بیا متفاوت اما هم مسیر باشیم!

تفاوت ها ،همیشه هم بد نیست ،گاهی بهانه ایست برای نزدیک شدن ،فقط باید آنرا مدیریت کرد

بیا متفاوت اما هم مسیر باشیم!

تفاوت ها ،همیشه هم بد نیست ،گاهی بهانه ایست برای نزدیک شدن ،فقط باید آنرا مدیریت کرد.

بیا متفاوت اما هم مسیر باشیم!

دختر و پسری كه می خواهند با هم ازدواج کنند، به دقت به صحبت های یکدیگر گوش می دهند و این شروع آشنایی برای آن ها جذاب است. زیرا هر كسی خود را همانطور كه هست معرفی می كند و عقاید خویش را بیان می كند ، آنچه سبب این جاذبه می شود، اختلافات این دو نفر است . به جز ارزش های مذهبی و بنیادین كه اختلاف نظر در آن ها گیرایی ندارد، ما معمولاً به دنبال كسی هستیم كه به دلیل تفاوت هایش ما را كامل كند .

تفاوت های بین فردی است كه سبب جاذبه ی بیشتر بین افراد می گردد. نباید سعی كنید كه طرف مقابل را به گونه ای تغییر دهید كه مطابق نظر شما رفتار كند. اختلاف نظر ها اگر چه سبب تضاد یا مشاجره می شود، اما همین مشاجره فرصتی برای بیان عقاید طرفین است و منجر به شناسایی بیشتر هر یك از دیگری می گردد . نباید انتظار داشت كه هیج اختلاف نظری بین زن و شوهر وجود نداشته باشد ، چرا كه ارتباط بدون تضاد یك ارتباط صحیح و پویا نیست. در این ارتباط یك نفر از بیان احساسات و عقاید خود صرف نظر كرده یا طرف مقابل با قلدری این فرصت را به او نداده، لذا از رشد طرفین جلوگیری خواهد شد .

ممكن است شما علاقمند به تماشای مسابقات ورزشی باشید و همسرتان علاقمند به خواندن صفحه حوادث روزنامه یا صفحه ی گزارشات سیاسی باشد. لازم نیست تلاش كنید علاقمندی خود را نادیده بگیرید یا او را مجبور كنید كه سرگرمی اش مثل شما باشد. بلكه هر كدام باید به دیگری اجازه دهید به آنچه دوست دارد بپردازد ، در این صورت می بینید كه در یك خانواده، هم بحث های ورزشی می شود و هم بحث های سیاسی . به جای این كه با ناراحتی بگوئید متأسفانه همسرم اصلاً مثل من فكر نمی كند و در مورد تماشای فوتبال اتفاق نظر نداریم؛ می توانید بگویید: ««خوشبختانه وقتی دست از تفریح و سرگرمی می كشیم، هركدام حرف جدیدی برای زدن داریم كه بر اطلاعات مان می افزاید.««

ممكن است شما از پر حرفی ، كم حرفی ، ملایمت ، تند مزاجی ، رنگ مو ، قد ، جاه طلبی ، قاطعیت و رك گویی ، پركاری و خساست و... همسرتان خوشحال یا ناراحت باشید . اما بدانید كه این امور نسبی هستند و اگر برای شما ناپسند است برای دیگران خوشایند به نظر می رسد . پرحرفی طرف مقابل سبب می شود، مجالس گرم و شلوغی داشته باشید، از طرفی اگر همسرتان كم حرف و ملایم باشد به شما آرامش می دهد .

خساست او را می توانید به اقتصادی بودنش تعبیر كنید. جاه طلبی، او را در ارتقاء درجات كاری كمك می كند و می تواند به جدیت در كارش تعبیر شود . نگرش خود را نسبت به صفات شریک تان تغییر دهید و بینید كه هر كدام فرصتی برای دگرگونی و لذت بیشتر از زندگی را فراهم می کند. مواقعی که با هم اختلاف نظر دارید، هیچ گاه از کلماتی مثل ««هیچ وقت، همیشه«« استفاده نکنید.

بدانید که خداوند انسان ها را مثل هم نیافریده است. وقتی در زندگی مشترک، اختلاف نظری بروز می کند، به جای سرزنش یکدیگر و تفسیر نادرست، به شناسایی مسأله، علت یابی و سرانجام یافتن راه حل آن بپردازید

به عنوان مثال نگویید ««تو هیچ وقت به من اهمیت نداده ای«« و... زوج ها برای هم خیلی کارها انجام می دهند و خیلی مواقع به هم توجه می کنند. زیر سۆال بردن کل رابطه احساس ناکامی و خشم را در هر دو زوج ایجاد می کند که منجر به دلسردی از رابطه شده و در صورت ادامه ی چنین برخوردهایی، کم کم منجر به دور شدن زوج ها از یکدیگر می شود.

تفاوت ها زیباست اما به شرطی که انها را بشناسیم و به آن احترام بگذاریم.

اجازه دهید هر كسی خودش باشد تا بتواند خلاقیت هایش را به نمایش بگذارد . هر فردی در زمینه ای خاص، استعداد دارد و توانایی های ویژه ای از خود نشان می دهد . همسر شما زمانی بیشترین انرژی و محبت را نثارتان می كند كه خودش باشد، نه نسخه ی دوم فرد دیگری . نقاط قوتش را ببینید و تمجید كنید تا نقاط ضعفش برطرف گردد.

در برابر بحث های بیهوده سکوت کنید؛ تلخی های گذشته را به میان نیاورید و فقط بر مشکل ایجاد شده تمرکز کنید. همسران معمولاً سعی می کنند از کوتاه ترین مسیر و کم ترین زمان که دادن اطلاعات، راهنمایی، توصیه، کنایه، تهدید و.... به تغییر همسرشان و از بین بردن نقاط ضعف او ، اقدام کنند و این جا همان نقطه ای است که موجب شکاف بیشتر بین آن ها و تشدید اختلافات و عمیق شدن نقاط ضعف می شود.

بدانید که خداوند انسان ها را مثل هم نیافریده است. وقتی در زندگی مشترک، اختلاف نظری بروز می کند، به جای سرزنش یکدیگر و تفسیر نادرست، به شناسایی مسأله، علت یابی و سرانجام یافتن راه حل آن بپردازید.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟