آرامش و مودت؛ مبنای تشکیل خانواده اسلامی است

حجت الاسلام والمسلمین لطفیان گفت: مودت نوعی ابراز دوستی همراه با پیروی است مانند شرایطی که تصمیم پدر برای اعضا خانواده قابل احترام است و باید سعی شود عیار مودت افزایش یابد

آرامش و مودت؛ مبنای تشکیل خانواده اسلامی است

همسفر تا بهشت

صالح مدرس زاده ـ حجت الاسلام والمسلمین کاظم لطفیان، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان خراسان رضوی در حاشیه برگزاری ویژه برنامه های سومین کاروان ازدواج دانشجویی سال 96، به خبرنگار روابط عمومی طرح ملی «همسفر تا بهشت»، گفت: مهم ترین ویژگی طرح ازدواج دانشجویی این است که این زوجین پیوندی مستحکم را در جوار مضجع شریف امام هشتم(ع) جشن می گیرند که باعث دوام بیشتر و پایایی و مانایی مناسب تری خواهد بود.

وی افزود: نکته دوم در باب این طرح زمان مناسب و مطلوب آن کی باشد که باعث ماندگاری خاطرات زوجین در ذهن آن ها خواهد شد. برنامه های کابردی و اثر گذاری که در مشهد مقدس با رویکردی عقیدتی برگزار می شود، در کمتر نقطه ای از نقاط کشور شاهد آن هستیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: یکی از مشکلات جدی زندگی امروز ما این است که ما به جای اینکه به دنبال آرامش در زندگی باشیم به دنبال آسایش هستیم. وقتی این دو مقوله جا به جا شود و آسایش در زندگی بر آرامش مقدم شود، گره هایی در زندگی جامعه اجتماعی ایرانی به وجود می آید و از طرفی شاهد کثرت طلاق و آشفتگی بنیان خانواده ها هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین لطفیان ضمن تأکید بر این که مبنا در زندگی مشترک باید وجود آرامش باشد، خاطرنشان کرد: در سبک زندگی دینی نیز همین مؤلفه به عنوان مبنای زندگی معرفی شده و پروردگار متعال در قرآن مجید، «آرامش « و «مودت « را مبنای زندگی زوجین معرفی می فرماید.

وی با اشاره به برخی تلقی های نادرست از مفهوم مودت، اظهار کرد: ما در اصول روانشناسی اجتماعی بحث محبت و مودت را به اشتباه متوجه می شویم. بین دو مفهوم «محبت « و «مودت « تفاوت وجود دارد. محبت به خودی خود شکل می گیرد و یک نوع ابراز دوستی است و به صورت یک طرفه وجود دارد که امکان خیانت هم در آن وجود دارد اما مودت نیاز به زحمت دارد و دو طرفه است. مودت نوعی ابراز دوستی همراه با پیروی است مانند شرایطی که تصمیم پدر برای اعضا خانواده قابل احترام است و باید سعی شود عیار مودت افزایش یابد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با ابراز انتقاد از نگاه های سطحی به زندگی، خاطرنشان کرد: نکته دیگر این است که نگاه برخی از ما به زندگی سطحی است ولی نگاه الهی، عمیق و ژرف است. همسر و فرزندان به تعبیر قرآن «قرّه اعین « نام گرفته اند و در ادامه سفارش شده که ما یک جامعه امام و پیشوا را تشکیل دهیم. دستیابی به این هدف در پرتو همین تحقق ازدواج است و بنیان چنین جامعه ای را پیوند میان زن و مرد تشکیل می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین لطفیان گفت: این تعبیر که «زن و مرد باید نور چشم همسر خود باشند «، به این معناست که محیط خانواده از غنایی برخوردار باشد که اشتهای طرفین اشباع شده باشد و جامعه باعث مشکلاتی همچون افسوس زن و ریزه خواری مرد نشود. امروزه ریزه خواری هایی در جامعه ما رخ می دهد که منشاء آن را باید شکست عاطفی فرد در محیط خانواده قلمداد کرد. اگر زنی هنرمندانه وارد محیط خانواده شود، مرد دچار ریزه خواری نخواهد شد؛ از طرف دیگر اگر مرد به طور دقیق مناسبات زندگی را تنظیم کند، زن افسوس بیرون از خانه خود را نمی خورد.


امتیاز شما به این مطلب کدام است؟