ازدواج تان پلاسیده نشود

معمولا زوج ها ابتدا كه با هم آشنا می شوند برای هم تازه هستند و زیبایی های فراوانی برای هم دارند، حرف ها، رفتارها، هدیه ها و... هم جدید و جالب است و یكی از دلایلی هم كه به سمت هم كشش پیدا می كنند همین تازگی است اما به مرور و بعد از مدتی از ازدواج این تازگی كنار می رود و زندگی به یك تكرار و یكنواختی می رسد

ازدواج تان پلاسیده نشود

معمولا زوج ها ابتدا كه با هم آشنا می شوند برای هم تازه هستند و زیبایی های فراوانی برای هم دارند، حرف ها، رفتارها، هدیه ها و... هم جدید و جالب است و یكی از دلایلی هم كه به سمت هم كشش پیدا می كنند همین تازگی است اما به مرور و بعد از مدتی از ازدواج این تازگی كنار می رود و زندگی به یك تكرار و یكنواختی می رسد.

ازدواج تان پلاسیده نشود

معمولا زوج ها ابتدا كه با هم آشنا می شوند برای هم تازه هستند و زیبایی های فراوانی برای هم دارند، حرف ها، رفتارها، هدیه ها و... هم جدید و جالب است و یكی از دلایلی هم كه به سمت هم كشش پیدا می كنند همین تازگی است اما به مرور و بعد از مدتی از ازدواج این تازگی كنار می رود و زندگی به یك تكرار و یكنواختی می رسد. تا جایی كه دیگر زن و شوهر برای هم حرف جدیدی ندارند و حتی گاهی هیچ حرفی با هم ندارند و مسلما این یكنواختی برای هیچ كدام از زوج ها خوشایند نیست. زوج ها باید تازگی و تغییرات را در زندگی شان ایجاد كنند تا زندگی شان زیبا باقی بماند. زندگی زناشویی همانند یك گیاه در گلدان است، یك گیاه را اگر بخواهید سرحال و تازه بماند باید مرتب به آب، خاك، نور و.... آن رسیدگی كنید، زندگی زناشویی هم مدام نیاز به توجه و رسیدگی دارد.

به دنبال خوشحال كردن هم باشید

در روزهای اول ازدواج دو نفر حرف های جدید و تازه فراوانی برای هم دارند، مدام به دنبال تعریف یك چیز تازه یا پوشیدن یك لباس جدید یا نشان دادن چهره ای نو... هستند، در این روزها هر دو می خواهند یكدیگر را خوشحال كنند تا از رابطه لذت ببرند. اما بعضی از زوج ها بعد از گذشت چند سال فراموش می كنند كه آن روزها مهم ترین هدف شان خوشحال كردن یكدیگر بود. درتحقیقی كه صورت گرفته، زوج هایی كه در زندگی ضمن این كه به هدف های شخصی خود می پردازند، به دنبال راه حل هایی برای شادكردن و افزایش لذت یكدیگر هستند، زندگی بهتری دارند. شاد كردن طرف مقابل یعنی این كه ما فرصت هایی را ایجاد كنیم كه همسرمان تجربه های جدید به دست آورد. مثلا با هم به سفر هایی برویم كه از شكل عادی زندگی فاصله داشته باشد. باید تلاش كنیم كه برای یكدیگر تازه، زیبا و پرانرژی باشیم، هدف ما باید این باشد كه برای یكدیگر روزی زیبا را بسازیم و یكدیگر را خوشحال كنیم.

بروید به كشف ناشناخته ها

بیشتر آدم ها به خاطر ترس های شان است كه نمی توانند تغییر كنند، آن ها از ناشناخته ها می ترسند و اكثر آدم ها چون از ناشناخته ها می ترسند و نمی دانند چه می شود، ترجیح می دهند در نقطه كنونی یا همان كیسه خواب منطقه امن شان باقی بمانند، در حالی كه متوجه نیستند همین یك جا ماندن، باعث شده است كه احساس خوبی نداشته باشند چون طعم واقعی زندگی در كشف ناشناخته هاست، یعنی در زندگی هرجا كه موفق به كشف ناشناخته ها شده ایم زندگی برای مان شیرین تر شده است. اگر بخواهید مانع تغییر همسرتان شوید ممكن است او به دلیل احترام یا عشقش نسبت به شما دست از تغییرات خودش بردارد ولی باید در نظر داشته باشید مقاومت شما در برابر تغییرات همسرتان می تواند باعث كدورت، دلسردی، خشم، كینه، آسیب به رابطه و... شود.

در حقیقت در یك زندگی مشترك، تغییرات شخصی باید تا جایی باشد كه به طرف مقابل آسیب نرساند، اگر ما در رابطه های مان بازی برنده- برنده را رعایت كنیم مسلما زندگی خوبی خواهیم داشت، یعنی باید هر دو در زندگی راضی و برنده باشیم، نه فقط یك نفر

چه تغییراتی خوب است؟

تا جایی كه به دیگران آسیب نرسد خوب است كه تغییر كنیم، در حقیقت در یك زندگی مشترك، تغییرات شخصی باید تا جایی باشد كه به طرف مقابل آسیب نرساند، اگر ما در رابطه های مان بازی برنده- برنده را رعایت كنیم مسلما زندگی خوبی خواهیم داشت، یعنی باید هر دو در زندگی راضی و برنده باشیم، نه فقط یك نفر. در واقع زمان هایی كه در حال تغییر هستیم باید توجه كنیم، آیا همان طور كه من از این تغییر راضی و خوشنود هستم، همسرم هم راضی و خوشحال هست؟! یا نه این موضوع باعث آسیب دیدن او می شود.

اگر بخواهید مانع تغییر همسرتان شوید ممكن است او به دلیل احترام یا عشقش نسبت به شما دست از تغییر بردارد ولی باید در نظر داشته باشید مقاومت شما در برابر تغییرات همسرتان می تواند باعث كدورت، دلسردی، خشم، كینه، آسیب به رابطه و... شود.

همسرتان باید در جریان تغییرات شما باشد

اگر احساس می كنید از نظر درونی در حال تغییر هستید، طرف مقابل را در جریان تغییرات تان بگذارید، مثلا اگر در روزگار گذشته آدم خوش مشرب و اهل رفت وآمد بودید و چند وقتی است به هر دلیل دیگر چندان رفت وآمد را دوست ندارید و... بهتر است با همسرتان درباره احساسات و این تغییرات تان صحبت كنید، چون ممكن است او این تغییر رفتار شما را به حساب خود یا دلسردی شما از زندگی مشترك یا... بگذارد و در نتیجه سوءتفاهم های فراوان شوند، بهتر است با او از تغییرات درونی تان صحبت كنید تا از یكدیگر فاصله نگیرید.

چگونه اخلاق بدتان را تغییر دهید

اول از همه باید ببینید چه رفتاری را می خواهید تغییر دهید تا با توجه به آن راه حل مناسب پیدا كنید اما به طور كلی هیچ وقت نباید بیش از حد كمال گرا باشید و از خودتان انتظار بیش ازحد داشته باشید.

ازدواج تان پلاسیده نشود

در مورد تغییر درونی یك رفتار باید كمی صبور باشید. معمولا تغییرات درونی بعد از 3ماه خودشان را نشان می دهند و آثار و نتایج آن دیده می شود، یعنی زمانی طول می كشد كه تغییری كه در درون تصمیم آن را گرفته ایم در بیرون و رفتارها خودش را نشان دهد، البته حواس تان باشد كه بعد از تغییر هم شما همیشه تمایل به برگشت به رفتارهای گذشته را دارید. مثلا فرض كنید می خواهید زودجوشی خود را اصلاح كنید، احتمالا روزهای اول خیلی سخت است ولی باید توجه كنید هر لحظه نسبت به رفتارهای تان آگاهی داشته باشید، مثلا با خود بگویید من می توانم به سرعت عصبانی شوم ولی قرار است این زود عصبانی شدن را تغییر دهم. اوایل این آگاهی بعد از رفتار شما می آید یعنی داد می زنید بعد یادتان می افتد نباید داد می زدید. وقتی این آگاهی ادامه پیدا می كند، كم كم به قبل از رفتار شما انتقال می یابد یعنی بعد از مدتی وقتی در حال عصبانی شدن هستید، به خودتان هشدار می دهید كه ببین تو نباید عصبانی شوید، بعد برای عصبانی نشدن مثلا اتاق را ترك می كنید یا آبی می نوشید یا...خود این آگاهی كمك می كند رفتار شما تغییر كند اما این تغییر رفتار زمان می خواهد، نیاز به تصمیم درونی و آگاهی شما دارد و علاوه بر این نیاز به تمرین دارد مثلا هر فرصتی را در مقابله با افراد مختلف تبدیل تمرینی برای فروخوردن خشم تان كنید.

چگونه اخلاق همسرتان را تغییر دهید

ما نباید انتظار داشته باشید كه طرف مقابل را تغییر دهیم چون هیچ كس تغییر نمی كند مگر اینكه خودش بخواهد. اگر زوج ها با این فرضیه با هم ازدواج كنند كه در آینده همدیگر را تغییر دهند باید بدانند این اتفاق نمی افتد و اگر شما همسرتان را همانگونه كه هست نپذیرید، دچار مشكل خواهید شد. اگر مدام بخواهید یكدیگر را تغییر دهید تمام زندگی تبدیل بحث و جدل و دعوا می شود.

از خودتان سوال كنید كه آیا من، طرف مقابل را با همه ویژگی هایی كه دارد قبول دارم و می خواهم با او زندگی كنم یا نه؟ اگر جواب تان نه است خوب بهتر است از رابطه بیرون بیایید ولی اگر جواب تان مثبت است باید فعلا طرف مقابل را با تمام ویژگی هایی كه دارد بپذیرید، یعنی دیگر نباید برای بیان خواسته های تان مدام او را زیر سوال ببرید و محكومش كنید، چون مسلما او در این صورت نسبت به شما گارد می گیرد و در مقابل تغییر مقاومت می كند. یعنی اول همسرتان را بپذیرید و خواسته های تان را تنها در قالب خواسته و خواهش بیان كنید نه دستور و....اجازه دهید او خودش تصمیم بگیرد كه چگونه تغییر كند، باید خواسته های تان را به گونه ای بیان كنید كه او ترغیب به تغییر شود، مثلا اگر روابط اجتماعی همسرتان خوب نیست به جای این كه او را سرزنش كنید، می توانید به او بگویید من ویژگی های رفتاری تو را دوست دارم ولی فكر می كنم می توانی روی دیگران اثرگذاری بیشتر داشته باشی. وقتی روی ویژگی های مثبت آدم ها تاكید می شود آن ها سعی می كنند آن ویژگی ها را تقویت كنند، درصورتی كه وقتی روی نقاط ضعف آن ها تاكید می شود دچار احساس بدی می شوند و به همین دلیل خود را تغییر نمی دهند. آدم ها با تشویق تغییر می كنند نه با سرزنش و عیب جویی.

همانند روزهای اول زندگی مدام به دنبال یافتن حرف های تازه باشید، لبا س های تازه برای هم بپوشید، با هم به جاهای جدید بروید، چه مسافرت، چه روابط اجتماعی جدید و... مهم این است كه هر دو با هم به دنبال یافتن راه حل برای حل مشكلات و بهبود زندگی باشید.

این سوالات را از همسرتان بپرسید

چقدر خوب است هرازچند گاهی از همسرتان بپرسید: آیا چیزهایی در دلت وجود دارد كه بخواهی به من بگویی؟ من آماده شنیدن هستم یا تو برای تغییر شرایط چه انتظاراتی از من داری؟ البته در این مواقع باید واقعا آماده شنیدن باشید. چون یكی از مسائل زوج ها گوش ندادن آن ها به هم است. وقتی شما از او بخواهید با شما صحبت كند، او دلگرم می شود، از این كه می بیند شما نسبت به درخواست های او پذیرا هستید. علاوه بر این ها هر دو با هم فكر كنید هر روز و در هر مرحله ای برای بهبود زندگی چه كارهایی می توانید برای هم انجام دهید تا هردو احساس بهتری داشته باشید و فقط به فكر كارهای خودتان نباشید. نكته دیگر این كه همانند روزهای اول زندگی مدام به دنبال یافتن حرف های تازه باشید، لبا س های تازه برای هم بپوشید، با هم به جاهای جدید بروید، چه مسافرت، چه روابط اجتماعی جدید و... مهم این است كه هر دو با هم به دنبال یافتن راه حل برای حل مشكلات و بهبود زندگی باشید.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟