دکتر معماریانی: محبت به همسر باید به صورت زبانی و رفتاری بروز داده شود

استاد دانشگاه گفت: برخی گمان می کنند محبت را نباید بر زبان آورند؛ در حالی که در روایات دینی ما آمده است که «این جمله مرد به همسرش که دوستت دارم، هیچ وقت از ذهن زن پاک نخواهد شد.» نه تنها خانم ها، بلکه آقایان هم به شنیدن این جمله نیاز دارند اما نیاز خانم ها بیشتر است.

دکتر معماریانی:  محبت به همسر باید به صورت زبانی و رفتاری بروز داده شود

همسفر تا بهشت

صالح مدرس زاده ـ به گزارش روابط عمومی طرح ملی «همسفر تا بهشت»، دکتر جلیل معماریانی، کارشناس مشاوره خانواده و استاد دانشگاه، در کارگاه روابط زوجین کاروان هشتم ازدواج دانشجویی سال 96 که در محل برج سپید مشهد مقدس برگزار شد، اظهار کرد: یکی از راه های حل مسائل زندگی مشترک، یادآوری جلسه خواستگاری است که زوجین در آن معمولا برای زندگی خود وعده می دهند.

وی افزود: برخی زوجین شرایط پیش از جاری شدن خطبه عقد با همسرشان را فراموش کرده اند؛ در حالی که یادآوری آن روزها به حل مشکلات زندگی مشترک کمک بسیاری می کند چرا که هیچ چیزی بهتر از تجربیات خود انسان مربی او نیست.

این کارشناس مشاوره خانواده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که محبت به همسر از اخلاق اولیای الهی است، خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم(ص) فرمودند «نزدیکترین شما به من در روز قیامت، خوش خلق ترین و خوش رفتارترین شما با خانواده اش است. محبت زوجین به یکدیگر بسیار مهم است، حتی اگر به چشم نیاید چرا که محبت به معنای کاشتن دانه هایی برای رویش درخت زندگی.

دکتر معماریانی با بیان این که محبت سه ضلع «قلبی»، «زبانی» و «عملی» دارد، افزود: برخی گمان می کنند محبت را نباید بر زبان آورند؛ در حالی که در روایات دینی ما آمده است که «این جمله مرد به همسرش که دوستت دارم، هیچ وقت از ذهن زن پاک نخواهد شد.» نه تنها خانم ها، بلکه آقایان هم به شنیدن این جمله نیاز دارند اما نیاز خانم ها بیشتر است.

وی تأکید کرد: عدم توجه به ابعاد زبانی و رفتاری محبت، باعث می شود زوجین با یکدیگر ارتباط خوبی برقرار نکنند.

استاد مشاوره خانواده، اظهار کرد: در عصر امروز بیش از پیش نیاز است انسان ها برای یکدیگر دعا کنند و این مسأله یکی از جلوه های محبت است. یکی دیگر از جلوه های محبت، تمرکز نگاه انسان به همسرش است؛ به خصوص خانم ها که چون جلوه جمال الهی هستند، از این که مورد توجه همسر خود واقع شوند، استقبال می کنند.

دکتر معماریانی در ادامه به بیان نکاتی پیرامون غنی سازی روابط زوجین پرداخت و گفت: زوجین باید مسیر زندگی خود را پیوسته به کمک همدیگر بسازند. قرار نیست در جریان ازدواج یک نفر بازنده باشد و دیگری برنده؛ قرار نیست یکی محکوم باشد و دیگری حاکم.

وی خطاب به زوجین دانشجو توصیه کرد: اجازه ندهید در زندگی مشترک شما ویروس هایی مانند سوء ظن، کینه و بدبینی وارد شود.


امتیاز شما به این مطلب کدام است؟