احساسات خود را بشناسیم

از عوامل مهمی که به ما کمک می کند زندگی خوب و موفق داشته باشیم این است که خود را بشناسیم، احساس خوبی در مورد خود داشته باشیم و از کسی که هستیم، شاد و راضی باشیم.

احساسات خود را بشناسیم

 • از عوامل مهمی که به ما کمک می کند زندگی خوب و موفق داشته باشیم این است که خود را بشناسیم، احساس خوبی در مورد خود داشته باشیم و از کسی که هستیم، شاد و راضی باشیم.
 • فکر می کنید کسی که احساس خوبی نسبت به خود دارد چه ویژگی هایی دارد؟ تعدادی از ویژگی های چنین فردی به شرح ذیل است:
 • خصوصیات مثبت، توانایی ها و استعدادهای خود را می شناسد و به آن ها افتخار می کند.
 • خصوصیات منفی و نقاط ضعف خود را می شناسد، می پذیرد و سعی می کند آن ها را اصلاح نماید.
 • موفقیتها و شکستهای خود را می شناسد و می پذیرد.
 • به خود و دیگران احترام می گذارد.
 • برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کند.
 • مسئولیت اعمال ورفتارخود را می پزیرند
 • شما چه احساسی در مورد خود دارید؟ آیا از کسی که هستید، شاد و راضی هستید و احساس خوبی در مورد خود دارید؟
 • آیا تا بحال شده فکر کنید دیگران از شما بهتر هستند و دوست داشته باشید ای کاش جای آنها بودید؟
  برخی اوقات افرادی که به ما نزدیک هستند بیش از خود ما راجع به نکات قوت و آنچه که ما را منحصر به فرد می سازد می دانند. بنابراین برای پی بردن به خصوصیات مثبت خود بهتر است فعالیت زیر را انجام دهید.

برادر یا خواهر


یکی از والدین


خودم


یک استاد


نام خود را بنویسید


یک بزرگسال


یک همکلاسی دختر


یک همکلاسی پسر


یک هم اتاقی


· در جدول بالا در خانه مرکزی نام خود را در فضای خالی بنویسید.

· در خانه «خودم« سه خصوصیات را که در مورد خود می پسندید یادداشت نمایند.

· از گروههای زیر (حداقل چهار نفر را بیابید که شما را به خوبی می شناسد)، بخواهید سه خصوصیت را که شما می پسندید نام ببرند. سپس پاسخهای آنها را در خانه های مربوط بنویسید. حالا بیندیشید:

· از پی بردن به اینکه افراد چه خصوصیاتی را در شما می پسندند چه احساسی پیدا می کنید؟

· آیا به نکات قوتی در خود پی برده اید که از آن اطلاع نداشتید؟

· آیا موردی وجود داشت که هیچ کس به نقطه قوتی که خود آن را مهم می پندارید اشاره ای نکرده باشد و شما از آن احساس ناامیدی کرده باشید؟

· چگونه می توان دیگران را از این نقطه قوت آگاه ساخت؟

· آیا موردی وجود داشت که در آن بیش از یک نفر به یک خصوصیت مثبت شما اشاره کرده باشد؟

· و در نهایت به این سوال پاسخ دهید کسی که احساس خوبی نسبت به خود دارد در مورد خود چطور فکر می کند و چگونه رفتار می کند.

· علاوه بر شناخت خصوصیات مثبت، شناخت نقاط ضعف خود نیز در آگاهی ما نقش مؤثری ایفا می کندشناخت نقاط منفی خود، پذیرش آنها و تلاش برای اصلاح آنها نیز می تواند احساس خوبی در ما بوجود آورد.همه ما ممکن است یکسری خصوصیات منفی داشته باشیم و یا در انجام بعضی از کارها و یا دروس ضعیف باشیم.

...اگر به جای اینکه به خاطر این نقاط ضعف خود را سرزنش کنیم و یا خود را آدم بد و بی استعدادی بدانیم سعی کنیم آن ها را تغییر داده و یا اصلاح کنیم، آن وقت این نقاط ضعف تبدیل به خصوصیات مثبت و نقاط قوت می شود و احساس خیلی خوبی نسبت به خود پیدا می کنیم، آنگاه از کسی که هستیم شاد و راضی می شویم


در جدول زیر 3 مورد از خصوصیات منفی و یا کارهایی که در آن ها ضعیف هستید، بنویسید. سپس اضافه کنید که چطور می توانید آن ها را تغییر دهید و یا اصلاح کنید و اگر چنین کاری انجام دهید چه احساسی در مورد خود پیدا خواهید کرد.

نقاط ضعف من

نحوه اصلاح آن

نوع احساس پس از اصلاح

اهداف خود را بشناسیم

افراد عادی در مسیر تند باد حوادث و عوامل جبری جامعه و محیط و تاریخ، خود را می بازند و تسلیم شرایط موجود می شوند و منتظر می مانند تا آن عوامل آنان را به سمت و سویی بکشاند.

اما انسان های بلند همت حتی زمانی که موفقیتی هم به دست می آورند، کوشش می کنند با انتخاب هدف های عالی تر و کوشش های جدی تر آن را وسیله تکامل بیشتر قرار داده و از آن عبور کرده به موقعیت بهتری دست بیابند.

یک نوجوان و جوان باید در نظر بگیرد در آینده می خواهد چه نقشی را در جامعه ایفا کند؟ چه کاره شود؟ به کدام سو برود و از چه راهی زندگی اش را تأمین کند؟ چه شغلی در آینده شایسته است برگزیند؟ در کدام شهر زندگی کند و چگونه برای خود و جامعه اش مفید باشد؟ باید اهداف مقطعی و دراز مدت خویش را در آغاز راه با فکر و اندیشه و مشورت با دیگران مشخص کند تا در تصمیم گیری دچار تردید و خطا نشود.


امتیاز شما به این مطلب کدام است؟