اینجا بهترین جای دنیاست؛ کنار هم

قدم هایت را با من بردار،نه گاهی جلوتر بگذار و نه گامی عقب بمان . می خواهم با تو ادامه ی زندگی را پرواز کنم ،کنارم بمان

اینجا بهترین جای دنیاست؛ کنار هم

قدم هایت را با من بردار،نه گاهی جلوتر بگذار و نه گامی عقب بمان . می خواهم با تو ادامه ی زندگی را پرواز کنم ،کنارم بمان.

همسر

پیشرفت نامتوازن همسران می تواند بیشتر از آنچه تصور می کنید دردسرساز باشد.اما باید چه کرد که با هم قدم بر داشت؟

بعضی حرف ها در گفتن ساده اما در زمان عمل بسیار دشوار است. یکی از این موارد اعتقاد به پیشرفت همزمان همسران است. شاید بسیاری از ما بتوانیم در زمان صحبت و گفت وگو در این مورد با فواید این موضوع و لزوم آن کلیاتی بیان کنیم، اما در عمل طور دیگری برخورد می کنیم. اما مشکل از کجاست؟ ما به آنچه می گوییم معتقد نیستیم و یا این که عمل کردن به این ایده آن قدر هم که از دور به نظر می رسد، آسان نیست؟ شاید هم هردوی این موارد موثر است.

برای تغییر رویه دادن در هر موردی لازم است اول ضرورت تغییر را احساس کنیم. تا زمانی که با تمام وجود احساس نکنیم تغییر لازم است، احتمالاً تنها به برداشتن قدم هایی کوچک و البته موقت بسنده می کنیم و البته در نهایت هم احساس می کنیم که این مورد عملی نیست. اعتقاد به پیشرفت همزمان همسران هم یکی از این موارد است. تا وقتی کاملاً لزوم آن را احساس نکنیم، احتمالاً قدم موثر و درستی برای آن برنخواهیم داشت. اما واقعاً ضرورت این موضوع چیست؟

شک برانگیز است

شما اگر خانواده ای را ببینید که یکی از همسران بعد از ازدواج پیشرفت خوبی در کار، تحصیل و یا موقعیت اجتماعی اش داشته و دیگری هیچ تغییری در وضعیتش روی نداده و بعد از ازدواج درجا زده، چه تصوری در مورد رابطه ی آن دو خواهید داشت؟ اولین برداشت شما و احتمالاً بسیاری دیگر این است که رابطه ی این همسران چندان مناسب نیست و مشکلی بین آنها وجود دارد.

جدا از این که برداشت شما درست باشد یا نباشد، اما می تواند همین موضوع هشداری جدی باشد، هشداری جدی به همه ی همسرانی که با هم پیشرفت نکرده اند. خود این همسران هم احتمالاً بعد از مدتی مانند بسیاری از ناظران بیرونی احساس می کنند که مشکلی در روابط آنها وجود دارد. همین انتظار احتمال مواجه شدن با مشکل را البته افزایش می دهد. این موضوع به ویژه در همسران جوان بیشتر دیده می شود تا افرادی که سنی از آنها گذشته، چرا که تعریف پیشرفت در همسران جوان متفاوت با نسل گذشته است. برای مثال، متأسفانه این روزها تربیت فرزندان خوب دیگر چندان موفقیتی برای خانم ها محسوب نمی شود و در نتیجه، ممکن است خانمی که تنها بچه داری کرده است احساس شکست کند. البته در مورد اشتباه بودن این تعریف از شکست بحث بسیار است که باید در جای خود به آن پرداخت.

جمع بندی همراه با سرخوردگی

زمانی که همسران با هم پیشرفت نمی کنند، بعد از سنین میان سالی و زمانی که بچه های آنها ازدواج می کنند و به اصطلاح ««آشیانه«« خالی می شود، تفاوت در برنامه های روزانه ی همسران به شدت خود را نشان می دهد. یکی از همسران احتمالاً کماکان فعال است، ولی دیگری برنامه ی چندانی ندارد و در نتیجه، احساس پوچی به سراغش می آید. عدم توازن بین مسیری که هرکدام از همسران طی کرده اند، می تواند به تفاوت در نتیجه گیری آنها منجر شود و احساساتی متفاوت ایجاد کند. احساس سرخوردگی و شکست و به تبع آن افسردگی موضوعی است که در این سن به ویژه در خانم ها بیشتر دیده می شود؛ زمانی که خانم احساس می کند آن قدر که کاشته، نتوانسته برداشت کند و در زندگی بازنده بوده است. این موضوع از آن نظر می تواند بسیار مهم باشد که دقیقــــاً در همیــن برهه از زندگی است که همسران دوباره نقشی مهم در زندگی یکدیگر پیدا می کنند. بچه ها رفته اند، میزان فعالیت های اجتماعی به علت بازنشستگی کمتر شده و حالا دو همسر دوباره با هم مسیری را طی خواهند کرد. نارضایتی یکی از همسران از وضعیت خود می تواند روزهای نه چندان شیرینی برای هـــــر دوی آنها رقم بزند.

زمانی که همسران بچه داشته باشند، این تفاوت نه تنها بر رابطه ی همسران که روی بچه ها نیز تأثیرات خود را دارد. یادتان باشد یکی از مهم ترین منابع تربیتی برای بچه ها روابط والدین آنها با همدیگر است. بچه ها با دیدن همین رابطه است که برای اولین بار برای خود رابطه ی بین همسران را تعریف می کنند، ایده آل های خود را با توجه به آن تعریف می کنند و البته انتظاراتی که از همسر آینده ی خود نیز خواهند داشت برمبنای همین رابطه خواهد بود.

از پیشرفت همسرتان هم در زمانی که با او تنها هستید، بگویید و هم زمانی که دیگران حضور دارند. این کار می تواند به او اطمینان دهد که واقعاً از پیشرفت او خوشحال هستید

برای تغییر با ما همراه شوید

اگر واقعاً دوست دارید به پیشرفت همسرتان کمک کنید، می توانید با ما همراه شوید و با توجه به برخی نکات، گام هایی عملی بردارید.

**از شعار کم کنید و واقعیت ها را در مورد خود بهتر ببینید. هرقدر دید واقعی تری به تفکرات خود داشته باشید، بهتر می توانید قدم های بعدی را بردارید.

**از خودگذشتگی را در خود تقویت کنید. اگر قرار باشد در برنامه ی شخصی شما هیچ تغییری ایجاد نشود، احتمالاً همسر شما نیز نمی تواند تغییری در برنامه اش داشته باشد و البته قدمی برای پیشرفت شخصی اش بردارد.

**روی کاستی ها و کوتاهی های پیش آمده در زندگی روزانه گاهی چشمان خود را ببندید و به روی همسرتان نیاورید. به هر صورت فراموش نکنید این به هم خوردن روال زندگی روزمره گاهی اوقات لازمه ی پیشرفت همسرتان است.

**از پیشرفت همسرتان هم در زمانی که با او تنها هستید، بگویید و هم زمانی که دیگران حضور دارند. این کار می تواند به او اطمینان دهد که واقعاً از پیشرفت او خوشحال هستید.

**اگر احساس می کنید بین تعریف شما و همسرتان در مورد موفقیت تفاوت زیادی وجود دارد، سعی کنید این فاصله را با گفت وگو کم کنید و نه با تحت فشار گذاشتن او و یا تحمیل نظر خودتان.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟