دکتر حبشی در جمع زوجین دانشجوی همسفر تا بهشت : نوع نگاه به زندگی،تعیین کننده مسیر خوشبختی است

دکتر حمید حبشی در جمع پنجمین کاروان بیست و دومین طرح ازدواج دانشجویی همسفر تا بهشت گفت: چگونگی نوع نگاه به زندگی می تواند مسیر خوشبختی زندگی مشترک را تعیین کند.

دکتر حبشی در جمع زوجین دانشجوی همسفر تا بهشت : نوع نگاه به زندگی،تعیین کننده مسیر خوشبختی است

به گزارش روابط عمومی ستاد ازدواج دانشجویی، دکتر حبشی مشاور مسائل ازدواج و خانواده در ویژه برنامه آشیانه از مجموعه برنامه های فرهنگی آموزشی بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی همسفرتابهشت گفت: دو دیگاه متفاوت با عنوان حس مالکیت و حس امانتداری در زندگی مشترک وجود دارد که در صورت انتخاب دیدگاه درست که همان حس امانتداری ست انسان می تواند مسیر خوشبختی را طی کند.

این روانشناس برتر کشور در تبیین مسیری که نگاه زوجین بر مبنای مالکیت است عنوان کرد: برای تحقق حس مالکیت، زوجین به کنترل دائمی یکدیگر می پردازند که این کنترل در سه لایه رفتار، احساس و افکار نمود پیدا می کند و به مرور زمان طرف مقابل به احساس آزاردهنده اسارت می رسد و چون آدمی دارای قدرت اختیار است وادار به رفتار تقابلی می شود و عبارت «پس خودم چی...» در ذهن شخص نقش می بندد و کشمکش و درگیری ها آغاز می شود.

دکتر حبشی ضمن تشویق زوج ها به انتخاب نوع نگاه امانتداری عنوان کرد: در این نوع نگاه به جای حس آزاردهنده اسارت، حس شیرین رهایی در طرف مقابلمان ایجاد می شود و کمترین محصول این نوع نگاه به جای تقابل، حس همراهی و میل به هماهنگی با همسر است که زوجین را ترغیب می کند تا از یکدیگر الگوبرداری کنند و تمام رفتارهایشان را برمبنای روحیه و روان طرف مقابل بسنجند.

دکتر حمید حبشی به راه های مختلفی برای رسیدن به نگاه امانتداری اشاره کرد و گفت: در جهت این نوع نگاه به زندگی مشترک، زوجین باید ظرفیت روانی خود را بالا ببرند، به لازم ترین روابط من جمله حضور فیزیکی و روحی و روانی بی اعتنا نباشند و در جهت کسب مهارتهای لازم برای شناخت بنیان خانواده قدم بردارند.

این مدرس دانشگاه به سه رفتار زن در خانواده که می تواند اقتدار مرد را زیر سوال ببرد اشاره کرد و گفت: دخالت، بی اعتنایی و توهین از جانب خانواده زن می تواند اقتدار شکن باشد و مرد را از درون بشکند.

حبشی در پایان با اشاره به اینکه همیشه پیشنهادها، ایرادات، شکایات، اعتراض ها و گلایه از سمت والدین زوجین، مطرح می شود و ضمن تایید حق والدین بر این نوع رفتار، راهکار برخورد با این موارد را به جوانان حاضر در جمع ارائه داد و خاطر نشان کرد: باید ازتصمیمات و برنامه ریزی های دو نفره دفاع جانانه و درست داشته باشیم و به والدین اجازه ندهیم بر تصمیمات و برنامه ریزی های ما حاکمیت کنند.

ممنون از اینکه با نظرتان به کیفیت مطالب ما کمک کردید!