جابجایی ویژگی لطافت و جسارت در زن و مرد آمار طلاق را دامن زده است

حبشی در سبک زندگی نادرست کنونی، جای دو ویژگی لطافت و جسارت در زن و مرد در حال جابه جایی است که بروز اختلافات شدید و افزایش آمار طلاق را در پی دارد.

 جابجایی ویژگی لطافت و جسارت در زن و مرد آمار طلاق را دامن زده است


جابجایی ویژگی لطافت و جسارت در زن و مرد آمار طلاق را دامن زده است

حبشی در سبک زندگی نادرست کنونی، جای دو ویژگی لطافت و جسارت در زن و مرد در حال جابه جایی است که بروز اختلافات شدید و افزایش آمار طلاق را در پی دارد.

به گزارش ستاد خبری بیستمین دوره مراسم ازدواج دانشجویی(طرح ملی همسفرتابهشت)، دکتر حمید حبشی، کارشناس مشاور خانواده ظهر امروز در مراسم جشن ازدواج دانشجویی در تالار ابن سینا با اشاره به اهمیت آموختن مهارتهای زندگی جهت ورود به زندگی مشترک گفت: در این میان شناخت بنیانهای روانی هر یک از زن و مرد، بیشترین اهمیت را دارد چرا که اگر این شناخت وجود نداشته باشد، مرد و زن بر اساس احساس و ادراک خود یکدیگر را تحلیل کنند که کاری اشتباه است و به بروز اختلافات منجر می شود.

پسر باید با پدر بزرگ شود

وی، اقتدار را محور شخصیت و هویت مرد دانست و افزود: در این راستا، نخستین شاخصه مرد، جرأت و جسارت است که نقشی حیاتی در شخصیت مرد دارد؛ اینکه امروز پسران، ارتباط آزاد با دختران را به ازدواج ترجیح می دهند نتیجه تربیت غلط آنان در خانه توسط مادر و پای موبایل و کامپیوتر است زیرا فرزند پسر باید با پدر بزرگ شود و تحرک داشته باشد تا جرأت و جسارت پذیرش مسؤولیت زندگی را پیدا کند.

جرأت و جسارت برای زن سمّ است نه مایه افتخار

حبشی تصریح کرد: با این حال، جرأت و جسارت برای زن مخرب است زیرا خداوند زن را برپایه لطافت و طراوت آفریده است؛ جای تأسف دارد که زن نمونه در رسانه های ما اغلب با شاخصه جرأت و جسارت معرفی می شود.

کارشناس مشاور خانواده یادآور شد: بزرگترین نمود لطافت زن، حس مادری است و اگر زنی در هر سنی چنین حسی را داشت می توان گفت لطافتش دست نخورده است، حتی اگر شرایط فرزندار شدن را نداشته باشد باید میل و آرزوی آن را داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: اینکه گاها خانمها به رغم وجود همه امکانات زندگی، دریافت شاخه گل از سوی همسرشان را نشانه محبت و توجه او به خود می دانند، به خاطر ویژگی لطافتشان است. خانمهایی که به هر دلیل مجبورند در شرایط جسورانه کار یا زندگی کنند حتما برای خود کاری جبرانی برای تقویت لطافتشان مانند پرورش گل در منزل داشته باشند.

جابجایی ویژگی لطافت و جسارت در زن و مرد به آمار طلاق دامن می زند

حبشی اضافه کرد: در سبک زندگی نادرست کنونی، جای دو ویژگی لطافت و جسارت در زن و مرد در حال جابه جایی است که بروز اختلافات شدید و افزایش آمار طلاق را در پی دارد.

انتظار سرعت و شدت از زن، لذت و آرامش او را سلب می کند

مشاور خانواده، سرعت را دیگر شاخصه شخصتی مرد برشمرد و گفت: به فرموده قرآن کریم، مرد همینکه از کاری فارغ شد باید به کاری دیگر بپردازد نه اینکه تنبل و تن پرور باشد. در عین حال، سرعت در زن، روان او را به هم ریخته و دو بهره لذت و آرامش را از او سلب می کند.

وی، شدت و سختی را دیگر شاخصه مرد عنوان و تصریح کرد: به تعبیر قرآن مرد باید بنیان مرصوص باشد؛ اگر ملایم باشد نمی تواند مقابل موانع و ناملایمات زندگی بایستد.

زن نیازمند اقتدار مرد به معنای تکیه گاه و مأمن است نه زور و سلطه

حبشی با طرح این پرسش که آیا مردان از اقتدار خود به شیوه و معنای درست استفاده می کنند؟، گفت: از اقتدار، دو معنا برداشت می شود؛ نخست ابزاری برای سلطه مرد که باعث بیزاری زن می شود چرا که خلاف فطرت و حس اختیار او است و خدا حتی به پیامبر خود هم اجازه سیطره بر مردم نداده است و دوم، معنای تکیه گاه که زن نیازمند و عاشق اینگونه اقتدار مرد است.

مشاور خانواده، استحکام و دوام و امنیت بخشی را نشانه های اقتدار حقیقی در مرد برشمرد و افزود: اگر زن از حضور و ورود مرد، به وجد آید نشانه موفقیت مرد در امنیت بخشی است. همچنین مرد مقتدر، به جای دستور د ادن، اشاره به دستور می کند و از تهدید و فشار پرهیز دارد.

رفتارهای اقتدارشکن از سوی زن

وی، تأمین دادن در همه زمینه ها و عذرخواهی در صورت عدم توان تأمین و آرامش بخشی را از

نشانه های ایجابی اقتدار مرد نام برد و گفت: مجادله، قهر، گریه از دست مرد و پرخاش به ترتیب چهار رفتار اقتدار شکن زنان هستند و در این میان پرخاش، بیشترین اثر شکنندگی را دارد و اولین جایی است که فکر طلاق به ذهن مرد خطور می کند خصوصا اگر پرخاش بیهوده تکرار شود.

حبشی یادآور شد: البته این بدان معنا نیست که زن اصلا گریه نکند یا گلایه به همسرش نداشته باشد بلکه به گریه باید در آغوش مرد و همراه با بیان ناراحتی بدون نسبت دادن آن به مرد باشد در غیر این صورت، مرد یکی از واکنشهای دفاع، هجوم، تحقیر، بی اعتنایی یا حمله به خود و پرخاش را خواهد داشت.

وی، دخالت، بی اعتنایی و توهین را رفتارهای اقتدار شکن از سوی خانواده زن معرفی و به زوجهای جوان تأکید کرد: زود بچه دار شوید و از انرژی جوانی خود برای والد شدن و تربیت فرزند بهره گیرید. با این کار همچنین از فاصله نسلی که مشکلات بسیاری به همراه دارد، پیشگیری می کنید./ز.ش


امتیاز شما به این مطلب کدام است؟