جلوگیری ازیک جنگ فرسایشی

زندگی زناشویی، برقراری رابطه ای فوق العاده پیچیده و بسیار حساس بین زن و مرد است. زن و شوهر در زندگی مشترک در همه ی شئونات زندگی با یکدیگر

جلوگیری ازیک جنگ فرسایشی

زندگی زناشویی، برقراری رابطه ای فوق العاده پیچیده و بسیار حساس بین زن و مرد است. زن و شوهر در زندگی مشترک در همه ی شئونات زندگی با یکدیگر........

همسر

زندگی زناشویی، برقراری رابطه ای فوق العاده پیچیده و بسیار حساس بین زن و مرد است. زن و شوهر در زندگی مشترک در همه ی شئونات زندگی با یکدیگر در ارتباط و تعامل هستند. افزون بر آن، روابط زن و شوهر در همه ی حیطه های زندگی چنان پیچیده و درهم تنیده که بیش تر زوج ها به علت آگاهی کم و اشتباه آمیز و تصور غلط شان در حل بسیاری از مسائل و رفع مشکلات مشترک عاجزند و حتی در مسائل جزئی نیز به سختی می توانند به توافق برسند!

با وجود این که زنان و مردان در بسیاری از زمینه ها دارای ویژگی های خاص خود هستند، اما زوج ها در عمل، کم تر به این تفاوت ها توجه می کنند و کم تر آگاهی دارند که برداشت هر زن و مردی از هر پدیده و رویدادی برحس آگاهی، تجربه، دانش، شرایط روانی و جسمانی و زاوایه ی دید ویژه ی خود می باشد و هر یک به علت خودمحور بودن، در برابر هر حادثه ای، کنش و واکنش متفاوتی از خود نشان می دهد و هر یک انتظار دارد که دیگری همانند او فکر کند و احساسات خود را مشابه او بروز دهد و عملکردی مشابه او داشته باشد؛ چرا که هر یک دیدگاه و بینش خود را اصیل، واقع بینانه و درست می داند و تصور می کند که مسائل را بهتر درک کرده و در برطرف ساختن نیازهای خود و همسر به درستی عمل می کند.

شاید مطالب این یادداشت، تلنگری باشد تا به وسیله آن، شاد زندگی کردن را به یاد بیاوریم.

بازی جدید، قانون های تازه!

خیلی از ما تا مدت ها بعد از شروع زندگی مشترک باور نمی کنیم یا بهتر بگویم، نمی پذیریم که زندگی جدیدی را شروع کرده ایم؛ زندگی ای که قاعده های خاص خودش را دارد و نباید نسبت به این قواعد بی اهمیت بود. روان شناسان عقیده دارند حداقل تا 6 ماه پس از شروع زندگی مشترک، باید به هم فرصت بدهیم تا کم کم زندگی مشترک را باور کنیم و به قواعد آن احترام بگذاریم. هر قدر زمان رسیدن به این آگاهی و باور کمتر باشد، به همان نسبت زندگی شاد تر و بدون مشکل تری خواهیم داشت. برای رسیدن به این تفاهم چند نکته را از یاد نبریم:

به همدیگر فرصت بدهیم تا با شرایط و قواعد زندگی مشترک آشنا شویم و آن را قبول کنیم.

سعی نکنیم برنامه و تصمیم های همسرمان را تغییر بدهیم؛ فقط تلاش کنیم تا مسیر برنامه ها را به سمت برنامه های 2 نفری یا خانوادگی هدایت کنیم.

قبل از اینکه حسابش را برسید!

وقتی گذشت کردن را فراموش می کنیم یا آن را برای داشتن زندگی زناشویی شاد و موفق خرج نمی کنیم، شادی و محبت از پنجره آشیانه ما پر می کشد. خط و نشان کشیدن های نامهربانانه ما، غضب کردن های بی دلیل و جنجال هایی که نتیجه ای جز دوری بیشتر ما از هم ندارد، همگی نشان می دهد که به خاطر هم گذشت نمی کنیم. برای اینکه همسر باگذشتی باشیم، فقط همین نکته را به خاطر بسپاریم که ««قبل از هر واکنش و تصمیم گیری ای، خودمان را جای طرف مقابل بگذاریم««. شک نکنیم که به راحتی از خطای او می گذریم. درست است که همیشه حق با همسر ما نیست اما به متهم فرصت دفاع بدهیم؛ این مفهوم ساده گذشت است.

زوج ها در عمل، کم تر آگاهی دارند که برداشت هر زن و مردی از هر پدیده و رویدادی برحس آگاهی، تجربه، دانش، شرایط روانی و جسمانی و زاوایه ی دید ویژه ی خود می باشد

فراموش کنیم و صبور باشیم

اگر فقط به یاد لحظه های بد زندگی باشیم یا با خاطرات خوب گذشته زندگی کنیم و افسوس از دست دادن لحظه های خوب گذشته را بخوریم، نه تنها دردی از ما دوا نمی شود بلکه حالا را هم از دست می دهیم. زوج هایی که خیلی زود دلخوری ها را فراموش می کنند و برای آینده بهتر برنامه ریزی می کنند، زوج های شاد و موفقی هستند؛ فقط باید درسی را که از آن لحظه های تلخ می آموزیم، به یاد داشته باشیم ولی تلخی آن را از یاد ببریم. سخت است اما اگر هر بار که یاد آن دعواها و دلخوری ها افتادید، زود به اتفاق بهتری فکر کنید، کم کم خاطره های بد برایتان کمرنگ می شود.

روان شناسان دلیل بسیاری از مشکلات زوج ها را ««انعطاف ناپذیری«« آنها می دانند. اغلب ما بدون ذره ای گذشت و توجه به عقیده طرف مقابل، آن قدر روی عقایدمان پافشاری می کنیم که یک موضوع ساده به جنجالی تمام عیار تبدیل می شود.

قبل از هرگونه اصرار و پافشاری، این 2 نکته را به یاد بیاوریم:

- چند لحظه به حرفی که می زنیم و روی آن پافشاری می کنیم، فکر کنیم و ببینیم موضوعی که روی آن اصرار می کنیم، چقدر ارزش پافشاری دارد.

- به برنامه های جایگزین فکر کنیم؛ به اینکه چطور راهی پیدا کنیم تا هر دوی ما به برنامه هایمان برسیم، بدون اینکه دیگری را آزار بدهیم.

نترس! من با توام

گاهی به جای آنکه مشکلات، نگرانی ها، دلخوری ها و... و به طور کلی آنچه آزارمان می دهد را به راحتی با شریک زندگی مان در میان بگذاریم، مسائل را پنهان می کنیم؛ چون می ترسیم با طرح مسائل، رابطه ما آسیب ببیند. اما این روش درستی نیست. در اولین فرصت و در بهترین زمان ممکن «ndash; یعنی زمانی که همسرمان عصبانی، خسته و کلافه نیست - با او حرف بزنیم تا مشکلات برطرف بشود و ترس، جای شادی های زندگی ما را نگیرد.

مشکلات مالی در زندگی
مشکلات اقتصادی را با هم حل کنیم

آمار ها نشان می دهد 80 درصد اختلافات زوج ها «ndash; به ویژه در سال های اول ازدواج - مشکلات اقتصادی است. همین آمارها نشان می دهد به طور متوسط هر 6ماه یک بار زن و شوهر چنان بر سر مشکلات مالی با هم مشاجره می کنند که برخی از این مشاجره ها به میز دادگاه ختم می شود. اما برای جلوگیری از این جنگ فرسایشی - که نتیجه ای جز فروپاشی خانواده ندارد - .

چند نکته را به خاطر بسپاریم:

- تنگناهای مالی فقط مختص خانواده ما نیست؛ دیگران هم این مشکل را دارند اما برای آن چاره اندیشی می کنند.

- مشکلات مالی خانواده نباید پیش بچه ها مطرح بشود؛ چون آنها نمی توانند برای این مسائل چاره جویی کنند و فقط دچار اضطراب می شوند. راه های بهتری برای آشناکردن فرزندان با مشکلات اقتصادی خانواده وجود دارد.

- بهترین کسانی که می توانند ما را در حل مشکلات اقتصادی کمک کنند، اول والدین و بعد دوستان مورداعتماد ما هستند؛ پس بهتر است از آنها کمک بگیریم. چون حتی اگر نتوانند از نظر مالی به ما کمک کنند، همفکری آنها راهگشا خواهد بود.

- مشکلات مالی به شکلی قابل حل است اما خانواده ازهم پاشیده به سختی دوباره شکل می گیرد.

اغلب ما، آگاهانه یا ناآگاهنه به علت کم دانی، مراقب افکارمان نیستیم، بلکه افکارمان هستند که ما را تحت کنترل خود دارند؛ افکار منفی، ناحیه ای از مغز که با افسردگی و تشویش ارتباط دارد را تحریک می کند و مانند سم بر سیستم های بدن ما تأثیر منفی می گذارد، در حالی که اندیشه های مثبت، بر مغز تأثیر مفید و آرام بخش دارد و مانند دارو عمل می کند. انسان های مثبت اندیش شادتر، سالم تر و استوارتر زندگی می کنند و با همسران خود کم تر به جدال می پردازند، آسان تر و راحت تر به تفاهم می رسند و کم تر حالت تدافعی دارند.

حال با این همه مسائل و مشکلات زندگی مشترک، چگونه می شود کنار آمد و به صورت درست با آنها برخورد کرد؟

با مهر و محبت و کسب آگاهی های ضروری و مهارت های سازگاری و با کمک گرفتن از مشاوران با تجربه می توان به حل اساسی اختلاف زوج ها کمک کرد.

زندگی، زمانی زیباست که زیبا زندگی کردن را آموخته باشیم .امتیاز شما به این مطلب کدام است؟