مدیریت روابط خانواده، راهکاری برای رسیدن به خوشبختی‎

دکتر حمید حبشی در جمع سومین کاروان بیست و دومین طرح ازدواج دانشجویی همسفر تا بهشت گفت: مدیریت روابط خانواده، راهکاری برای اصلاح نگرش‎ها و رسیدن به خوشبختی‎ست.

مدیریت روابط خانواده، راهکاری برای رسیدن به خوشبختی‎

به گزارش روابط عمومی ستاد ازدواج دانشجویی، دکتر حبشی مشاور مسائل ازدواج و خانواده در ویژه برنامه آشیانه از مجموعه برنامه های فرهنگی آموزشی بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی همسفرتابهشت گفت: برای رسیدن به خوشبختی در زندگی مشترک نیاز است زوج های جوان نحوه نگرش و نگاه خود را در حوزه مدیرت خانواده اصلاح کنند و اجازه ندهند در سال های نخست زندگی، تعارض ها و تعامل ها باعث ایجاد تردید و در نتیجه احساس تزلزل و پشیمانی در زندگی زناشویی گردد.
این روانشناس برتر کشور در ادامه سخنرانی خود مسیرهای مدیریتی را به دو قسمت تقسیم کرد و در تشریح مسیر اول بیان کرد: مسیر اول در مدیریت روابط خانواده متاسفانه به دلیل اینکه نیازی به آموزش، شناخت و فراگیری دانش خاصی ندارد در بین عوام مسیری رایج شده است و زن و مرد صرف داشتن موقعیت سنی و شغلی برای ازدواج، بدون هیچ گونه مهارت و آگاهی، در دنیای ناشناخته ازدواج قدم گذاشته و نتیجه آن می شود که در بزنگاه های زندگی این ضعف آگاهی مقدمه تقابل گردد.
دکتر حبشی در ادامه افزود: نگرش زوجین در مسیر اول بر مبنای مالکیت است و نگاه مالکیت به طرف مقابل باعث می شود به مرور زمان کنترل ها و نظارت های دائمی همسر شکل بگیرد.
وی با بیان اینکه کنترل می تواند احساس آزاردهنده اسارت را در طرف مقابل ایجاد کند، ابراز کرد: وقتی احساس اسارت در زوجین بوجود می آید باید منتظر جرقه تقابل باشند که محصول تقابل درگیری و دعوا بین زن و مرد خواهد بود.
این روانشناس نام آشنا و مدرس دانشگاه با تاکید بر احتمال وجود سایه سرد طلاق در انتخاب مسیر اول، ضرورت انتخاب مسیر دوم را از سوی زوجین الزامی دانست و بیان کرد: در مسیر دوم که مسیری بسیار سخت و پر هزینه است، باید زوجین حس منیت را خط زده و مهارت از خود گذشتن را بیاموزند. وقتی در سایه چنین مدیریت خوبی، منیت حذف می شود نگاه امانت داری جای نگاه مالکیت را می گیرد.
وی در اد امه افزود: احساس شیرین رهایی به جای تقابل، ارتباط، همراهی و هماهنگی بین زن ومرد، ثمره این نوع نگاه و نگرش در مدیریت خانواده است.
حبشی در پایان ، پیرامون نحوه مدیریت رفتار و واکنش خانواده زوج های جوان درباره تصمیم گیری ها و برنامه های زن ومرد گفت و خاطرنشان کرد: محبت عنصری کلیدی ست، زوج ها برای رسیدن به خوشبختی، باید همدیگر را برای محبت کردن به والدیشان ترغیب و تشویق کنند.

ممنون از اینکه با نظرتان به کیفیت مطالب ما کمک کردید!