همسر سایلنت با اختلاف سنی زیاد

در رفتار با همسرم سردرگم هستم. 12 سال از او کوچک ترم. او به هیچ وجه حاضر نیست درباره اختلاف نظرهایی که پیش می آید صحبت کند و دائما سکوت های چندین هفته ای دارد، با وجود اینکه زندگی ام و 2 فرزندم را دوست دارم اما برخی اوقات از سکوت های او ناراحت می شوم و به فکر جدایی می افتم. او همچنین بسیار راحت دروغ می گوید. لطفا راهنمایی ام کنید

همسر سایلنت با اختلاف سنی زیاد

در رفتار با همسرم سردرگم هستم. 12 سال از او کوچک ترم. او به هیچ وجه حاضر نیست درباره اختلاف نظرهایی که پیش می آید صحبت کند و دائما سکوت های چندین هفته ای دارد، با وجود اینکه زندگی ام و 2 فرزندم را دوست دارم اما برخی اوقات از سکوت های او ناراحت می شوم و به فکر جدایی می افتم. او همچنین بسیار راحت دروغ می گوید. لطفا راهنمایی ام کنید.

همسر سایلنت با اختلاف سنی زیاد

ارتباط بین زوجین مفهوم گسترده ای است که از نحوه ابراز علاقه و روابط کلامی تا شیوه بیان احساسات، حل مشکلات زناشویی و... را دربر می گیرد. به نظر می آید مشکل فعلی شما با همسرتان یک مشکل ارتباطی است. اختلاف نظرهای شما اغلب بدون استفاده از هرگونه راه حلی مسکوت گذاشته می شود و همسرتان رویکرد اجتنابی را در این باره انتخاب می کند؛ یعنی: سکوت های چندین هفته ای؛ چنان که باعث خستگی و درماندگی شما شده است.

برخی افراد در برابر مشکلات و مسائل زندگی مشترک ترجیح می دهند سکوت را انتخاب کنند و از این روش به نفع خود امتیازاتی را کسب کنند! درباره حل مشکل ارتباطی خود با همسرتان به نکات زیر توجه کنید:

سازگار شوید و کنار بیایید

تفاوت سنی زیاد گاهی در زندگی مشترک باعث به وجود آمدن مشکلاتی از جمله درک نشدن، سطح نیازهای متفاوت و... می شود که ممکن است علت برخی از مشکلات ارتباطی شما با همسرتان باشد؛ مثلا همسرتان علاقه به تفریحات یا روابط اجتماعی زیادی ندارد اما شما با توجه به رده سنیتان دوست دارید هیجانات خود را به این نحو تخلیه کنید. با توجه به اینکه سن شما را نمی دانیم، می خواهم به برخی مشکلات که در روابط شما ایجاد می شود دقت کنید و اگر لزوما به خاطر تفاوت سنی است آن را مغرضانه یا عامدانه ندانید. این ارزیابی واقع گرایانه کمک می کند که شما با اختلافات فرد بهتر سازگار شوید و کنار بیایید و همواره بر مذاکره اصرارنداشته باشید چرا که ما همه مشکلات را نمی توانیم از طریق گفت و گو حل کنیم.

امنیت خاطرش را تأمین کنید

در برابر اتهام زدن همسرتان به شما و دیگران اگر شکل بدبینی و سوء ظن وجود دارد بهتر است با او مجادله نکنید به طور معمول، افرادی که بدبین هستند از یک طرح واره ذهنی دوران کودکی رنج می برند که به آن ها این پیام را می دهد ««دنیا ناامن است و افراد خطرناکی در آن زندگی می کنند پس نباید به آن ها اعتماد کرد.«« سعی کنید تا حدامکان امنیت خاطر او را به صورت غیر مستقیم فراهم کنید. برعکس مجادله و دلیل آوردن سبب می شود که وی دلایل محکم تری را در بحث بعدی بازگو کند!

گاهی ما یک روش را چند سال بدون آنکه به نتیجه دلخواه برسیم دنبال می کنیم

چون عادت به انجام چنین شیوه ای از کودکی در ما شکل گرفته اما با کمی تغییر

و مطالعه با روش های بهتری برای ارتباط با همسر آشنا خواهیم شد. در هر حال

کمک گرفتن از یک متخصص و مشاوره حضوری کمک بهتری به تحلیل روابط شما

و همسرتان خواهد کرد

به دنبال مچ گیری نباشید

دروغ گفتن همسرتان هم باز با احساس ناامنی، حقارت و خودکم بینی ارتباط دارد افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند ممکن است به راحتی دروغ بگویند و حقایق را کتمان کنند. آنچه موجب تشدید رفتار همسرتان می شود، سوال های مکرر و درخواست توضیح و اصرار به روشن کردن حقیقت است. بهتر است به جای این رفتار ها سعی کنید در مواردی که راحت دروغ می گوید و درخواست شما بر گفتن واقعیت هیچ اثری ندارد روش دیگری را جایگزین کنید؛ مثل احساس همدلی بیشتر، بیان احساس نگرانی خود از تاخیر یا.... و نه بازجویی و مچ گیری!؟

روش ارتباطی خود را تغییر دهید

در نحوه ارتباط کلامی خود با همسرتان دقت کنید. شاید اگر روش دیگری را انتخاب و جایگزین کنید بهتر نتیجه بگیرید. گاهی ما یک روش را چند سال بدون آنکه به نتیجه دلخواه برسیم دنبال می کنیم چون عادت به انجام چنین شیوه ای از کودکی در ما شکل گرفته اما با کمی تغییر و مطالعه با روش های بهتری برای ارتباط با همسر آشنا خواهیم شد. در هر حال کمک گرفتن از یک متخصص و مشاوره حضوری کمک بهتری به تحلیل روابط شما و همسرتان خواهد کرد.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟