شناخت بنیان های روانی زن و مرد از بروز اختلاف در زندگی جلوگیری می کند

کارشناس مشاوره خانواده گفت: همانطور که زن و مرد ساختار جسمانی متفاوتی دارند و کارکردهای جسمانی آن ها نیز بر اساس این ساختار، متفاوت است، زن و مرد از نظر روحی و روانی نیز اسکلتی دارند که شناخت دقیق نسبت به آن، از ایجاد برداشت های ناصحیح در زندگی زناشویی جلوگیری می کند.

شناخت بنیان های روانی زن و مرد از بروز اختلاف در زندگی جلوگیری می کند

همسفر تا بهشت

به گزارش روابط عمومی طرح ملی «همسفر تا بهشت»، دکتر حمید حبشی؛ کارشناس مشاوره خانواده، صبح امروز در ویژه برنامه «آشیانه» کاروان هشتم ازدواج دانشجویی سال 96 که در محل تالار شهید مطهری برج سپید مشهد برگزار شد، به ایراد سخنرانی پیرامون «بنیان های روانی زوجین» پرداخت.

این کارشناس مبرز مشاوره خانواده اظهار کرد: همانطور که زن و مرد ساختار جسمانی متفاوتی دارند و کارکردهای جسمانی آن ها نیز بر اساس این ساختار، متفاوت است، زن و مرد از نظر روحی و روانی نیز اسکلتی دارند که شناخت دقیق نسبت به آن، از ایجاد برداشت های ناصحیح در زندگی زناشویی جلوگیری می کند.

وی افزود: آقایان معمولا رفتارهای خود را به شکل سخت انجام می دهند اما نمی توان از خانم ها نیز انتظار داشت همان رفتار را بروز دهند. نمود ساده این تفاوت در نحوه سخن گفتن زن و مرد مشهود است. آقایان با طنین صدای بلندی سخن می گویند؛ به طوری که گاهی ممکن است خانم ها اینگونه فکر کنند که همسرشان با بد اخلاقی سخن می گویند.

دکتر حبشی در تبیین ویژگی های مهم ساختار روانی بانوان خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های زنان آرامش و پرهیز از سرعت است. سرعت روان زن را متلاطم می کند و مرد باید توجه داشته باشد که شدت و سرعت را از همسر خود مطالبه نکنند.

کارشناس مشاوره خانواده در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت تعریف صحیح اقتدار مردانه اشاره و اظهار کرد: تعریف مردان از اقتدار مردانه، دو گونه است که عمدتا مردان سراغ تعریف غلط آن رفته است. خداوند به مرد اقتدار داده تا او را ستون، پایه و تکیه گاه زندگی قرار دهد و این با سلطه گری در تضاد است. هیچ زنی دوست ندارد تحت سلطه قرار بگیرد اما عاشق این است که به شوهر خود تکیه کند.

وی تصریح کرد: مرد باید اقتدار و امنیتی که لازمه حمایت از همسرش است را در خود ایجاد کند. مرد مقتدر دستور نمی دهد و اگر خواسته ای داشته باشد، به صورت اشاره غیر مستقیم آن را مطرح می کند. دستور دادن با فطرت انسان سازگار نیست و از همین رو نمی توان از آن نتیجه مطلوب گرفت.

ممنون از اینکه با نظرتان به کیفیت مطالب ما کمک کردید!