استاد معماریانی و دنیاهای متفاوت زن و مرد

متن کامل کارگاه استاد معماریان در نوزدهمین دوره ازدواج دانشجویی

استاد معماریانی و دنیاهای متفاوت زن و مرد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

آغاز سخن یاد خدا باید کرد

خود را به امید او رها باید کرد

ای با تو شروع کارها زیباتر

آغاز سخن تو را صدا باید کرد

گفتار مرا تو باید آغاز کنی

آغاز سخن مرا سرافراز کنی

در غیبت تو گره به گفتار من است

با حضرت خود بنده گره باز کنی

با نام تو می شود به صحراها زد

با نام تو می شود به دریاها زد

ما اهل گذشته ایم و امروز ولی

با نام تو می شود به فرداها زد

هر کس که به نام تو سخن می گوید

در طول سخن از تو مدد می جوید

باغ سخنی که باغبانش باشی

هر گوشه ز خاک آن سخن می گوید

با عزم تو ماهیان به دریا زنده

با عزم تو مرغان به هوا پرنده

در خدمت بنده هر کجا جنبنده

این بنده ولی پیش تو شرمنده

با نام خدا و با بسم الله همه کارهاتون رو انجام دهید. وقتی من میخواهم با بسم الله صحبت کنم، خداوند کمک می کند که در صحبت من خلوص، زیبایی، صفا، عزمت ، درک حکمت، عدالت،... همه چی هست.

پس وقتی من با بسم الله برخورد می کنم تمامی اسامی خدا تو رفتار من باید دیده شود. این مقدمه ای هست که خواستیم گفته شود. این مصراع تقدیم می کنیم به همه شما و همه شما که انشاءلله مادر خواهید شد.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: بهشت زیر پای مادران است.

محبت به همسر از اخلاق پیامبران است، محبت شاه کلید زندگیست. آقایونی که می خواهند اقتدار واقعی پیدا کنند، کلیدش محبت است. هر کسی کشف کنه بهترین راه محبت به همسرش چی هست.مردی که بتواند به همسرش محبت کند، قلب همسرش را در اختیار گرفته است وگرنه مجبور است فقط جسم او را در اختیار بگیرد.

محبتی با توجه به بافتی که زن و مرد دارند، محبت به همسر معنای خاص خودش را پیدا می کند که انشاءلله در ادامه عرض خواهیم کرد.

پیامبرمان فرمودند که نزدیک ترین شما به من خوش خلق ترین و خوش رفتارترین شما با خانواده اش هست.

به هم محبت کنید حتی اگر به چشم نیاید. محبت کردند یعنی کاشتن دانه هایی برای رویش درخت زندگی. اگر درخت زندگی می خواهید به هم محبت کنید. محبت عملی و محبت قلبی و محبت زبانی

خانم ها نیاز دارند بشوند دوست دارم را، البته همه نیاز دارند. خانم ها بیشتر نیاز دارند. محبت سه ضلع دارد: هم زبانی، هم عملی و هم قلبی.

این خیلی مهمه. اگه شما محبت کنید، حتی محبتی کنید که پاسخی رو در قبالش دریافت نکنید. بعضی وقت ها آدم احساس می کند وقتی محبتی کرد و پاسخ نگرفت، از دست رفت.

این اسلاید رو ببینید خیلی قشنگ و زیباست

بعضی وقتها ما محبت می کنیم و احساس تنهایی می کنیم. تمام رفتارهای ما مثل این دانه هاست. دانه کوچک بود کسی او را نمی دید. سال های سال گذشته بود و او هنوز همان دانه کوچک بود. دانه دلش می خواست به چشم بیاید. ما خیلی وقت ها دوست داریم ما رو ببینند. دوست داریم همه بفهمند توی قلبم چی می گذرد، چون خیلی وقت ها نیت های ما را همسر ما متوجه نمی شود. باور کن امروز بخاطر اون زود اومدم ولی اون به من میگه تو همش داری دیر میای. اتفاقا امروز که زود اومدم با یه نفر بخاطر زود اومدنم دعوام شد تو اداره. امروز من رنجی دارم و همسرم میگه تو همش دیر میای. یعنی اون یک ذره رو نمی بینه. ببینید ما خیلی وقت ها .... یا امروز خانم رفته جلوی آینه مرتب کرده ولی مرد انگار نه انگار. یعنی کارهای ما توسط همسر ما خیلی وقت ها دیده نمی شود و ما برای درک این اذیت می شویم. این اسلاید رو من برای این میگویم.

این دانه می خواست دیده شود، به چشم بیاید، اما نمی دانست چگونه؟!

گاهی سوار باد می شد و از جلوی چشم ها می گذشت، گاهی خودش را روی زمینه روشن برگ ها می انداخت. گاهی فریاد می زد و میگفت من هستم، من اینجا هستم ولی هیچکس جز پرنده هایی که قصد خوردنش را داشتند یا حشره هایی که به چشم آذوغه زمستان به او نگاه می کردند، کسی به او توجهی نمی کرد. دانه خسته بود از این زندگی. از این همه گم بودن و کوچکی. یه روز رو به خداوند کرد و گفت نه این رسمش نیست. من به چشم هیچکس نمیایم. کاش کمی بزرگتر، کمی بزرگتر مرا می آفریدی.اما خدا گفت ای عزیز کوچکم تو بزرگی. بزرگتر از آنچه که فکر می کنی. حیف که هیچ وقت به خودت فرصت بزرگ شدن ندادی. رشد ماجرایی است که تو از خودت دریغ کرده ای. راستی یادت باشد، تا وقتی می خواهی به چشم آیی، دیده نمی شوی. خودت را از چشم ها پنهان کن تا دیده شوی.

دانه کوچک معنی حرف های خدا را خوب نفهمید. اما رفت زیر خاک و خودش را پنهان کرد، رفت تا به حرف های خدا بیشتر فکر کند و سال های بعد دانه کوچک سپیداری بلند و باشکوه بود که هیچ کس نمی توانست نادیده اش بگیرد. سپیداری که به چشم همه می آید. کوچکترین محبت و لبخند و حرکت و سکون شما در زندگی بچه های شما، در زندگی نسل شما، در زندگی خانواده شما، تأثیر این چنینی دارد. الان ممکن است تأثیری نداشته باشه پس تا می توانید محبت کنید.

یه شعری با همدیگر بخونیم، دستای همدیگر را بگیرید. با محبت این شعر را با هم بخونیم. با توجه کامل شعر رو بخونید.

من قسمت اولش رو میگم، شما قسمت دومش رو. این خیلی مهم است که فرکانس گوینده و شنونده یکی باشد. همسر شما از بیرون اومده وقتی با انرژی گفت سلامممم. شما هم با انرژی بگو سلامممم. نگو علی تویی، فکر کردم گربه است! مواظب باش وقتی اون میگه خداحافظ بگو خداحااااافظظ... . نگو یک چیزی بخوری بری. بچه ها نسبت به هم واکنش نشان بدید.

خانم ها توی گوش دادن خیلی بهم خوب واکنش نشان می دهند. وقتی با هم صحبت می کنند، احساسشون حرف می زند. میگویند: آه، اوا. خدا مرگم بده. آخیش. اونقد این حرف ها رو می زنند. اما آقایان، وقتی از بحث خطرناکی صحبت می کنی. میخواستم برم زیرماشین!! در جواب میگویند: عه بدشانسیم دیگه نرفتی. آقایان وقتی می خواهند حتی محبت کنند، خشن محبت می کنند. میگه دوستت دارم بیشگون میکنه. تو میگی آخ میگه جاااان!! وقتی مرد میخواد تمامی عشقشو به شما ابراز کنه، نقشه میکشد که چطور شما رو بترساند. و با ارادت خشن خودشان تمامی ارادتشان رو به شما ثابت می کنند!

پس تیپ محبت ها با هم فرق می کند اما اصل محبت ها مهم هستند.

از محبت خارها گل می شود و ز محبت سرکه ها مل می شود

از محبت خارها گل می شود و ز محبت سرکه ها مل می شود

خانم ها هواسشان باشد، وقتی