مراسم ازدواج دانشجویی از نگاهی دیگر؛ طعم خوش اولین زیارت سه نفره

میان بحث و جدل های این روزهای افزایش یا کاهش جمعیت، دیدن زوج های جوانی که در نخستین سال زندگی مشترک، بر همه تردیدها نسبت به فرزندآوری غلبه کرده و سه نفره در مراسم ازدواجشان، شرکت کرده اند، جالب و تحسین برانگیز است.

مراسم ازدواج دانشجویی از نگاهی دیگر؛ طعم خوش اولین زیارت سه نفره

همسفر تا بهشت

زهرا شریعتی ـ نام مراسم ازدواج دانشجویی که می آید غالبا انتظار می رود شرکت کننده ها، همان زوج یا دونفر باشند اما بعضا شاهد حضور زوج های سه نفره هم هستیم! زوج هایی که مسیر ازدواج و تشکیل زندگی را با سرعت بیشتری طی کرده و به قول حاج آقا قرائتی، تاخیر در ازدواج را با فرزندآوری بهنگام، جبران کرده اند و شیرینی ازدواجشان مضاعف شده است؛ در این گزارش همراه می شویم با زوج هایی که اولین تشرف سه نفره شان را به محضر امام رضا(علیه السلام) تجربه می کنند.

پیدا کردنشان کار سختی نیست؛ معمولا به خاطر بیقراری یا بازیگوشی بچه ها امکان نشستن در میان جمع را ندارند و حوالی درب خروجی یا حاشیه جمعیت، قدم می زنند. در نگاه اول شاید تصور کنیم معذب هستند و چه بسا پشیمان که برای خود دردسر درست کرده اند اما وقتی پای صحبتشان می نشینی متوجه می شوی که واقعیت، عکس این تصور است....

بچه، دردسر نیست

زینب امامی، دانشجوی پرستاری علوم پزشکی یزد و مادر 21 ساله متین کوچولو، که بهار سال گذشته با ساده ترین شکل ممکن و مهریه 14 سکه به خانه بخت رفته است، به خاطر بارداری امکان حضور در مراسم ازدواج دانشجویی سال گذشته را پیدا نکرده و در عوض امسال، سه نفره به مشهدالرضا(ع)، مشرف شده است، می گوید: راستش را بخواهید برخلاف همسن و سالانم، نه از ازدواج همزمان با تحصیل، نگران بودم و نه از بچه دار شدن؛ اینکه صبر کنیم درسمان تمام شود، برای ازدواج، خیلی دیر است و آن موقع سختگیری هایمان هم بیشتر می شود و انتخاب، مشکل تر. از طرفی خوشبختانه همسرم هم بعد از ازدواج و هم بعد از تولد پسرمان، خیلی مرا حمایت و کمک می کند به همین خاطر نه تنها افت تحصیلی نداشتم بلکه معدلم بالاتر هم رفته است.

او تأکید می کند: بچه، دردسر نیست! ما هر دو به بچه داشتن علاقه داشتیم و هر چه حساب کتاب کردیم دیدیم وجود بچه اصلا مانعی برای روند زندگی عادی مان نیست بلکه آن را شیرین تر هم می کند. البته منکر سختی ها یا شب بیداری های چندماه اولش نیستم ولی بچه داری و حس مادری آنقدر لذت بخش است که سختی ها را به جان می خرم و یک لحظه طاقت دوری فرزندم را ندارم.

زندگی هم شیرین تر شده هم پربرکت تر

همسرش، جواد فیروزآبادی نیز که دانش آموخته رشته عمران است، درباره ازدواج آسان و اگاهانه اش می گوید: با توجه به شناختی که از خانواده همسرم داشتم و ملاک هایم را در او دیده بودم، اولین خواستگاری ام، آخرین خواستگاری شد و به فاصله کوتاهی، عقد کردیم. در این دوسال زندگی مشترک هم کاملا از انتخابم راضی هستم و دوباره هم به گذشته برگردم، او را انتخاب می کنم.

و همینطور که به خاطر بیقراری پسرش، بین نشستن و ایستادن، مردد است، ادامه می دهد:زندگی مان قبل از بچه دارشدن و بعد از آن خیلی فرق کرده؛ هم شیرین تر شده هم پربرکت تر.

می پرسم بنا دارید تا بهشت همسفر بمانید؟ هر دو قاطعانه می گویند: بله با درک متقابل، گذشت و همدلی، سعی داریم خوشبختی مان را حفظ کنیم و تاهمیشه #همسفر بمانیم.

اگر می دانستم، زودتر ازدواج می کردم

مهدی شیخ لر و همسرش سمیه، دیگر زوج سه نفره کاروان ششم همسفرتابهشت هستند که از بازیگوشی های پسرکشان آرام و قرار ندارند. به هر زحمتی هست، مسؤولیت هواداری فرزندشان را نوبتی به عهده می گیرند تا با هم به گفت و گو بنشینیم.

آقای شیخلر، 27 ساله، دانشجوی رشته آی تی دانشگاه علم کاربردی قم و از فعالان فرهنگی است که با دیدن شور و اشتیاق دانشجویان برای ثبت نام ازدواج دانشجویی، تصمیم به حضور در مراسم گرفته و تا اینجا از برنامه ها رضایت کامل دارد چرا که به گفته او هم بار علمی و آگاهی دارد هم مفرح است.

این دانشجوی قمی نه تنها از ازدواج دانشجویی خودش رضایت دارد بلکه به اطرافیان هم آن را توصیه می کند؛ اگر می دانستم زندگی بعد از ازدواج، اینقدر شیرین است زودتر ازدواج می کردم! زمان خواستگاری، نه خانه داشتم نه ماشین و نه سرمایه ای؛ حتی کار مطمئنی هم نداشتم ولی چون خدا را روزی رسان می دانستم، ترس و نگرانی از ازدواج همزمان با تحصیل نداشتم. از طرفی پیش از ازدواج، تجربه کار همزمان با تحصیل را هم داشتم لذا نه بابت افت تحصیلی نگران بودم و نه مسائل مالی. بعد از ازدواج به عینه دیدم که واقعا زندگی پربرکت می شود به حدی که با همان حقوق سابق، حالا نه تنها مشکل مالی ندارم بلکه پس انداز هم می کنم. معدل درسی ام نیز به خاطر تمرکزخاطری که پیدا کرده ام، بالاتر رفته است


امتیاز شما به این مطلب کدام است؟