عاشقانه با همسفر زندگی ام

وقتی آمارها می گویند خیلی از ازدواج ها در همان سال اول به طلاق می انجامد یعنی قبل از اینکه دو طرف تمام تلاش شان را برای حل مشکلات بکنند، تصمیم گرفته اند که صورت مسئله را پاک کنند؛ پاک کردنی که هزاران مسئله و مشکل دیگر را به همراه دارد

عاشقانه با همسفر زندگی ام

وقتی آمارها می گویند خیلی از ازدواج ها در همان سال اول به طلاق می انجامد یعنی قبل از اینکه دو طرف تمام تلاش شان را برای حل مشکلات بکنند، تصمیم گرفته اند که صورت مسئله را پاک کنند؛ پاک کردنی که هزاران مسئله و مشکل دیگر را به همراه دارد......


بزرگ ترین قول زندگی شما

روزی که در محضر خداوند با همسرمان پیمان می بندیم و به زیر یک سقف می رویم تا شریک روزهای غم و شادی هم باشیم، در هیاهوی جشن و پایکوبی اطرافیان آن چیزی که شاید در سفیدی لباس عروس و سیاهی لباس داماد گم می شود، تعهد مادام العمر ماست به زندگی ای که تشکیل می دهیم.وقتی بعد از سه بار پرسیدن و آوردن گل و گلاب و اجازه از بزرگ ترها به ازای یک جلد قرآن کریم و شاخه نبات و میزانی سکه طلا ««بله«« می گوییم، بزرگ ترین قول زندگی مان را داده ایم. کاش آنقدر که سفره های عقدمان رنگارنگ است، کاش آنقدر که خانواده هایمان می دوند تا همه چیز به بهترین شکل انجام شود، کمی هم به فکر بعد از تمام شدن این قیل و قال ها باشند و باشیم.

می خواهم کمی درباره این بزرگ ترین قول زندگی مان صحبت کنم؛ چیزی که شاید این روزها خیلی جدی گرفته نمی شود. وقتی آمارها می گویند خیلی از ازدواج ها در همان سال اول به طلاق می انجامد یعنی قبل از اینکه دو طرف تمام تلاش شان را برای حل مشکلات بکنند، تصمیم گرفته اند که صورت مسئله را پاک کنند؛ پاک کردنی که هزاران مسئله و مشکل دیگر را به همراه دارد.شاید علت اصلی آن این باشد که این روزها در مدرسه ها یاد می گیریم سخت ترین مسائل فیزیک و شیمی را چطور حل کنیم و چگونه در کم ترین زمان بیشترین تست را بزنیم و در دانشگاه هایمان هم یاد می گیریم چطور کل درس های یک ترم را در فرجه دو هفته ای بخوانیم، اما نمی آموزیم با مسائل زندگی چگونه رو به رو شویم. همیشه والدینی هستند که ما را حمایت کنند. ما غرق کلاس زبان و شنا و درس و«hellip; .تا اینکه یک روز متوجه می شویم وقت آن است که شریک زندگی مان را انتخاب کنیم.

اما همسفر زندگی بودن خیلی کار سختی است!!! سخت تر از رتبه یک رقمی کنکور. سخت تر از مسابقه المپیک. همسفر زندگی بودن یعنی دانستن اینکه یک تعهد مادام العمر را پذیرفته ای. در تمام لحظات شادی و غم، سلامتی و بیماری، روزهای توانگری و فقر، فرقی نمی کند شما با هم می مانید و در کنار هم تمام مشکلات را حل می کنید.

برای اینگونه کنار هم ماندن، باید زن و شوهر علاوه بر دوست داشتن، مهارت های دیگری هم بیاموزند تا به آنها کمک کند، دوست داشتنشان را همیشگی کنند. ما به شما کمک می کنیم تا چیزهایی را بیاموزید که می تواند بزرگ ترین قول زندگی تان را همیشگی کند.

در قدم اول باید بدانید که نمی توانیم کسی را دوست داشته باشیم اما او را به خوبی نشناسیم. دوست داشتن بدون شناخت عمق چندانی ندارد. البته قبل از ازدواج دختر و پسر سعی می کنند تا با جلسات معارفه وصحبت، یکدیگر را بشناسند و با روحیه هم آشنا شوند. هرچند این تلاش لازم و کمک کننده است، اما کافی نیست؛ زیرا وقتی دو نفر به زیر یک سقف می روند، بستر مناسب یک شناخت همه جانبه ایجاد می شود.

حتی وقتی یک سفر کوتاه می رویم، در راه با همسفرمان صحبت می کنیم و برای مان مهم است که از او به شناخت درستی دست پیدا کنیم؛ اما همسفر زندگی مان را همان طور مجهول می گذاریم

شناخت همسر یکی از مهارت هایی است که رابطه را شیرین و ماندگار می کند، اما راه این شناخت چندان هم آسان نیست. گاهی مثل فتح یک قله مرتفع در فصل زمستان و گاهی مثل پیدا کردن یک سلول ریز زیر میکروسکوپ. برای اینکه بتوانیم همسرمان را به خوبی بشناسیم باید همیشه چون یک پژوهشگر در حال کاوش و کشف باشیم.البته مراقب باشید تبدیل به یک شریک نکته بین که عیب ها و نقطه ضعف های طرف مقابل را پیدا می کند و به رخ او می کشد، نشویم.

هدف ما از شناخت همسرمان، توانایی تطابق یافتن با او ونزدیک تر شدن است؛ حال ممکن است در این مسیر مشکلاتی هم در او ببینیم که باید با سیاست و درایت و در طول زمان، آنها را حل کنیم.««شناخت««، شرط دوست داشتن واقعی است؛ اما اینکه ما همسرمان را بشناسیم، به تنهایی کافی نیست؛ زیرا او هم حق دارد ما را بشناسد و در این صورت است که رابطه مان دو سویه می شود. فاموش نکنید که دنیای خانم ها و آقایان آنقدر با هم متفاوت است که اگر به یکدیگر کمک نکنند مثل دو نفر که از دو کره مختلف آمده اند و زبان هم را نمی شناسند، خواهند بود و هیچ مترجمی نمی تواند به آنها کمک کند.حتماً شما هم شنیده اید که می گویند مردان مریخی اند و زنان ونوسی؛ اما قرار است این آقای مریخی و خانم ونوسی تا آخر عمر با هم باشند. پس بهتر است هر دو از سیاره خود به زمین بیایند و سعی کنند یکدیگر را بشناسند و خودشان را هم به دیگری بشناسانند.اولین قدم برای شناختی که منجر به دوست داشتن واقعی شود، گفتگوست. تا شما از خودتان، نیازهای تان، خواسته های تان و نگاهتان به زندگی چیزی نگویید و همین حرف ها را هم از همسرتان نشنوید، نمی توانید او را به درستی بشناسید. یک گفتگوی اصولی و هنرمندانه می تواند به شما کمک کند تا یکدیگر را بفهمید و آن وقت حل مشکلاتی که در همه زندگی ها رخ می دهد و طبیعی است، آسان خواهد شد.

حتی وقتی یک سفر کوتاه می رویم، در راه با همسفرمان صحبت می کنیم و برای مان مهم است که از او به شناخت درستی دست پیدا کنیم؛ اما همسفر زندگی مان را همان طور مجهول می گذاریم.

بزرگ ترین قول زندگی شما

نکته مهم در انجام گفتگویی که به شناخت کمک کند، این است که حساب شده و با دقت صحبت کنید. خیلی از همسران از پر حرفی خانم و کم حرفی آقا شکایت دارند و حتی کم نیستند خانم هایی که می گویند شوهر ما به ظاهر به حرفمان گوش می دهد، اما اگر از او بپرسیم که من چه گفتم؟ نمی داند. علت این اتفاق نرسیدن به زبان مشترک است. شما دو نفر را تصور کنید که یکی فرانسوی و یکی انگلیسی صحبت می کند؛ اگر از صبح تا شب هم با هم حرف بزنند بی فایده است و هر دو کلافه و عصبی می شوند. زن و مرد هم چنین اند؛ یکی کلی نگر و یکی جزئی نگر است. نمی شود طبیعت را تغییر داد، اما می توان آن را کمی در دست گرفت.

می توان قواعدی را رعایت کرد که در گفتگو موفق بود. قواعدی چون:

همان اندازه که سخن می گویید، بشنوید : برخی دوست دارند مدام حرف بزنند؛ البته انگشت اتهام سوی خانم هاست، اما آقایانی هم که شنونده خوبی نیستند، در حقیقت همین طور خواهند بود. یاد بگیرید که حرف زدن چون ضبط صوت بی فایده است؛ شما باید بگویید و بشنوید.

احترام طرف مقابل را نگه دارید: هیچ کس دوست ندارد به او و اطرافیانش توهین شود. وقتی می خواهید یک گفتگوی مۆثر داشته باشید باید مراقب عزت نفس طرف مقابل تان باشید، در غیر این صورت ممکن است به جای گفتگو، مشاجره کنید.

سعی کنید گوینده محبوبی باشید: یک گوینده خواب آلود، با سر و وضع نامرتب و صدای گرفته و جملات غمناک را در تلویزیون تصور کنید که همیشه برای تان خبر های بد دارد. شما به حرف های او گوش می دهید یا کانل تلویزیون را عوض می کنید؟ یک نگاه به خودتان بیاندازید. آنوقت می بینید چرا همسرتان به حرف های تان بی توجه است.

چهره و بدن شما هم حرف می زند: فراموش نکنید زبان بدن بسیار تأثیرگذار است و گاهی یک چشم غره، یک حرکت شانه و یا حتی تکان دادن سر می تواند هزاران معنی را منتقل کند. مراقب زبان بدن تان باشید که بسیار سریع احساسات را منتقل می کند.

با همسرتان گفتگو کنید و سعی کنید او را بشناسید: شناخت همسر اولین قدمی بود که در مهرخانه بر داشتیم و راه درازی در پیش داریم. از گفتگو شروع کنید. قدم های بعدی را با هم بر خواهیم داشت. منتظر ما باشید و یادتان نرود همسفر زندگی بودن کار سختی است اگر بخواهید همسفر خوبی باشید.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟