بددلی، بیماری یا عشق؟

بعضی از مردها این گونه رفتار و تحت کنترل قرار دادن های همسر را حاکی از عشق بی اندازه بیان می کنند. به این دلیل که زن را حریم زندگی خود به حساب می آورند و نمی خواهند اجازه دهند که این حریم شکسته شود. اما اظهار چنین عشق های شکنجه آوری که با روحیات فردی انسانی سازگار نیست

بددلی، بیماری یا عشق؟

بعضی از مردها این گونه رفتار و تحت کنترل قرار دادن های همسر را حاکی از عشق بی اندازه بیان می کنند. به این دلیل که زن را حریم زندگی خود به حساب می آورند و نمی خواهند اجازه دهند که این حریم شکسته شود. اما اظهار چنین عشق های شکنجه آوری که با روحیات فردی انسانی سازگار نیست....


همسر بددل و شکاک

زن جوان گفت: «« شوهرم آن قدر بدبین است كه وقتی از سر كار به منزل می آید، سطل زباله را زیر رو می كند که مبادا كسی به منزل ما آمده باشد و من از او چیزی پنهان كرده باشم؟ اگر به زباله ای مشكوك شود، بی دلیل فریاد می زند و می گوید، كسی به دیدن من آمده و به او اطلاع نداده ام. در صورتی كه حتی اگر مادرم هم به دیدنم بیاید با تلفن به او اطلاع می دهم تا وقتی می آید عصبانی نشود. نمی خواهم با او زندگی كنم، او بسیار بددل و شكاك است. با رفتارش مرا به یك بیمار عصبی تبدیل كرده.««

این جملات حرف های زنی است که برای طلاق به دادگاه مراجعه کرده. به راستی چه اتفاقی رخ می دهد که بددلی در زندگی برخی افراد جای عشق ، محبت و صمیمیت را می گیرد؟

زن در حالی كه گریه می كرد، ادامه داد: «« در دوران عقد برخی از رفتارهایش برایم قابل درك نبود. تصور می كردم به دلیل علاقه ای كه به من دارد، این گونه رفتار می کند.««

بعضی از مردها این گونه رفتار و تحت کنترل قرار دادن های همسر را حاکی از عشق بی اندازه بیان می کنند. به این دلیل که زن را حریم زندگی خود به حساب می آورند و نمی خواهند اجازه دهند که این حریم شکسته شود. اما اظهار چنین عشق های شکنجه آوری که با روحیات فردی انسانی سازگار نیست، چه سودی جز دورشدن همسر و لطمه به احساساتش خواهد داشت؟ آیا چنین رفتاری سبب نمی شود که اطرافیان شخص را غیرعادی و بیمار تلقی کنند؟

بد دلی و شك، علّت های متفاوتی دارد، كه به دو منشأ مهم آن اشاره می شود. بد دلی و شك، به شكل بیماری مزمن در می آید و بدون آن كه از واقعیت خارجی ناشی شود، درون بعضی افراد رخنه می كند و آن ها را بیمار می سازد.

این بدترین نوع بدگمانی است و بدون آن كه علت خارجی و منشأ بیرونی داشته باشد، فقط یك مرض درونی خواهد شد و فرد آزار خواهد دید و اطرافیانش را هم آزار خواهد داد. خیالات و توهمات و به هم ربط دادن موضوعات نامربوط، از عوامل ایجاد یا تشدید كننده چنین بددلی است.

بددلی در نوع دوم، منشأ خارجی دارد و به عملكرد فرد مقابل، ارتباط مستقیم دارد و بیش تر در بین زوجین ایجاد می گردد. حركات مشكوك كه قابل توجیه نبوده و دور از صداقت و پنهان كاری در عمل یا گفتار و رو شدن موضوعی كه حساسیت برانگیز باشد یا رفتار تصنعی و خالی از صداقت و قربان صدقه رفتن مصنوعی ، از عوامل مهم و تشدید كننده شك و بدگمانی به شمار می آید.

از آن جا که بددلی مردان نسبت به زنان بیشتر دیده می شود، زن باید در عمل، رفتاری صادقانه داشته باشد و از مسائلی كه شوهر به آن حساسیت دارد فاصله گیرد، مگر آن كه شوهر درخواستی غیر منطقی داشته باشد

یکی از بزرگ ترین اشتباهات، مخفی کردن بددلی و حسادت است، هنگامی که آن را شدیداً احساس می کنید. اگر شما در ارتباط با همسرتان احساس ناامنی می کنید، به احتمال بسیار به همسرتان شک دارید. باید هر کاری که لازم است انجام دهید تا این احساس را نداشته باشید. هنگامی که هدف شما اجتناب از ناامنی باشد، قادر خواهید بود با اشتباهات و استنباط نادرست برخورد کنید. از خودتان بپرسید در مورد چه چیز احساس ناامنی می کنید؟ آیا به عشق و علاقه ی همسر خود شک دارید؟ وقتی دریافتید چه مسأله ای شما را ناراحت می کند، بهتر می توانید با ترس خود مقابله و راهی برای از بین بردنش بیابید؟

بیشتر بددلی ها از عدم اعتماد به نفس ایجاد می شود. بهترین راه جلوگیری از این احساس مخرب، بالا بردن اعتماد به نفس است. افرادی که حسادت بیمارگونه دارند، غالباً بسیار در روابط سرمایه گذاری کرده اند و هویت خود را در محبت همسر می بینند. شما باید همسر خود را فرد جدایی ببینید که نمی توان مجبورش کرد شما را دوست داشته باشد و اگر او شما را دوست دارد، به خاطر این است که او چنین می خواهد. به همه ی چیزهایی که موجب حسادت و بددلی شما می شود، نگاهی بیندازید و از خود بپرسید خطر تا چه حد واقعی است؟

اگر نسبت به همسرتان بددل هستید و به او حسادت می کنید، به یک روان شناس مراجعه کنید تا با کمک او موفق به برطرف کردن مشکل تان شوید. اگر خودتان دچار این مشکل نیستید و همسرتان نسبت به شما شک دارد، با ملاطفت از او بخواهید همراه تان نزد روان شناس بیاید و اگر قبول نکرد، از واسطه ای که مورد اعتماد همسرتان است بخواهید او را راضی به انجام این کار کند.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟