فریاد می زنم تا مرا ببینی

زنان و مردان زیادی در دنیا ازدواج كرده اند و زندگیشان فراز و فرود داشته و گاهی هم كارشان به دعوا كشیده است و این موضوع در همه خانواده ها پیش می آید، اما استمرار این نوع دعوا و مرافعه در خانواده نشانه خوبی نبوده و قطعا چنین خانواده ای یك خانواده ایده آل نیست

فریاد می زنم تا مرا ببینی

زنان و مردان زیادی در دنیا ازدواج كرده اند و زندگیشان فراز و فرود داشته و گاهی هم كارشان به دعوا كشیده است و این موضوع در همه خانواده ها پیش می آید، اما استمرار این نوع دعوا و مرافعه در خانواده نشانه خوبی نبوده و قطعا چنین خانواده ای یك خانواده ایده آل نیست.

دعوای همسران

این طرف خانه را زن می گیرد و آن طرف را مرد. زن طعنه می زند، مرد فریاد می كشد، زن غر می زند، مرد فحش می دهد. زن اعتراض می كند و متلك می گوید، مرد او را تهدید می كند. زن فریاد می كشد و مرد عقب نشینی می كند و دوباره فحش می دهد. این برنامه ای است كه هر از چندی از خانه همسایه شنیده می شود و این وسط بچه ها مثل دو تا جوجه لرزان در دورترین نقطه خانه پنهان می شوند و به هم می چسبند.

زنان و مردان زیادی در دنیا ازدواج كرده اند و زندگیشان فراز و فرود داشته و گاهی هم كارشان به دعوا كشیده است و این موضوع در همه خانواده ها پیش می آید، اما استمرار این نوع دعوا و مرافعه در خانواده نشانه خوبی نبوده و قطعا چنین خانواده ای یك خانواده ایده آل نیست.

زخم های كهنه

مریم می گوید: گاهی ما در خانه دعوا می كنیم. من و همسرم خیلی به هم نزدیكیم، اما دلخوری هایی هست كه انگار هرگز رفع نشده اند و مثل یك دمل چركی به بهانه های كوچك سر باز می كنند.

من او را با پسر عمویم كه خواستگارم بوده مقایسه كرده ام و گفته ام اگر با او زندگی می كردم خیلی خوشبخت تر بودم، چون او سرمایه گذاری های بجایی كرد و اكنون بسیار ثروتمند شده است، اما همسرم فقط یك كارمند ساده است.

البته من به او احترام می گذارم و بارها بابت این حرف ناشیانه و اشتباه از او عذر خواسته ام، اما او هیچ وقت نتوانسته آن حرف نسنجیده را ببخشد و اصولا آدم سختگیری است و خطاهای دیگران را به سادگی نمی بخشد.

البته من هم از او دلخور هستم. همسرم بین خانواده من و خودش فرق می گذارد و همیشه سعی می كند كادوهایی كه برای خانواده خودش می گیرد، مفصل تر باشد و با آنها بیشتر رفت و آمد می كند و به هر وسیله ای خانواده مرا دست كم می گیرد كه من نیز از این رفتار او دلخور می شوم. این دلخوری های هرگز رفع نشده در ما هست كه باعث می شود مثل بشكه های باروت آماده انفجار باشیم.

ما همدیگر را دوست داریم و به همان نسبت از هم توقع بالایی داریم. فكر می كنم داشتن توقع است كه در نهایت دلخوری و دعوا پیش می آورد.

زمانی كه عوامل متعدد آگاهانه و ناآگاهانه، دست به دست یكدیگر داده و در روابط بین زن و شوهر جراحت ها و آلام روحی را عمیق تر و دردناك تر می كنند، باید هر چه زودتر این جراحت های روانی را التیام بخشید و تنش هایی را كه در زندگی آسیب وارد می كنند، زدود؛ در غیر این صورت مشاجره برنامه ثابت خانواده می شود

مبارزه با مشاجره

مشاجره در خانواده به هر دلیل كه باشد، انرژی و طاقت با هم بودن را كاهش می دهد و دست آخر جز بیزاری و جسم و روحی فرسوده از زن و شوهر چیزی باقی نمی گذارد. مشاوران توصیه می كنند برای این كه به این مرحله نرسید، هر از چندی نگاهی به رفتار و گفتار خود بیندازید و فارغ از این كه همسرتان چگونه رفتار می كند، یك بار دیگر خود را ارزیابی كنید. مشكلات هر چه عمیق تر باشند زمان بیشتری باید برای حل آنها وقت صرف كنید پس با آرامش با مسائل برخورد كنید و اگر كاری كرده اید یا چیزی گفته اید كه موجب كدورت شده است سعی كنید به صورت عملی خلاف آن را نشان دهید تا همسرتان مطمئن شود دیگر طرز فكرتان در مورد آن موضوع عوض شده است.

اگر ناراحتی های شما بر اثر یك بحران است صبور باشید تا بحران را پشت سر بگذارید.

شاید لازم باشد در توقعات و قضاوت های خود تجدید نظر كنید. سعی كنید طوری رفتار كنید كه دوست دارید همسرتان در حق شما چنین كند، گاهی راه حل یك مشكل، دور زدن آن است.

آسیه نقوی بانوی 34 ساله می گوید: هشت سال است كه من و همسرم با هم ازدواج كرده ایم و یك فرزند داریم. چندی پیش همسرم بیشتر پولی را كه تمام این سال ها پس انداز كرده بود برای كاری سرمایه گذاری كرد كه ضرر داد.

این ندانم كاری، او را افسرده و شكسته كرده است و مدتی است كه در خانه می ماند و به دنبال كسب و كار نمی رود. به هر بهانه سر من و فرزندمان پرخاش می كند و وقتی با مشاور صحبت كردم، گفت او احساس سرشكستگی و حقارت در مقابل خانواده پیدا كرده و وقت آن است كه به او اعتماد به نفس بدهید و كمك كنید تا دوباره روی پاهایش بایستد.

دعوای همسران

من به او گفتم اگر یك بار شكست خورده ایم معنی اش این نیست كه دیگر نمی توانیم از جا بلند شویم. تمام طلاهایی را كه داشتم، آوردم و یك نیم سكه را هم دادم كه بفروشد و با آن یك سفر خوب و مفرح ترتیب دهیم تا حالا و هوایش عوض شود. به سفر رفتیم و روزهای خوشی داشتیم و سعی كردم تمام این مدت به مشكلاتش فكر نكند.

وقتی برگشت پیشنهاد كرد مغازه ای اجاره كند و با فروش مقداری از طلا ها در آن جنس بریزد و بفروشد. من هم قبول كردم و الحمدلله الان حالش خیلی بهتر است و دیگر از دعوا و مشاجره خبری نیست. من آرامش را با همه طلاهای دنیا عوض نمی كنم.

تغییر در شرایط و ساعات كار و تغییر در شیوه های ارتباط با همسر نیز می تواند موثر واقع شود.

نیروهایتان را هدر ندهید

مشاجرات بیهوده انرژی و توانتان را می بلعد و شما را دچار فرسودگی و پیری زودرس می كند. پس سعی كنید خود را در این بازی نیندازید و از مشاجره فرار كنید. اگر همسرتان شما را به دعوا فرامی خواند، از این كار بگریزید. اگر هیچ راهی برای كنار كشیدن ندارید، به حمام بروید و یك دوش طولانی بگیرید وقتی برمی گردید همه چیز فراموش شده است. همسرتان نیز وقتی متوجه شود كه بهانه جویی هایش شنونده ای ندارد از دعوا راه انداختن منصرف می شود.

ذهن خوانی نكنید. اگر دقت كرده باشید منشأ خیلی از دعوا ها همین غیب گویی هاست!

سعیده تركاشوند، مشاور خانواده معتقد است اغلب ما وقتی عصبانی می شویم به طرف مقابل فرصت توضیح یا دفاع نمی دهیم بلكه پیشداوری، قضاوت و ذهن خوانی می كنیم.

این جمله ها حتما برایتان آشناست كه: می دانم چه می خواهی بگویی. بگویی «ف« من می روم به فرحزاد و برمی گردم! لازم نكرده حرف بزنی الان می خواهی دوباره تقصیر را گردن من و خانواده ام بیندازی... .

این پیش بینی هایی كه اغلب درست هم نیست مغرضانه می نماید و طرف مقابل را عصبانی و مستاصل می كند و به دعوا دامن می زند. بنابراین بهتر است به طرف مقابل فرصت حرف زدن بدهید.

وی همچنین توصیه می كند در دعوا ها قشون كشی و یارجمع كنی را كنار بگذارید.

ترکاشوند در ادامه توضیح می دهد: بعضی از همسران وقتی مشاجره ای رخ می دهد گوشی را برمی دارند و به مادر و خواهر و عروس و دوست و آشنا شرح مفصلی از دعوای خانوادگی خود را گزارش می دهند. بعضی از مردان نیز عادت دارند این مشاجرات را برای مادر خود تعریف كنند تا احساس همدردی او را جلب كنند. غافل از این كه این تخلیه عاطفی لحظه ای تا مدت ها و شاید همیشه دیدگاه خانواده و دوستانتان را نسبت به همسرتان تیره و تار می كند و باعث می شود دعوای خانوادگی به سطحی بالاتر كشیده شود و به كدورت ها دامن زده شود.

وی همچنین پیشنهاد می كند همسران از انتقال ناراحتی های محیط كار خود به خانواده دوری كنند و سعی كنند در خانواده آرامش داشته باشند.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟