با من حرف بزن

بعد از 4 سال زندگی مشترک مسخره است که بخواهم همه چیز را توضیح دهم. این فکری است که احمد با آن زندگی می کند و جالب است بدانید از روز اول شروع این 4 سال هم درباره هیچ چیز هیچ توضیحی نداده است

با من حرف بزن

بعد از 4 سال زندگی مشترک مسخره است که بخواهم همه چیز را توضیح دهم. این فکری است که احمد با آن زندگی می کند و جالب است بدانید از روز اول شروع این 4 سال هم درباره هیچ چیز هیچ توضیحی نداده است.

با من حرف بزن

روز گذشته وقتی دوباره در لاک خود فرو رفته بود، همسرش با مهربانی از او پرسید: مشکلی پیش آمده، نمی خواهی با من صحبت کنی؟

احمد گفته بود چیزی نیست که ندانی و لزومی به گفتنش نیست و همسرش بعد از سوالات متعددی که از او کرده بود از کوره در رفته بود و گفته بود: به درک که ناراحتی. هر وقت خوشحال شدی خبرم کن! و بچه اش را برداشت و به پارک رفت و بعد از این که شام را بیرون با هم خوردند به خانه برگشت.

این آغاز یک مقابله به مثل بود که در اثر چند سال سکوت به وجود آمده بود. به اعتقاد او روابط زن و شوهر آنقدر نزدیک است که اگر توجه داشته باشند به راحتی مشکلات و نیازهای یکدیگر را می فهمند و منظور هم را درک می کنند و نیاز به توضیح دادن نیست.

همه گاهی در ابراز احساسات دچار مشکل می شوند و اگر کمی هم با اغراق به قضیه نگاه کنیم آقایان در این مورد اغلب مشکل دارند. البته این مشکل دامن خانم ها را هم می گیرد. بعضی ها توقع دارند از یک نگاه یا یک اخم تمام مکنونات قلبیشان در دل همسرشان فاش شود و این را جزو رموز عاشقانه می دانند که زن و شوهر با هم تله پاتی داشته باشند! همه ما ماجراهای زیادی از تله پاتی عشاق مادر و فرزند ها و دوقلو ها شنیده ایم، اما فکر نمی کنم درست باشد انتظار داشته باشیم وقت زیادی از زندگی صرف آموختن مهارت های فکرخوانی و تله پاتی شود!

برای برخی از ما ابراز احساسات کمی دشوار است و خیلی ها هم اصلا دوست ندارند که احساساتشان را به زبان بیاورند. این مساله برای دوستان یا همسران این افراد خیلی سخت است چون وقتی مشکلی پیش می آیند، نمی فهمند که اشکال کار کجاست. سوء تفاهمها روی هم جمع شده و این تصورات نادرست کم کم به رابطه آسیب می رساند.

هما وقتی رفتاری آرام را پیش می گیرد و هیچ حرفی نمی زند همسرش می فهمد مشکلی دارد. او اول از هما چند سوال می کند و وقتی با سردی و جواب های منفی مواجه می شود، احساس می کند خودش تقصیرکار است، ولی اغلب این طور نیست. حالا دیگر او از سکوت هما دچار اضطراب می شود و گاه به خاطر این قیافه گرفتن ها با او مجادله می کند.

گاهی متوجه می شوید همسرتان محرم اسراری غیر از شما یافته است و به این دلیل است که با شما حرف نمی زند. ممکن است دلیلش برخورد دور از انتظار یا غیرمنطقی شما باشد. در این زمینه، صبر و مهربانی چاره کار است. در چنین مواقعی نباید سعی کنید به زور آن ها را وادار به حرف زدن کنید، در عوض با مهربانی و همدلی تلاش کنید تا از نقطه نظر آن ها باخبر شوید.

ترس از مسخره جلوه کردن افراد را از بیان احساساتشان در نزدیک ترین روابطشان باز می دارد. به آن ها اطمینان دهید که چنین چیزی اتفاق نمی افتد. در آن زمان است که آن ها مشتاقانه حرف هایشان را با شما در میان بگذارند

این راهکار ها را نیز به کار ببندید تا در یک گفت وگوی موثر موفق تر باشید:

یادداشت رد و بدل کنید: نوشتن به فرد مقابل امکان می دهد تا بیشتر روی پیام شما فکر کند و سریع و عجولانه به آن پاسخ ندهد. اگر از نوشته خودتان خوشتان نیامد، می توانید آن را عوض هم کنید و وقتی بعد از یادداشتتان همسرتان را ببینید، خواهید دید که خیلی بهتر حرف هایتان را درک کرده است.

زمان خوبی را برای حرف زدن انتخاب کنید: ممکن است طرف مقابلتان همیشه حال و حوصله حرف زدن نداشته باشد. شاید روز بدی در محل کار داشته، خیلی خسته باشد یا درگیر مشکلات خانوادگی باشد. زمانی با آن ها صحبت کنید که فکر می کنید حواسشان دقیقا متوجه شماست و فکرشان آزاد است.

علاقه نشان دهید: فقط درباره خودتان حرف نزنید. طرفتان قبلا همه چیز را درباره شما شنیده است و می خواهد کمی هم به مسائل او پرداخته شود. اگر بخواهید همیشه درمورد مشکلات خودتان حرف بزنید، غرغرو جلوه می کنید و باعث می شود که بیشتر سکوت کنند. در عوض سعی کنید کمی هم به مسائل آن ها علاقه نشان دهید.

کمی سخت گیری کنید: اگر با همه این حرف ها باز هم علاقه ای به حرف زدن نشان ندادند، زمانش رسیده که کمی محکمتر برخورد کنید. تلویزیون را خاموش کنید یا صدای موسیقی را قطع کنید. رک و راست به آن ها بگویید که می خواهید حرف های او را هم بشنوید و حقتان است که کمی از وقتشان را صرف شما کنند. فقط باید کمی قطعیت نشان دهید نه این که دعوا و مرافعه راه بیندازید.

عشق و درک نشان دهید: آخر این که باید با همسرتان صبور باشید. عشق و صبر آنچه را که همسرتان برای حرف زدن به آن نیاز دارد را در اختیارشان می گذارد، یعنی امنیت احساسی. آن ها می دانند که شما آن ها را دوست دارید و به آن ها احترام می گذارید و مطمئن هستند که حرف آن ها را می فهمید. ترس از مسخره جلوه کردن افراد را از بیان احساساتشان در نزدیک ترین روابطشان باز می دارد. به آن ها اطمینان دهید که چنین چیزی اتفاق نمی افتد. در آن زمان است که آن ها مشتاقانه حرف هایشان را با شما در میان بگذارند.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟