فرزند آوری در سنین پایین تر،کاهش اختلاف نسل ها و تربیت صحیح فرزندان را به دنبال دارد

استاد مشاور خانواده گفت: فاصله نسل ها با افزایش سن پدر و مادر افزایش پیدا می کند و این مشکلاتی را به بار خواهد آورد.

فرزند آوری در سنین پایین تر،کاهش اختلاف نسل ها و تربیت صحیح فرزندان را به دنبال دارد

همسفر تا بهشت

صالح مدرس زاده ـ به گزارش روابط عمومی طرح ملی «همسفر تا بهشت»، دکتر حمید حبشی، مشاور ارشد حوزه خانواده ظهر امروز در ادامه ویژه برنامه های نخستین کاروان ازدواج دانشجویی سال 96 که در محل برج سپید مشهد مقدس برگزار شد، با اشاره به ضرورت توجه به تحکیم بنیان خانواده، اظهار کرد: تأسیس خانواده گام اول پیش روی شما بود که آن را برداشته اید و اینک باید با تحکیم خانواده به سوی تعالی پیش بروید.

این استاد مشاور خانواده با بیان این که شناخت بنیان های اساسی زن و مرد لازمه تحکیم زندگی مشترک است، افزود: نه مردان می توانند بر اساس شناخت های جنس خودشان زنان را بشناسند و نه زنان می توانند نیازهای طرف مقابل خود را بر اساس دیدگاه نسبت به جنس خودشان پاسخ دهند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ویژگی های قرار داده شده در ساختار خلقت مرد و زن، گفت: آثاری که کارکردهای مرد را شکل می دهد وقتی ارزش دارد که بر پایه ای استوار باشد. این پایه در وجود مرد جایگاه اسکلت را دارد. آن چه خداوند مرد را بر پایه و اساس آن آفریده، اقتدار است.

جرأت و جسارت از ویژگی های ساختاری مردان است

دکتر حبشی خاطرنشان کرد: آقایان با جسارت سراغ انجام اموری می روند که خانم ها با تردید برای آن تصمیم می گیرند. جرأت و جسارت ویژگی بسیار مهمی در مردان است؛ به گونه ای که می توان فقدان جرأت و جسارت در یک مرد را موجب سلب مردانیت او قلمداد کرد.

این استاد مشاور خانواده با اشاره به مسأله «جرأت و جسارت» به عنوان یکی از ویژگی های بارز قرار داده شده در ساختار مردان، ادامه داد: کسانی که به جای ترویج سنت حسنه ازدواج به سمت ایجاد ارتباط غیر حلال می روند، جرأت و جسارت شان دچار مشکل است چرا که شجاعت پذیرش مشکلات زندگی را ندارند و خود را با بهانه هایی مانند «هنوز زود است و شرایط مالی ام مناسب نیست» مشغول می کنند. این در حالی است که جوانی که جرأت و جسارت تشکیل خانواده دارد مورد افتخار همسرش قرار می گیرد.

ویژگی های ساختاری مرد و زن نباید در اثر سبک زندگی تغییر کند

دکتر حبشی یادآور شد: ساختار زنان به گونه ای نیست که جرأت و جسارت برای آن ها مفید باشد بلکه اگر زنی جسور و جری شود روی لطافت خود پای گذاشته است. اگر خانمی ناخودآگاه در این مسیر قرار گرفته باشد، باید تمرین کند تا لطافت وجودی خود را بازیابد.

وی افزود: خداوند سختی و محکمی را از طفولیت به پسران و لطافت را به دختران عطا فرموده و ما با سبک زندگی نباید آن را تغییر دهیم. امیرمؤمنان در نامه 31 نهج البلاغه خطاب به امام مجتبی(ع) می فرمایند «المرأه ریحانه لیست بقهرمانه» یعنی زن با ظرافت است و سخت و شدید نیست.

اقتدار مرد نباید ابزار سلطه او بر همسرش تلقی شود

این کارشناس مشاور خانواده در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به «اقتدار وجودی مردان»، آن را عاملی مهم برای قوام زندگی زناشویی دانست و هشدار داد: اقتدار مرد نباید ابزاری برای اعمال قدرت نا به جای او بر همسرش باشد چرا که خداوند مرد را مقتدر آفرید تا او را ستون، تکیه و پایگاه زندگی قرار دهد. ما باید ترجمه درستی از ویژگی های زن و مرد داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: این که برخی زنان به مسیر سلطه گری روی می آورند به خاطر استفاده نادرست مردان از اقتدارشان است. انسان چگونه می تواند بداند در مسیر درست اقتدار قرار دارد؟ اولین شرط تکیه گاه، استحکامش است. مرد باید محکم باشد و به گونه ای نباشد که زن احساس کند نمی تواند حتی همراه او به منزل خانواده اش برود.

دکتر حبشی تصریح کرد: فرمان دادن به زن در شرایطی که مرد می خواهد تکیه گاه همسرش باشد و نه مسلط بر او؛ کار درستی نیست. خانواده امام راحل می گویند ایشان هیچ گاه به اعضای خانواده نمی گفتند فلان کار را برای من انجام دهید.

این کارشناس مشاور خانواده افزود: سلطه گری با فطرت انسان در تضاد است و اگر مرد به جای فرمان دادن مستقیم با روش های صحیح درخواست خود را از اعضای خانواده مطرح کند، درخواست خود را در تضاد با فطرت اعضای خانواده اش قرار نداده است. زندگی دانش و مهارت است و نمی توان آن را با هر روش دلخواهی پی گرفت.

تهدید در زندگی مشترک نشانه ترس زوجین از یکدیگر است

دکتر حبشی گفت: تهدید نشانه اقتدار نیست بلکه نشانه ترس است و مردی که مقتدر است هیچ گاه از چنین ابزاری استفاده نمی کند. در عرصه های دیگر زندگی نیز همین قاعده برقرار است. برای نمونه در عرصه سیاست دشمنان ما تهدیدات زیادی علیه جمهوری اسلامی انجام می دهند اما حقیقت این است که به فرموده رهبر انقلاب، آن ها در ضعیف ترین جایگاه ممکن قرار دارند.

وی افزود: مرد واقعی کسی است که در جایگاه حقیقی اقتدار از عذرخواهی کردن ابایی ندارد. امام راحل با آن عظمت که آزادی و استقلال و عزت را برای این کشور به ارمغان آوردند، در وصیت نامه خود فرمودند «از خدای رحمان و رحیم می خواهم که عذرم را در کوتاهی خدمت و قصور و تقصیر بپذیرد.»

دکتر حبشی با بیان این که تأمین آرامش و امنیت خانواده یکی دیگر از نشانه های ساختاری مردان است، تصریح کرد: مرد باید آرامش بخشی داشته باشد، نه این که در شرایط سخت آرامش و امنیت را با سخنان و رفتارش از خانواده سلب کند. رانندگی مرد، گوشی تلفن همراهش و سخنانش باید امنیت آفرین باشد، نه سلب کننده آرامش و امنیت.

استاد مشاور خانواده یادآور شد: شهدای ما حتی در شرایطی که فرماندهی را در دفاع مقدس بر عهده داشتند، سعی می کردند این مسأله را در خانواده خود مطرح نکنند تا باعث ایجاد نگرانی در خانواده خود نشوند.

تبیین عوامل سلب کننده اقتدار مردان

دکتر حبشی با بیان این که برخی رفتارهای زوجه می تواند اقتدار مرد را با چالش مواجه کند، گفت: زن خبر ندارد که با مجادله اقتدار و ارزش وجودی مرد را با چالش مواجه می کند. چرا که هدف او از مجادله تحت تأثیر قرار دادن مرد نیست اما ناخودآگاه این کار را انجام می دهد و مرد هم با مقاومت روی حرفش قصد دفاع از اقتدار خود را دارد.

وی تصریح کرد: مجادله با مرد تحت هر شرایطی ممنوع است حتی اگر حرف او غیر منطقی و غلط باشد. این به معنای پذیرفتن حرف غلط نیست بلکه انسان برای نشان دادن حرف درست، نباید سراغ مجادله برود. جدل اثر شکنندگی روی اقتدار مرد می گذارد.

استاد مشاور خانواده افزود: وقتی مرد با سخن یا رفتار اشتباه اقتدار خود را لکه دار می کند، زن باید با رفتار صحیح خود در صدد ترمیم اقتدار همسرش برآید.

گفتگو میان زوجین باید جایگزین قهر باشد

دکتر حبشی گفت: قهر کردن رفتاری بدتر از جدل کردن است و زن غافل است که وقتی قهر می کند این پیام را به شوهرش می دهد که «بود و نبود تو فرقی برای من ندارد.» خانم ها باید آن مسأله ای را که مدنظر دارند از طریق سخن گفتن پیگیری کنند؛ نه قهر کردن.

وی افزود: گریه کردن برای اعتراض به مرد عامل دیگری است که به اقتدار مرد خدشه وارد می کند و این پیام را به او منتقل می کند که از همسرش دور شود تا او را مورد آزار قرار ندهد. وقتی زن از دست همسرش گریه می کند مرد این پیام را دریافت می کند که موجب شکستگی همسرش شده و در نتیجه یا از توبیخ و تحلیل غلط استفاده می کند، یا پرخاشگری بروز می دهد، یا بی اعتنایی می کند، یا به آزار دادن خودش می پردازد و یا زن را نوازش می دهد که رفتار آخر اصلا نشان دهنده حال خوب مرد نیست بلکه در چنین شرایطی باطن او اصلا آرامش ندارد.

کارشناس مشاور خانواده یادآور شد: زن باید در آغوش همسرش گریه کند تا نشان دهد نه تنها فشار ناشی از همسرش او را به گریه وادار نکرده، بلکه این پیام را به مرد می دهد که باید تأمین خود را نسبت به همسرش افزایش دهد. تمام حرف های خود را به شوهرتان بگویید اما درست بگویید و از روش های اقتدارستیز استفاده نکنید.

پرخاشگری زن فکر طلاق را در ذهن مرد به وجود می آورد

دکتر حبشی گفت: جملاتی مانند این جمله که «با من چه کرده ای؟» اقتدار مرد را می شکند. اولین جایی که فکر طلاق بر ذهن مرد خطور می کند، پرخاشگری زن است به خصوص اگر این مسأله به رفتاری دائمی تبدیل شود. پاک کردن اثر پرخاش گری با عذرخواهی مستقیم و یا غیر مستقیم اتفاق می افتد اما ازدیاد این پرخاش گری ها، تأمین مرد نسبت به همسرش را نابود می کند و انگیزه او را از بین می برد.

وی خاطرنشان کرد: برخی رفتارها از ناحیه خانواده همسر روی اقتدار مرد تأثیر می گذارد و زن باید دقت کند که به عنوان دفاع از حیثیت خانواده خود با همسرش به مجادله بپردازد. دخالت خانواده زن در امور زندگی مرد حتی اگر لطف باشد، اقتدار او را خدشه دار می کند.

دکتر حبشی افزود: مرد به اندازه ای روی مسأله بی اعتنایی حساس است که حتی به دنبال کشف بی اعتنایی در خانواده همسرش است. زن در چنین شرایطی باید به جای دفاع کردن از خانواده اش به او بگوید «بررسی می کنم تا ببینم آیا مسأله ای وجود دارد یا نه.» در چنین شرایطی اگر از خانواده دفاع هم بکنید شوهرتان موضع گیری نخواهد کرد.

زن و مرد در نگاه به عمق مسائل متفاوت هستند

کارشناس مسائل خانواده در ادامه با اشاره به یکی دیگر از ویژگی های متمایز کننده زن و مرد، اظهار کرد: این مسأله که خداوند مسائل عمقی را به وجود مرد بخشیده و زن را بر مبنای درک سطح مسائل آفریده، در مسائل مختلفی از جمله شیوه خرید منزل نمایانگر می شود. این مسأله دو اثر مهم دارد؛ یکی در موضوع کلام و دیگری در نحوه محبت. آقایان به همین دلیل قدرت سخنگویی بالایی ندارند؛ پس زن نباید کم حرفی همسرش را نشانه بی اعتنایی او بداند. از طرفی مردان باید بدانند که نیاز همسرشان به سخن گفتن یک عنصر وجودی است و باید امکان گفتگو را در همسر خود باز کنند.

دکتر حبشی افزود: آقایان محبتشان عمقی است و به وجود محبت اهمیت می دهند اما خانم ها مشتاق بروز محبت هستند. محبتی به درد زن می خورد که سه نشانه داشته باشد؛ اولا مسموع باشد یعنی زن صدای آن را بشنود؛ در نتیجه قلبی بودن محبت کافی نیست. ثانیا این محبت باید محسوس باشد و ثالثا برای زن ملموس واقع شود. به آغوش کشیدن همسر باعث ملموس شدن محبت برای زن می شود.

دکتر حبشی در بخش دیگری از سخنانش ضمن توصیه به زوج های جوان برای تعجیل در فرزندآوری، تصریح کرد: زود بچه دار شوید چرا که می توانید از انرژی جوانی خود برای والد شدن استفاده کنید تا برای کودکان تان حوصله داشته باشید. حوصله والدین امکان تربیت و رشد کودک را افزایش می دهد. از سوی دیگر فاصله نسل ها با افزایش سن پدر و مادر افزایش پیدا می کند و این مشکلاتی را به بار خواهد آورد.


امتیاز شما به این مطلب کدام است؟