نشست خبری بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی

رئیس نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‏هاخبر داد پذیرایی از 15 هزار زوج دانشجو در طرح ازدواج دانشجویی

نشست خبری بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی

رئیس نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: در بیست و دومین دوره کشوری طرح ازدواج دانشجویی ((همسفر تا بهشت)) پذیرای 15 هزار زوج دانشجو در مشهد خواهیم بود.
حجت الاسلام دکتر مصطفی رستمی در نشست خبری آغاز بیست و دومین دوره طرح ازدواج دانشجویی((همسفر تا بهشت)) عنوان کرد: بر اساس فرهنگ اسلامی جامعه سالم جامعه ای است که جوانان آن در نخستین دوره ها و مقاطع سنی که احساس نیاز به ازدواج و احساس توانایی اداره زندگی را داشته باشند، تشکیل خانواده دهند.
وی ابراز کرد: دانشگاه های ما امروزه محل حضور اکثریت نسل جوان جامعه است. حدود 4 میلیلون دانشجو در دانشگاه های کشور مشغول به تحصیل بوده که عمدتا در سنین 18 تا 30 سال هستند. از این رو تمایل ازدواج در همین سنین دانشجویی است.
رستمی تصریح کرد: یکی از آسیب های اجتماعی که مورد نگرانی دلسوزان جامعه است و مقام معظم رهبری نیز خطاب به روسای قوا به حل این آسیب سفارش کرده و تاکید دارند، موضوع بالا رفتن سن ازدواج است. متاسفانه هنگامیکه سن ازدواج افزایش می یابد، آثاری که مناسب برای جامعه نیست اتفاق می افتد.
وی به راهکارهایی برای حل این مشکل اشاره و عنوان کرد: در بحث حل این مشکل یکی از راهکارها ایجاد فرصت، فضا و شوق مجموعه های جوان برای اقدام کردن به ازدواج در بین جوانان است. در این عرصه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری وظیفه خود می داند که برای تسهیل ازدواج جوانان در قالب های مختلفی تلاش خود را انجام دهد.
حجت الاسلام رستمی تصریح کرد: این تلاش از 22 سال پیش آغاز شده و امسال شاهد برگزاری بیست و دومین جشن ازدواج دانشجویی هستیم.
رئیس نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ادامه داد: مجوعه اقداماتی که در قالب جشن های ازدواج دانشجویی انجام شده است، اعم از فعالیت های فرهنگی و ترویجی است که در خود دانشگاه شکل می گیرد و دفاتر نهاد مقام معظم رهبری نیز در قالب های مختلفی اقدام به فعالیت های تبلیغی، ترویجی کرده و تسهیلات لازم را در حوزه وام و اسکان جوانان نو ازدواج فراهم آورده است.
وی اضافه کرد: فعالیت هایی همچون برگزاری دوره های مهارتی و آموزشی مرتبط با ازدواج آسان، برگزاری جشن های ازدواج در دانشگاه ها و... از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه است.
رستمی به رویکردهای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در خصوص برگزاری طرح ازدواج دانشجویی اشاره و تصریح کرد: با همکاری دستگاه های مرتبط با موضوع جوانان و آموزش عالی اعم از وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری ، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، وزارت ورزش و جوانان و .... که هر کدام نقشی در ازدواج دارند، بناست تا فضای ازدواج دانشجویی را بیش از پیش فراهم آوریم.
وی ابراز کرد: دانشجویان در بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی، در کنار فعالیت های که در خود دانشگاه ها انجام می شود در سامانه همسفر تا بهشت که در مشهد مقدس توسط مرکز فرهنگی آموزشی دانشجویان و دانشگاه ها تحت عنوان مجموعه مفاد وابسته به نهاد مقام معظم رهبری برگزار می شود، شرکت کنند. به این صورت که وارد سایت شده، ثبت نام کرده و در دوره های سه روزه در مشهد مهمان امام رضا (علیه آلاف التحیه و الثناء) می شوند.
رستمی خاطر نشان کرد: پس از مرحله ثبت نام توسط رابطین و دبیران استانی ازدواج دانشجویی که در هر استان یکی از مسئولین نهاد و همکارانشان مستقر هستند، سازماندهی می شوند و به صورت کاروانی در یکی از دوره های ۳۰ گانه ما حضور می بایند.
وی با بیان اینکه اولین اعزام از اواسط آذرماه آغاز و تا اواخر اسفندماه سال جاری ادامه خواهد داشت، گفت: دانشجویان از سوی استان های خود اعزام می شوند و در ورودی شهر مشهد مورد تکریم و تجلیل قرار گرفته و به محل اسکان خود راهنمایی می شوند.
رئیس نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، افزود: دوره های فرهنگی، مهارتی و آموزشی مربوط به آغاز زندگی با حضور اساتید مجرب از برنامه های این دوره هاست و آغازگر این دوره ها زیارت امام رضا (علیه آلاف التحیه و الثناء) و قرائت پیمان نامه است.
وی به مطالعه در بحث پایداری در امر ازدواج دانشجویی اشاره و تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، زوجینی که در این دوره ها شرکت کرده اند در مقایسه با سایرین زندگی پایدارتری داشته اند.


امتیاز شما به این مطلب کدام است؟

ناشناس می گوید:
عالیه
ناشناس می گوید:
عالی
ناشناس می گوید:
خیلی خوبه