نگاه عاشقانه، یک کلید جادویی

وقتى مرد به زن خود نگرد و زنش بدو نگرد خداوند بدیده رحمت بر آنها مى‏نگرد

نگاه عاشقانه، یک کلید جادویی

إِنَّ الرَّجُلَ إِذا نَظَرَ إِلَى امرَأَتَهُ وَ نَظَرَت إِلَیهِ نَظَرَ اللَّهُ تَعالى إِلَیهُما نَظَرَ الرَّحمَةً. (2)

وقتى مرد به زن خود نگرد و زنش بدو نگرد خداوند بدیده رحمت بر آنها مى«rlm;نگرد.

(نهج الفصاحه ،ص ،378،ح 621).


نگاه عاشقانه، یک کلید

«« چشم «« ، عضو مهم انسان است ، آن یکی از درب های ورودی اطلاعات به «« روح «« انسان می باشد . از این رو قرآن ، یکی از چند عضوی که در ««شناخت «« ، مۆثر است ، معرفی می نماید :

وَ اللَّهُ أَخْرَجَكُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهاتِكُمْ لا تَعْلَمُونَ شَیْئاً وَ جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

و خدا شما را از شكم مادرانتان- در حالى كه چیزى نمى«rlm;دانستید- بیرون آورد، و براى شما گوش و چشمها و دلها قرار داد، باشد كه سپاسگزارى كنید. (النحل : 78 )

قُلْ هُوَ الَّذی أَنْشَأَكُمْ وَ جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ قَلیلاً ما تَشْكُرُونَ

بگو: ««اوست آن كس كه شما را پدید آورده و براى شما گوش و دیدگان و دلها آفریده است. چه كم سپاس گزارید.«« (الملك : 23)

وَ هُوَ الَّذی أَنْشَأَ لَكُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ قَلیلاً ما تَشْكُرُونَ

و اوست آن كس كه براى شما گوش و چشم و دل پدید آورد. چه اندك سپاس گزارید. (المۆمنون : 78 78)

ثُمَّ سَوَّاهُ وَ نَفَخَ فیهِ مِنْ رُوحِهِ وَ جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ قَلیلاً ما تَشْكُرُونَ (سجده ،9)

آن گاه او را درست«rlm;اندام كرد، و از روح خویش در او دمید، و براى شما گوش و دیدگان و دلها قرار داد چه اندك سپاس مى«rlm;گزارید. (9)

وَ لا تَقْفُ ما لَیْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُۆادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْۆُلاً

و چیزى را كه بدان علم ندارى دنبال مكن، زیرا گوش و چشم و قلب، همه مورد پرسش واقع خواهند شد (الإسراء.: 36 )

«« چشم «« در روابط انسانی ، از جایگاه عظیمی برخوردار است ؛ به عبارت دیگر یکی از ارتباط غیر کلامی مهم «« چشم «« است .

یکی از بهترین راه های ورود به این دنیای درونی را «« دریچه «« چشم افراد خواهیم یافت .

رالف والدو امرسون گفته است : «« چشم انسان ها نیز به اندازه زبانشان حرف می زند ، با این تفاوت که زبان چشم این مزیت را دارد که بدون نیاز به فرهنگ لغت در سراسر جهان قابل درک است.( بولتون ، رابرت ، 1386، روانشناسی روابط انسانی ( مهارت های مردمی ) ،ترجمه ، سهرابی وروشنایی، تهران ، رشد 68)

در روابط بین همسران ، «« چشم «« ، عضوی است که در بهبود ویا عکس آن مۆثر می باشد . در گفتگو با همسر «« ارتباط چشمی «« ، این گفتگو وارتباط را عاشقانه نموده ، ودر نتیجه موجب افزایش «« محبت «« و«« عشق «« بین زن وشوهر می شود

در زمانی که با همسرتان گفتگو می کنید، می توانیدیک ارتباط چشمی را با نگاهی متبسم همراه کنید . در حین گفتگو ، ارتباط چشمی ( به خصوص ) برای زن خیلی مهم است . اودوست دارد وقتی با همسرش صحبت می کند یا همسرش با او به گفتگو می پردازد ، ارتباط چشمی مناسب ونافذی بین آن ها برقرار باشد . وقتی خیره می شوید ، ارتباط چشمی نافذ شما ماده ای به نام «« فنیل اِ تیل آمین «« را در بدن آزاد می کند . این ماده انتقال دهنده عصبی ـ شیمیایی است که به طرف مقابل مان احساس شیفتگی می دهد .( بیگی ، اسماعیل ، معجزه صمیمیت ، ج 2 ،ص 614)

زمانی که باهمسرتان صحبت می کنید ویا او صحبت می نماید ( به خصوص زن ) با نگاه به همسرتان ، امنیت وآرامش ومقبولیت ، ومهم تر ازهمه «« عشق «« و«« محبت «« خود را به او منتقل نمایید .

نگاه ساده وگرم شما که پر از مهربانی است ، در خاموشی ، گویا همان احساسات می باشد . در آن لحظه ، یک لبخند گرم ، احساس تأیید ، ستایش و پذیرش را به او منتقل می کند وهمین احساس ، بی درنگ آرامش را در او پدید می آورد وبا به وجود آمدن آرامش ، صمیمیت واعتماد ، ریشه ای عمیق تر می یابد .( بیگی ، اسماعیل ، معجزه صمیمیت ، ج 2 ،ص 615) .

پیامبر اسلام (ص) ، نگاه محبت آمیز به همسر را یکی از وسایل جلب «« رحمت خدای رحمان ، بیان می کند :

إِنَّ الرَّجُلَ إِذا نَظَرَ إِلَى امرَأَتَهُ وَ نَظَرَت إِلَیهِ نَظَرَ اللَّهُ تَعالى إِلَیهُما نَظَرَ الرَّحمَةً.

وقتى مرد بزن خود نگرد و زنش بدو نگرد خداوند بدیده رحمت بر آنها مى«rlm;نگرد.(نهج الفصاحه ،ص ،378)

چشم ها، اطلاعات بسیار مهمی را در زمینه روابط ما با اشخاص دیگر انتقال می دهند . آنها عشق واعتماد به یک شخص ودور بودن ، صمیمی نبودن ویا قطع رابطه با دیگری را منتقل می کنند .در بسیاری از فرهنگ ها ، تماس چشمی صمیمانه وگرم ، خالص ترین شکل رابطه متقابل ، یعنی بالاترین سطح اتحاد روانی است . شاید به همین دلیل باشد که ویکتور هوگو رمان نویس فرانسوی ، نصیحت می کرد : «« وقتی زنی با شما صحبت می کند به آنچه با چشم هایش می گوید گوش فرا دهید .( بولتون ، رابرت ، روانشناسی روابط انسانی ،ترجمه ، سهرابی وروشنایی، ص129 ).

نگاه عاشقانه، یک کلید

در کلام پیامبر (ص) نکته مهمی که وجود دارد ، «« جلب رحمت «« الهی به این دو زوج ؛اگر ««رحمت «« خدا شامل فردی شود ، برکاتش بر سر و روی او سرازیر می شود . ازجمله «« مودت «« که خدا در آیه 21 سوره روم وعده داده است :

وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً ««و از نشانه«rlm;هاى او اینكه از [نوع«rlm;] خودتان همسرانى براى شما آفرید تا بدانها آرام گیرید، و میانتان عشق و رحمت نهاد. ««( الروم : 21 )

چه زیبا است که «« زن «« و«« شوهر «« ، فارغ از مشکلات کاری وزندگی ، لحظاتی ( حتی چند دقیقه ) را در کنار هم بنشینندو عاشقانه به صورت هم نگاه نمایند ودست های یکدیگر را به آرامی وبا محبت بفشارند ؛ این عمل موجب رفع کدورت های بین آنها خواهدشد و عشق ومحبت آنها نسبت به یکدیگر افزایش می یابد .

قالَ رسول الله ُ (ص) : اِذا نَظَر العَبدُ وَجهِ زَوجِهِ وَ نَظَرَت إِلَیهِ نَظَرَ رَحمَةٍ فَإِذا أَ خَذَت بِکَفَّهِ تَساقَطَت ذُنوبُهُما مِن خِلالِ أَصابِعِهِما«« هر بنده ، به چهره همسرش وهمسرش به چهره او بنگرد ، خداوند به آن دو با نگاه مهر آمیز می نگرد ، وهر گاه دست یکدیگر را بگیرند ، گناهان آن دو ، از لای انگشتانشان فرو می ریزد««(تحکیم خانواده از نگاه قرآن وحدیث ص192به نقل از کنز العمال ج16، ص276).

زوج هایی که مدتی از ازدواج شان گذشته ومشکلات زندگی وکاری ، بین آنها فاصله انداخته است ، وحتی خدای نکرده نسبت به هم کمی سرد شده اند ومانند روزهای نخست ازدواج شان گرم نیستند . به عبارت دیگر ، زندگی برای آنها تکراری شده است . این گروه تصمیم بگیرند در برنامه زندگی خود ، زمانی را برای هم خالی کنند ، آن گاه در کنار هم بنشینند و بدون ناراحتی هایی که از هم دارند (به این شرط دقت کنید) ، به صورت هم نگاه کنند وسعی نمایید لبخندی نیز به هم بزنند ؛ مشاهده خواهند نمود که قلبشان از محبت وعشق به یکدیگر روشن خواهد شد . یخ احتمالی کدورت های ذوب می شود . گرد «« تنهایی «« از آینه وجودشان پاک می شود.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟