دانشجو طلبه نخبه شرکت کننده در مراسم ازدواج دانشجویی: آرامش حاصل از ازدواج باعث پیشرفت تحصیلی ام شد

دانشجو طلبه نخبه شرکت کننده در مراسم ازدواج دانشجویی: آرامش حاصل از ازدواج باعث پیشرفت تحصیلی ام شد

همسفر تا بهشت

به گزارش روابط عمومی طرح ملی «همسفر تا بهشت»، حجت الاسلام والمسلمین مهدی عنایت زاده؛ طلبه سال دوم خارج دکترین حوزوی و دانشجوی فوق لیسانس رشته علوم سیاسی؛ شاخه روابط بین الملل و عضو بنیاد ملی نخبگان در حاشیه مراسم ازدواج دانشجویی سال 96 سوژه مصاحبه خبرنگار روابط عمومی شد که حاصل گفتگو با ایشان در ادامه آمده است:

سؤال: ضمن عرض سلام خدمت شما؛ از چگونگی ازدواج خود برای ما بگویید و بفرمایید که آیا با وجود توفیقات علمی، ازدواج در مسیر تحصیل شما توقف یا افت ایجاد نکرد؟

حجت الاسلام والمسلمین عنایت زاده: سلام علیکم؛ ازدواج بنده نه تنها باعث عقب ماندگی در تحصیل نشد، بلکه باعث پیشرفت علمی قرار گرفت و می توان گفت ازدواج باعث می شود که انسان با فکری گسترده و آرام به تحصیل بپردازم.

به نظر من نخبگی به معنای این که یک دانشجو معدل الف باشد، نیست. نخبه بودن به تلاش علمی و فهم درست از اجتماع و درس و ارائه آن در جامعه است.

گاها نخبه های ما فنی هستند و می توانند خوب نکات و فرمول ها را اجرا کنند و گاهی نیز نخبه های ما در علوم انسانی هستند که منجر به تولید علم و نظریات جدید و تبدیل جامعه از اومانسیم و انسان محوری به محوریت خدا می شود.

سؤال: برخی دانشجویان که از ظرفیت نخبگی برخوردار هستند، مهاجرت به خارج از کشور را بر ماندن در کشور خود ترجیح می دهند. نظر شما به عنوان یک نخبه راجع به این پدیده چگونه است؟

لزومی ندارد شخص صرف اینکه به مقام علمی برتر برسد، به فکر فرار از زادگاهش باشد زیرا با توجه به تأکید مقام معظم رهبری و مسؤولان نظام جمهوری اسلامی، نخبه های ما حمایت می شوند. برخی گمان می کنند که نخبه های ما در نظام جمهوری اسلامی جایگاهی ندارند که این از ضعف اطلاعات است و افرادی هستند که دارای رتبه های بالایی هستند لیکن از وجود بنیاد ملی نخبگان و حمایت های این بنیاد بی اطلاع هستند.

سؤال: توصیه شما به جوانان دانشجویی که می خواهند تشکیل خانواده بدهند، چیست؟ چه معیارهایی را در ذهن داشته باشند تا موفق شوند؟

حجت الاسلام والمسلمین عنایت زاده: معیار من برای انتخاب همسرم، پاکی، نجابت، سطح فهم خانواده محترم، کمالات علمی و فهم اجتماعی بود. توصیه من به دوستان مجرد این است که هیچ ترسی از مسئله ازدواج نداشته باشید و هنگامی که وارد عرصه زندگی می شوید به این نکته توجه داشته باشید که کمک و یاری خدا در زندگی با توجه به آیه شریفه «یغنهم الله من فضله» را به چشم خواهید دید.

بعد از شکل گیری زندگی، مهم ترین مسئله این است که زوج جوان اعتقادات خود را پرورش دهند که در نتیجه آن شامل الطاف الهی در تمام مسائل زندگی اعم از مالی، اجتماعی و رشد عقلی قرار گیرند. مهم ترین مسئله باور به این اعتقاد است.

ممنون از اینکه با نظرتان به کیفیت مطالب ما کمک کردید!