دکتر شهرام اسلامی در جمع زوجین همسفر تا بهشت: ارتباط کلامی مؤثر، اصلی‎ترین گام در پیشگیری از طلاق است

دکتر شهرام اسلامی در حاشیه جشن بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی گفت: زن و مرد باید یاد بگیرند تا با داشتن ارتباط کلامی صحیح از بروز اختلافات جلوگیری کنند.

دکتر شهرام اسلامی در جمع زوجین همسفر تا بهشت: ارتباط کلامی مؤثر، اصلی‎ترین گام در پیشگیری از طلاق است

به گزارش روابط عمومی ستاد ازدواج دانشجویی کشور، دکتر شهرام اسلامی در حاشیه ویژه برنامه آشیانه از مجموعه برنامه های بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی همسفر تا بهشت به خبرنگار ما گفت: مهم ترین دلایل مطرح شده از سوی زوج های جوان متقاضی طلاق در دادگاه ها سه عامل مسائل جنسی، اقتصادی و اعتیاد مطرح شده است اما وقتی درست و ریشه ای به مسئله اختلافات زناشویی نگاه می کنیم ناتوانی در نحوه ارتباط کلامی با یکدیگر، مهمترین عامل طلاق در بین زوجین محسوب می شود. فرقی نمی کند صحبت کردن با کلام باشد یا با زبان بدن، مهم این است که زن ومرد یاد بگیرند چطور با استفاده کلام یا زبان بدن، مشکلات را با حداقل خسارت به بدنه زندگی از میان بردارند.
وی در ادامه تصریح کرد: حرف زدن ها باید در جهتی قرار بگیرد که طرف مقابلمان با تمام وجود احساس کند که چقدر او را دوست داریم و برای حضورش در زندگی ارزش قائل هستیم. احساس ارزشمندی در زندگی مشترک تعیین کننده ترین فاکتور در ارتباط با همسر می باشد، نکته مهم دیگر در این زمینه این است که زن و مرد زیر درست ها و خوشایندهای زندگی را خط بکشند و آنها را بزرگ کنند و از بلد کردن غلط های رفتاری یکدیگر بپرهیزند تا به خوشبختی برسند.
دکتر شهرام اسلامی در اشاره به ضرورت قدردانی کردن در زندگی مشترک بیان کرد: در خصوص مقایسه تفاوت های زن و مرد ، زنان در رده بندی هوش اجتماعی و کلامی، از آقایان بالاتر هستند و به خاطر همین موضوع است که در ابراز علاقه و عشق یک قدم در زندگی از مردانشان جلوتر هستند، اما باید خلاقیت و هنرمندی لازم را در ایجاد حس قدردانی کردن در همسر خود داشته باشند تا بتوانند آنچه را که دوست دارند از زبان همسر خود بشنوند. در واقع قدردانی کردن از یکدیگر بیشتر از عشق ورزی می تواند پایه های زندگی مشترک را محکم کند و زن و مرد هشیار باشند که قدردانی کردن را منوط به زمان خاصی قرار ندهند، این فاکتور را جزء کارهای روزمره واجب خود بدانند و از آن غافل نشوند.
وی در خصوص عدم آگاهي زوج ها از ارتباط جنسي که باعث جدايي بين آنان مي شود، گفت: هرفردي در مورد مسائل مهم زندگي اش بايد اطلاعات و دانش كافي داشته باشد، زوجین متاسفانه در مورد روابط جنسي اطلاعات كمي دارند و باید از جلسات مشاوره و يا سمينار، كه بهترين نوع اطلاعاتي را می تواند در اختيار دو طرف قرار دهد، استفاده کنند، البته اين دليل نمي شود كه اگر يك زوج ارتباط جنسي سالمي داشته باشند، زندگي زناشويي شان موفقی دارند، زيرا ما پارامترهاي زيادي براي گرمي زندگي زناشويي داريم ، اما باز هم مي گويم اين پارامتر خيلي تعيين كننده است .

ممنون از اینکه با نظرتان به کیفیت مطالب ما کمک کردید!