عاشقانه تا اخر راه

با همه ی سعی و تلاش همسران برای نرسیدن به مرحله ی جدایی، بسیاری از ازدواج ها، منجر به طلاق رسمی شده و درصد بسیار بالاتری، به طلاق عاطفی منتهی می شود

عاشقانه تا اخر راه

با همه ی سعی و تلاش همسران برای نرسیدن به مرحله ی جدایی، بسیاری از ازدواج ها، منجر به طلاق رسمی شده و درصد بسیار بالاتری، به طلاق عاطفی منتهی می شود.


عاشقانه تا آخر راه

باوجود این که بیش تر ازدواج ها با عشق و علاقه و محبت طرفین صورت می گیرد، اما در اکثر موارد مشاهده می کنیم که زن و مرد با تمام تلاشی که در جهت انجام دقیق وظایف خود دارند، به مرور زمان، عشق و علاقه ی بین شان کم رنگ وکم رنگ تر شده و گاهی به طور کامل محو می شود و همسران بدون هیچ گونه احساس و عاطفه ای نسبت به هم، به طور کامل جدای از هم به زندگی خود ادامه می دهند . به این نوع جدایی، اصطلاحاتی مانند طلاق عاطفی، طلاق روحی و روانی، طلاق خاموش یا زندگی زناشویی خاموش اطلاق می شود. با همه ی سعی و تلاش همسران برای نرسیدن به مرحله ی جدایی، بسیاری از ازدواج ها، منجر به طلاق رسمی شده و درصد بسیار بالاتری، به طلاق عاطفی منتهی می شود.

طلاق از نظر لغوی، به معنای رها شدن می باشد و در اصطلاح زندگی امروزی، عبارت است از خاتمه دادن به زندگی مشترک زوجین. در طلاق عاطفی، زن و شوهر بدون این که به طور رسمی از هم جدا شوند، عواطف خود را از هم دریغ کرده و روی از هم بر می تابند زیرا دیگر اعتماد و احساسی بین شان نمی ماند. زن و مرد با این که در یک خانه و زیر یک سقف زندگی می کنند، با هم غذا می خورند، با هم کار می کنند، با هم به مسافرت می روند و... اما در اصل، دو انسان بیگانه و بی تفاوت و بی احساس نسبت به هم هستند و سر هرکدام شان به مسائل و امور زندگی خود گرم می شود.

طلاق عاطفی، آسیبی فراگیر نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا می باشد. این مسأله علت های گوناگونی دارد. علت هایی مانند محدودیت های اجتماعی و فرهنگی، مشکلات اقتصادی، ازدواج های تحمیلی، ترس و فرار از تنها ماندن، چشم و هم چشمی با دوستان و فامیل در امر ازدواج، خشونت و عصبانیت، مادیات، تجمل گرایی و تشریفات بیش از حد، خود بزرگ بینی و تحقیر دیگری، بقای نسل، ترس از حرف های اطرافیان، دو رویی، پنهان کاری و...

راهکارهایی برای جلوگیری از طلاق عاطفی

تا حالا وارد اتاقی به هم ریخته و در هم پاشیده شده اید؟ بعضی ها عادت دارند به محض ورود به چنین جایی غرغر كنند و ناتوان از تصمیم گیری و بخصوص عملی و اجرایی كردن تصمیمی، زمان را با این فكر سپری كنند كه حالا باید چه كنند و از كجا شروع كنند. می روند و می آیند و باز با صحنه در هم ریخته اتاق مواجه می شوند و دنبال مقصر به هم ریختگی می گردند و هر بار همین روند تكرار می شود. بعضی ها هم خم می شوند و از همان جایی كه هستند شروع می كنند به جمع كردن و مرتب و منظم كردن وسایل، حتی اگر نزدیك ترین چیزی كه به دستشان بیاید دستمالی چرك و كثیف یا تكه كاغذی مچاله شده باشد. دسته اول : همواره چیزی را درون زندگیشان خالی و كم می بینند و كسی غیر از خود را مقصر. به همین دلیل مدام شكست خورده، عصبی، درآمده از چاله و افتاده به چاه، درگیر و در یك كلام عاجزند. دسته دوم : اگر با شكستی هم در زندگی روبه رو شوند، درصدد رفع آنند، از چاه به چاله و از چاله به سطح زمین برمی گردند، درگیری های كمتری دارند و در یك جمله، احساس خوشبختی بیشتری می كنند. حتی دو كودك همزاد یا دوقلو هم مثل هم نیستند بنابراین وقتی قرار است زن و مردی سال های سال زیر یك سقف زندگی كنند، طبیعی است در برخی یا حتی بسیاری از امور نظرات، دیدگاه ها، روش های متفاوتی داشته باشند.شیوه صحیح مدیریت و درك این تفاوت هاست كه باعث می شود رنجش و دلخوری احتمالی به شكوه و گله گذاری نرسد و با عبور از آن، روابط خوب و صمیمی به گونه ای نشود كه هر یك، طرف دیگر را همچون كوهی از نفرت بداند.

پیش از صحبت با هم، سعی کنید خود را جای همسرتان قرار دهید؛ در این صورت به طور کامل در می یابید که چگونه باید مسائل را مطرح کنید

اگر می خواهید جزو دسته دوم، حداقل برای جلوگیری از افتادن و گیر كردن در دام زندگی بدون عاطفه باشید، خم شوید و اتاق افكارتان را با این اصول مرتب كنید:

* با افراد متخصص و كارشناس مشاوره كنید، نه هر كسی كه صرفا بزرگ تر است یا فقط مدركی دارد یا همكار و دوستی حتی صمیمی اما بی تخصص است.

* نگاه علمی را در خود تقویت كنید نه نگاه ها و برداشت های احساسی را.

* اگر هنوز ازدواج نكرده اید، شیوه ها و معیارهای صحیح انتخاب همسر را یاد بگیرید و اجرا كنید، نه صرفا عشق و علاقه موقت دو جانبه را.

* اگر ازدواج كرده اید به طور مداوم آموزه های نحوه رفتار شخصی و اجتماعی، همسرداری ، بچه داری، شیوه زندگی و... را یاد بگیرید و راهكارهای عملی آنها را با زندگی خود تطبیق دهید.

* راه های صحیح اصلاح رفتار نادرست و جلوگیری از تكرار آنها را بیاموزید و اجرا كنید نه اولین راهی را كه به نظرتان می رسد.

* از هر مساله جزئی و كوچكی شكوه نكنید. با شناخت كافی، اهم و فی الاهم كنید و ویژگی های واقعا بد و مسائل اساسا مهم را مد نظر بگیرید.

* احترام متقابل را حفظ كنید. بی احترامی و توهین مقدمه دلخوری و ورود به حیطه لطمات عاطفی است.

* به تفاوت سلیقه، فكر و نگاه یكدیگر احترام بگذارید و دیگری را تمسخر نكنید.

* اگر با تغییر دكور یا رنگ یا... موافق نیستید اما همسرتان آن را دوست دارد، در صورتی كه مشكل حادی پیش نمی آید، انتخاب و سلیقه اش را بپذیرید.

* برای داشتن زمان های مكالمه دو نفره برنامه ریزی كنید.

* پیش از صحبت با هم، سعی کنید خود را جای همسرتان قرار دهید؛ در این صورت به طور کامل در می یابید که چگونه باید مسائل را مطرح کنید.

* نگذارید دلخوری باعث شود مكالمات دو نفره از زندگی حذف شود.

* در حین بیان ناراحتی های خود از مجادله و بلند كردن صدایتان پرهیز كنید.

* هرگز صحبت های خود را با طعنه، زخم زبان، کنایه و پایین آوردن شخصیت و حرمت همسرتان بیان نکنید.

*با همسرتان مقابله به مثل نکنید. سعی کنید همیشه شما پیش قدم شوید و با رفتار محبت آمیز، مهربانی را به او آموزش دهید.

عاشقانه تا آخر راه

*از سرزنش کردن همسرتان بپرهیزید. هیچ گاه تصور نکنید که در زندگی مشترک تان قربانی شده اید.

* خواسته ها و انتظاراتتان را واضح و مشخص بیان كنید.

*از پیش داوری و تصمیم گیری بر اساس تصورات خود، پرهیز نمایید.

* هر گفته جایی و هر سخن مكانی دارد. آن را همواره رعایت كنید.

*اگر رنجشی قابل چشم پوشی می باشد، از آن بگذرید ولی اگر برای تان مهم است، هر چند که مسأله ی کوچکی باشد، آن را به طرز صحیحی با همسر خود در میان بگذارید .

* آنچه را برای خود نمی پسندید برای دیگری نپسندید. اگر نمی خواهید همسرتان با عصبانیت جوابتان را بدهد، شما هم چنین نباشید. اگر به خانواده خود عشق می ورزید، خانواده او را نیز دوست داشته باشید.

* عشق و علاقه با منت جور درنمی آید. برای عشقی كه به طرف دیگر داشته اید یا كارهایی كه به سبب علاقه خود كرده اید منت سر همسرتان نگذارید.

* محبت خود را هم به صورت زبانی و هم به صورت عملی بیان کنید.

* رنجش های گذشته را به طور مرتب به یاد نیاورید.

* از خودتان هم (نه از طرف مقابل) به شكلی منطقی و منصفانه حساب كشی كنید.

* قدم به قدم اشتباهات و اشكالات رفتاری و گفتاری خودتان را صحیح و رفع كنید.

* از تكرار اشتباهات و اشكالاتتان پرهیز كنید.

* ویژگی های بد و خوب خود و طرف مقابل را با هم سبك و سنگین كنید.

* نحوه مهار عصبانیت و مدیریت خشم را بیاموزید.

* در حل مشكلات جدّیت داشته باشید.

* مشكلات اساسی را به حال خود رها نكنید.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟