افسانه ی خوشبختی را باور کنید

«... و آنان با هم ازدواج كردند و یك عمر بخوبی و خوشی به زندگی خود ادامه دادند و صاحب بچه های زیبا وسالمی شدند... .»

افسانه ی خوشبختی را باور کنید

««... و آنان با هم ازدواج كردند و یك عمر بخوبی و خوشی به زندگی خود ادامه دادند و صاحب بچه های زیبا وسالمی شدند... .««

افسانه ی خوشبختی را باور کنید

شما هم متوجه شدید این بخش پایان خوش یك افسانه است؟

بله، متاسفانه پایانی چنین خواستنی این روزها دارد به افسانه ای دست نیافتنی تبدیل می شود. خیلی از جوان ها از ترس طلاق، ازدواج نمی كنند و می ترسند «rdquo;«lsaquo;در چنین شرایطی دچار پرداخت مهریه های كمرشكن شوند. عده ای فكر می كنند اگر تجربه ازدواجشان با شكست مواجه شود لطمه می بینند و عده ای دیگر از سرنوشت فرزندان طلاق می ترسند.

آنها كه شجاع ترند، ازدواج می كنند و تن به ریسك آمار در حال رشد ازدواج های ناموفق می سپارند، ما هم با آنها موافقیم. قرار نیست همه ازدواج ها به طلاق ختم شود و این كه یك پیوند چقدر باثبات می ماند به خودتان بستگی دارد كه در تشكیل خانواده آدم تاثیرگذار و موفقی هستید یا منفعل و مشكل ساز.

اما می توانید از همین امروز برای پایداری ازدواجتان تلاش كنید.

صراحت

ما مردمی هستیم كه از صراحت می ترسیم. كمتر پیش می آید خودمان را همان طوری كه هستیم در اولین ملاقات ارائه دهیم. ظاهرمان در قرار ملاقات با همسرمان یك طور است و در زمان خواستگاری طور دیگر، اما اگر می خواهید زندگی تان پایه های محكم و تزلزل ناپذیری داشته باشد اول از همه صراحت و صداقت داشته باشید.

روان شناسان خانواده معتقدند پایدارترین ازدواج ها مربوط به زوج هایی است كه خواسته ها و انتظارات خود را به صراحت می گویند. زوج های موفق قبل از ازدواج، توقعاتی را كه از یكدیگر دارند مطرح می كنند، اگر توافق اساسی با هم ندارند از همان اول مشخص می شود و كار با ازدواج پیچیده تر نمی شود.

اما حتی بعد از ازدواج هم زوج های موفق به طور منظم در مورد توقعات و انتظاراتشان با هم صحبت می كنند و اگر اختلافی پیش آمد در زمان مناسب آن را با درك متقابل حل می كنند.

حریم محترم

شوكت حمیدی، روان شناس اعتقاد دارد هیچ چیز به اندازه حریم های فردی شخص محترم نیست. او اعتقاد دارد موفق ترین زن و شوهرها همان هایی هستند كه به قابلیت های شخصی و حریم خصوصی یكدیگر احترام می گذارند، حریم هم را محترم می شمارند و اجازه می دهند همسرشان در عین احترام به خانواده، استقلال شخصیتی و فردی خود را نیز حفظ كند و خودش باشد. همه زوج های موفق زمانی را برای خود و ارتقای شخصی شان اختصاص می دهند. به این ترتیب زوج فردیت خود را حفظ می كند و زندگی، شاداب می شود.

برای این كه ازدواج پایداری داشته باشید باید به طور منظم زندگی خود و شادمانی و نشاط را در آن بررسی كنید و هر روز و هر ماه موضوعات متنوع و جدیدی برای شادبودن و نشاط زندگی مشترك خلق كنید. اگر یكی یا هر دوی شما از زندگی مشترك ناراضی هستید، مشكل تان را حل كنید

تو مركز عالمی

شیدا و علی، زن و شوهری هستند كه 30 سال را با هم سر كرده ، سه فرزند را به ثمر رسانده اند و هنوز عاشقانه یكدیگر را دوست دارند.

شیدا می گوید: علی همیشه به من احترام می گذارد و من نیز این اصل را رعایت می كنم. او از دیگر نكات مثبت زندگی شان را توجه به یكدیگر می داند. او می گوید: همسرم وقتی صحبت می كنم نه كتاب می خواند، نه روزنامه را باز می كند، نه تلویزیون نگاه می كند و نه با موبایلش بازی می كند و اس ام اس می فرستد. بلكه او چنان به حرف های من توجه می كند كه با نگاهش به من می گوید تو مهم ترین چیز عالمی و مركز همه چیز هستی. این حس او به تنهایی مرا سرشار از سپاسگزاری و قدرشناسی می كند حتی اگر مشكلی كه دارم حل نشود و او فقط حرف هایم را بشنود، همین توجهش برای من كافی است. من نیز متقابلا آموخته ام كه با همین دقت و توجه به حرف های او گوش دهم. فرقی نمی كند كه او خاطرات جوانی اش را تعریف می كند یا مسائلی در مورد گرانی و. . . من حرف هایش را با دقت تمام گوش می دهم و به آن علاقه نشان می دهم.

این زوج موفق هنوز هم به جزئیاتی چون روز تولد و سالگرد های مختلف زندگی اهمیت می دهند و آن را از قلم نمی اندازند.

مهارت حل اختلاف

فرقی نمی كند شما زوج نمونه باشید یا نه، به هر حال اختلاف در زندگی زناشویی پیش می آید.

جان گاتمن در نتایج پژوهشی كه طی 20 سال مطالعه زندگی زوج ها به دست آورده، دریافته است كه عامل اصلی موفقیت یا شكست ازدواج آنان توانایی یا ناتوانی حل اختلافات است. مخالفت باعث ناراحتی می شود و وقتی زیاد شود عده ای به اعتیاد، خشونت، خیانت و بی اعتنایی روی می آورند.

اما زوج های موفق در مورد اختلافات با هم مذاكره می كنند تا به نتیجه عادلانه برسند یا به توافق می رسند كه به خاطر عشقی كه به هم دارند یكی به نفع دیگری از خواسته خود كوتاه بیاید.

همسر

رشد خانوادگی

سهیلا و حمید، زوج موفق دیگری هستند كه فرزندانی موفق و نخبه تربیت كرده اند. آنها علاوه بر این كه به رشد یكدیگر كمك كرده اند زمینه رشد و الگوپذیری مثبت فرزندانشان را نیز پدید آورده اند.

وقتی آنها با هم ازدواج كردند حمید دانشجو بود و سهیلا هنوز در سال آخر دبیرستان تحصیل می كرد. امروز هر دو استاد هستند و مشاغل مهمی دارند. فرزندان شان نیز با رتبه ممتاز مدارج بالای تحصیلی را طی كرده اند.

آنها همیشه به هم كمك كرده اند تا مراحل رشد و بالندگی را راحت تر بپیمایند.

شما هم اگر بخواهید زندگی موفقی داشته باشید باید در طول زندگی با توجه به تغییر شرایط در انتظار تغییر باشید. خود را از نظر روحی و جسمی ارتقا ببخشید تا بتوانید مشكلات زندگی را بهتر تاب بیاورید. برای این هدف هرچه می گذرد باید بردبارتر، پذیراتر و كامل تر شوید.

پایش زندگی

زندگی موفق، تحقیقی پیوسته می طلبد. تحقیقات میدانی، مشاهده، تحلیل و یك كلام پایش منظم مسائل زندگی. برای این كه ازدواج پایداری داشته باشید باید به طور منظم زندگی خود و شادمانی و نشاط را در آن بررسی كنید و هر روز و هر ماه موضوعات متنوع و جدیدی برای شادبودن و نشاط زندگی مشترك خلق كنید. اگر یكی یا هر دوی شما از زندگی مشترك ناراضی هستید، مشكل تان را حل كنید.

مشورت با افراد مناسب

برای داشتن یك ازدواج پایدار می توانید روی مشورت كردن حساب کرده و برای این كار باید مشاور خوبی پیدا كنید كه مجرب و بی طرف باشد. این مشاور به احتمال زیاد نمی تواند والدین یا همسرتان باشد مگر این كه موضوع چیزی مثل نظرخواهی در مورد یك سرمایه گذاری باشد. بندرت پیش می آید در مورد درگیری های عاطفی، والدین بی طرف نظر بدهند، اما مشورت با كسی كه مشكل مشابهی داشته و آن را بخوبی حل كرده است می تواند ثمر بخش تر باشد.

از طرف دیگر اگر فكر می كنید از پس مشكلات خود به تنهایی بر«rdquo;«lsaquo;نمی آیید از مراجعه به مشاوران خانواده هراسی نداشته باشید. موفق ترین انسانها كسانی هستند كه از بهترین افكار مجرب ترین انسان ها استفاده می كنند.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟