اقتدار و قوام بودن مرد به معنای سلطه او نیست/ زنان از رفتارهای اقتدارشکن پرهیز کنند

یک مشاور خانواده گفت: خداوند زن را نازک و لطیف خلق کرده و به مرد نقش حمایتی از خانواده و همسرش را داده است اساس مرد، اقتدار است اما متأسفانه اکثر مردان این رفتار را قدرتی برای سلطه بر زن و خانواده می دانند.

اقتدار و قوام بودن مرد به معنای سلطه او نیست/ زنان از رفتارهای اقتدارشکن پرهیز کنند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گوهرشادنیوز، حمید حبشی، مشاور خانواده، پیش از ظهر امروز درجشن ازدواج دانشجویی بیش از 700 زوج از سراسر کشور که در محل سالن صبا برگزارشد، بااشاره به اهمیت شناخت زوجین از یکدیگر گفت: برای پایداری زندگی لازم است زن و مرد از یکدیگر شناخت داشته باشند.

وی در ادامه به رفتارهای شاخص مردان و زنان اشاره و تصریح کرد: جرأت و جسارت از جمله شاخص های مرد است و همان قدر که از بین رفتن جسارت در رفتار مردان برایشان ضرر دارد، شکل گیری این رفتار در وجود زنان مضر است و باعث نابودی ماهیت زنانگی آنان می شود.


حبشی در ادامه با تأکید بر این که اساس شخصیت زن بر لطافت استوار است، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی زنان به شغل های سخت مانند آتش نشانی مشغول می شوند که این مشاغل در وجود آنان جسارت ایجاد می کند بنابراین توصیه می شود این بانوان در کنار اشتغال خود کارهایی انجام دهند که حس لطافت شان را پرورش دهد.


مشاوره خانواده بیان کرد: سرعت از دیگر شاخصه های رفتاری مردان است و رفتار کُند، آنان را عاجز می سازد اما مردان امروزی فاقد سرعت می باشند و کارهای خود را به زمان دیگر محول می کنند.

وی با اشاره به این که زنان به عکس مردان کم سرعت هستند، افزود: برخی مردها سرعت را به زن تحمیل می کنند که این اقدام نادرست، لذت و تمرکز زن را به هم می ریزد؛ دلیل ترس زنان از برخی حیوانان کوچک و بی آزار نیز همین سرعت داشتن آنها است که روان زن را به هم می زند.


حبشی یادآور شد: مرد همچنین باید از شدت که در قرآن کریم به «بینان مرصوص« تعبیر شده است، برخوردار باشد در غیر این صورت در زندگی به اولین مانعی که برخورد کند، دچار ضعف و شکست خواهد شد.


این مشاور خانواده با بیان اینکه خداوند زن را نازک و لطیف خلق کرده و به مرد نقش حمایتی از خانواده و همسرش را داده است، افزود: اساس مرد، اقتدار است اما متاسفانه اکثر مردان این رفتار را قدرتی برای سلطه بر زن و خانواده می دانند.

وی اظهار کرد: خدواند مرد را مقتدر خلق کرد که ستون و تکیه گا امن زن و زندگی باشد نه اینکه زورگویی کند؛ خداوند حتی به پیامبر(ص) هم اجازه سلطه بر مومنین را نداده است.


حبشی تاکید کرد: زن، عاشق اقتدار مرد است و چنین فردی را به عنوان پشتوانه خود محسوب می کند، اما از مرد سلطه گر بیزار است.


مدیر مؤسسه فرهنگی شاهدان درباره نشانه های اقتدار در وجود مردان گفت: اصولا شرط تکیه گاه، استحکام و امنیت بخشی آن است؛ مرد باید به خانواده امنیت و آرامش بدهد به گونه ای که همسرش با دیدن او خوشحال و شاد شود.


حبشی ابراز کرد: مرد مقتدر در زندگی به اعضای خانواده دستور نمی دهد، بلکه اشاره به دستور می کند؛ چنانکه امام خمینی(ره) وقتی چیزی می خواستند صرفا به ان اشاره می کردند، مثل اینکه کسی کتاب مرا ندیده است؟(به جای اینکه بگوید کتابم را بیاورید).


این مشاوره خانواده ادامه داد: زندگی کردن نیازمند کسب دانش زندگی است و نمی توان به هر ترتیبی آن را اداره کرد و نتیجه مطلوب بدست آورد.


وی با بیان اینکه بزرگترین شاخصه اقتدار حقیقی، تأمین دادن است، افزود: مرد مقتدر در صورت فراهم بودن شرایط خانواده خود را تامین می کند و در غیر این صورت از آنان عذر می خواهد.


حبشی تصریح کرد: مرد مقتدر همچنین در زمان التهاب و بحران به خانواده خود آرامش می دهد، مانند امام خمینی(ره) که در زمان جنگ و شهادت شهید رجایی وباهنر، بااین سخن خود که « اگر رجایی و باهنر نیستند، خدای آنان که هست«، به مردم آرامش می داد.


مشاور خانواده تأکید کرد: البته زنان نیز باید رفتارهای اقتدار شکن خود را بشناسند که از جمله آن ها جدال با مرد است. جدال این پیام را به مرد منتقل می کند که اقتدارت معیوب است لذا در مرد در پاسخ حتی از رفتارهای غلط خود نیز دفاع خواهد کرد.


وی خطاب به بانوان اضافه کرد: حتی زمانی که مرد سخن اشتباهی را بیان می کند، بهتر است با او جدال نکنید وبلکه با شیوه صحیح، اشتباهش را به او بفهمانید.


حبشی قهر را از دیگر رفتارهای اقتدار شکن توسط زن دانست و خاطرنشان کرد: قهر به مرد این مفهوم را می رساند که بود و نبودت برای من فرقی نمی کند بنابراین بهتر است زن به جای قهر کردن، قهر خود را به مرد بگوید.


وی گفت: گریه از دست مرد و پرخاشگری نسبت به او از دیگر رفتارهای اقتدار شکن است که در صورت استمرار آن ها مرد خواه ناخواه به فکر طلاق می افتد.


امتیاز شما به این مطلب کدام است؟