الگوی متفاوت با هم بودن

بااینکه ماه های اول ازدواج بسیار هیجان انگیز به نظر می رسد، روابط موفق بادوام نیاز به تلاش بسیار و سازش هر دو طرف دارد. ساختن روابط سالم نیاز به یک بنیاد محکم دارد تا در طولانی مدت دچار مشکل نشود

الگوی متفاوت با هم بودن

بااینکه ماه های اول ازدواج بسیار هیجان انگیز به نظر می رسد، روابط موفق بادوام نیاز به تلاش بسیار و سازش هر دو طرف دارد. ساختن روابط سالم نیاز به یک بنیاد محکم دارد تا در طولانی مدت دچار مشکل نشود.

مشکلات همسران

اگر به تازگی ازدواج کرده اید و می خواهید با شریک زندگی تان ،عشق ماندگار را تجربه کنید ،کپسول های زیر را بخورید:

بسازید: پایه ای از احترام و قدرشناسی بسازید. بر همه چیزهای ملاحظه کارانه ای که طرفتان می گوید و انجام می دهد، تمرکز کنید. زوج های شاد به جای گیر دادن به اشتباهات همدیگر، حتی کوچکترین فرصت ها برای تشکر کردن از طرفشان را هم از دست نمی دهند.

کشف کنید: علایق همدیگر را کشف کنید تا لیستی از کارهایی که در کنار هم می توانید از آن لذت ببرید را داشته باشید. کارهای جدیدی را با هم امتحان کنید تا علایق مشترکتان گسترش یابد.

ایجاد کنید: اگر مرتکب اشتباهی شدید یا احساسات طرفتان را خدشه دار کردید، الگویی از عذرخواهی ایجاد کنید. گفتن ««معذرت می خواهم«« شاید در آن لحظه سخت باشد اما زخم های رابطه را درمان خواهد کرد. طرفتان اگر بداند که شما مسئولیت حرف ها و اعمالتان را می پذیرید، بیشتر به شما اعتماد خواهد کرد.

بررسی دوره ای: هرازگاهی وقت بگذارید و درمورد تغییر انتظارات و اهدافتان با هم حرف بزنید. اگر زوجی به مدتی طولانی حرف زدن درمورد موضوعات دشوار را کنار بگذارد، بدون اینکه متوجه شوند رابطه شان دستخوش مشکلات اساسی خواهد شد.

وقتی مشکلی پیش می آید، چه باید کرد:

اختلافات در رابطه نه تنها کاملاً طبیعی هستند بلکه اگر به درستی و بطور سازنده حل شوند، باعث تحکیم رابطه خواهند شد. مطمئناً زمان هایی از ناراحتی، فشار یا عصبانیت بین زوج ها خواهد بود. منبع این مشکلات در تقاضاهای غیرواقع بینانه و غیرمنطقی، انتظارات شناخته نشده یا رفتارها و مسائل حل نشده نهفته است. حل اختلافات نیاز به صداقت، میل به در نظر گرفتن دیدگاه طرف مقابل و گفتگوی بسیار دارد باوجود اینکه ممکن است به طور کامل قادر به درک آن نباشید.

گفتگوی سالم مسئله ای بسیار مهم است مخصوصاً وقتی گرفتن تصمیمات مهمی درمورد رابطه جنسی، کار، ازدواج و خانواده مطرح است. در زیر راهنمایی هایی برای داشتن گفتگو و ارتباط موفق و حل اختلافات آورده ایم.

الگوهای خانوادگی همدیگر را بشناسید: ببینید اختلافات در خانواده طرف مقابلتان چطور حل می شود و درمورد رویکرد به اختلافات در خانواده خودتان با او حرف بزنید. اصلاً غیرطبیعی نیست که زوج ها بفهمند که خانواده هایشان راه و روش های مختلفی برای ابراز عصبانیت و حل اختلافات داشته اند. اگر خانواده تان رویکرد خوبی در برقراری ارتباط و حرف زدن یا حل سازنده اختلافات نداشته است، به خودتان اجازه دهید راه های تازه ای برای حل مشکلات امتحان کنید.

زمان بندی اهمیت دارد: برخلاف تصورات قبلی، بهترین زمان برای حل یک مشکل فوراً نیست. اصلاً غیرعادی نیست که دو طرف نیاز به کمی زمان برای آرام تر شدن داشته باشند. این وقفه به شما کمک می کند از گفتن بعضی حرف ها یا کارهای ناراحت کننده در همان لحظه جلوگیری کنید و به زوج ها کمک می کند بفهمند چه تغییراتی برای آنها مهم تر است. یادتان باشد، اگر از دست طرفتان عصبانی هستید اما هنوز نمی دانید که چه می خواهید، مطمئناً طرفتان هم نمی تواند آن را بفهمد!

محیطی از حمایت احساسی ایجاد کنید: حمایت احساسی یعنی قبول کردن تفاوت های طرفتان و اصرار نورزیدن بر اینکه که نیازهایتان را فقط به طریقی مشخص که شما می خواهید برآورده کند. بفهمید طرفتان برای ابراز احساسش به شما چه روشی دارد و معیار و مقیاس مشخص برای رفتار طرفتان قرار ندهید.

تحقیقات نشان داده است که زوج هایی که خود را اصلاح و ویرایش می کنند و همه حرف های زمان عصبانیتشان را به زبان نمی آورند، معمولاً شادترین هستند

مخالفت کردن را قبول کرده و پیش روید: اکثر زوج ها با مسائلی روبه رو می شوند که هیچوقت بر سر آن توافق کامل نمی کنند. به جای دعواهای مکرر، مخالفت کردن با همدیگر را بپذیرید، با هم بحث کنید یا راهی برای حل مشکل پیدا کنید.

بین چیزهایی که از طرفتان می خواهید و چیزهایی که نیاز دارید تمایز قائل شوید: بعنوان مثال، بخاطر امنیت ممکن است نیاز داشته باشید که طرفتان در زمان های تاریکی هوا دنبالتان بیاید. اما اینکه چند بار در روز به شما زنگ بزند ممکن است فقط یک خواسته باشد.

پیام هایتان را مشخص کنید: یک پیام مشخص یعنی یک بیان محترمانه اما مستقیم از نیازها و خواسته هایتان. قبل از اینکه با طرفتان حرف بزنید، وقت بگذارید و خواسته هایتان را برای خودتان مشخص کنید. تمرین کنید که خواسته هایتان را با کلماتی مشخص و قابل لمس مطرح کنید. مثلاً به جای اینکه بگویید دوست داشتم مهربان تر بودی بگویید، دوست دارم بیشتر دست هایم را در دستت بگیری.

در هر زمان فقط درمورد یک چیز بحث کنید: لیست کردن نگرانی ها و مشکلاتتان وسوسه انگیز است اما این کار فقط بحثتان را طولانی تر می کند. سعی کنید نگرانی ها و دغدغه هایتان یکی یکی حل و فصل کنید.

واقعاً گوش دهید: شنونده ای خوب بودن نیازمند اینهاست: 1) حرف کسی را قطع نکنید. 2) بر حرفی که مخاطبتان میزند تمرکز کنید، به جای اینکه جوابتان را آماده کنید. 3) چیزی که شنیده اید را با او چک کنید تا از بروز سوءتفاهم جلوگیری شود.

خود را مهار کنید: تحقیقات نشان داده است که زوج هایی که خود را اصلاح و ویرایش می کنند و همه حرف های زمان عصبانیتشان را به زبان نمی آورند، معمولاً شادترین هستند.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟