ایمیل های قبلی همسرتان را چک کنید

در گذشته با کسی در ارتباط بودی؟ به جز من به چند نفر گفتی که : دوستت دارم؟

ایمیل های قبلی همسرتان را چک کنید

در گذشته با کسی در ارتباط بودی؟ به جز من به چند نفر گفتی که : دوستت دارم؟

رایانه

بی شک اکثر علومی که امروزه کار بشریت را آسان نموده است از طریق کنجکاوی و کنکاش در طبیعت توسط نیاکان ما به دست آمده است که این روند همچنان ادامه دارد. اما هر چقدر کنجکاوی در علم طبیعت امر مفید و خوبی باشد در خانواده امری بسی مذموم و نا پسند به شمار می رود. نگران نباشید منظورم این نیست که کسی برای پیشرفت خانواده کنجکاوی نکند بلکه منظورم کنکاش در گذشته زوجین می باشد.
کنکاش در گذشته چیست؟ بعضی از زوجین بعد از ازدواج نسبت به گذشته همسرشان بد بین می شوند یا اینکه دوست دارند در مورد گذشته همسرشان بیشتر بدانند و این موضوع را حق مسلم خود می دانند و در نهایت به مسائلی می رسند که باب میل شان نیست نا گفته نماند بعضی از مردان چنین رفتارهایی را غیرت تلقی می کنند غافل از اینکه امام علی علیه السلام می فرمایند:«إِیّاكَ و َالتَّغایُرَ فى غَیرِ مَوضِعِ غَیرَةٍ فَإِنَّ ذلِكَ یَدعُو الصَّحیحَةَ إِلَى السُّقمِ وَ البَریئَةَ إِلَى الرَیبِ... ؛از غیرت نابجا بپرهیز زیرا این كار، زن درستكار را به انحراف و زن پاكدامن را به تردید مى كشاند.«[1]
با توجه به روایت فوق و حکم عقل مشخص می شود غیرت این چنینی سر از بی غیرتی در می اورد و بین غیرت، بی غیرتی و همچنین بد بینی تار مویی فاصله است که بعضا این سه مورد در هم ادغام می شوند که تفکیک آن کار بس دشواری خواهد بود و از دست هر کسی بر نخواهد آمد. در مباحث مشاوره ای از سوالات با این محتوا کم نداشتیم مثلا خانم فاطمه از زنجان برای ما نوشته بود: «شوهرم به شدت در مورد گذشته ام تحقیق می کند و هر شب قران را می آورد و جلو من می گذارد که باید به کتاب خداوند قسم یاد کنی که در گذشته با کسی ارتباط نداشته ای و یا با شخصی دوست نبودی!«

یکی از عوامل کنکاش در گذشته نوع رفتار خانواده ها با عروس خانم و آقا داماد می باشد به طوری که بعضی اوقات رفتارها و حرفهایشان باعث بدبینی زوجین نسبت به همدیگر می گردد مثل شمردن افرادی که خواستگار دخترشان بوده و یا اینکه فلان دختر آرزو داشت با پسر ما ازدواج کند ولی ما به خواستگاری نرفتیم...

چرا کنکاش؟ این مسئله از عوامل گوناگونی نشأت می گیرد از جمله این موارد عبارتند از:
1- دوستی های قبل از ازدواج، هر چند اکثرارتباطات و دوستی ها به ازدواج منتهی نمی شود اما مواردی هم هست که دخترخانم با دوست پسر خودش ازدواج می کند، معمولا این ازدواج ها بین اشخاصی اتفاق می افتد که به شدت به همدیگر وابسته شده اند و گاهی با خانواده نیز سر این موضوع درگیر می شوند، بنا بر این با اینکه می دانند ازدواج شان اصولی نیست اما نمی توانند با احساس خود کنار بیایند و ازدواج به هر طریق ممکن رخ می دهد، اما بعد از مدتی مخصوصا زوج بد بین می شود و با خود فکر می کند این دختر وقتی با من دوست بود و به راحتی به خواسته های من تن می داد از کجا معلوم با اشخاص دیگر چنین کاری نکرده باشد دوستی در این زمینه برای مان نوشته:«همسرم را خیلی دوست دارم اما اعتمادم برایش سلب شده دارم دیوانه می شود همیشه فکر می کنم با اشخاص دیگر ارتباط داشته است و الا به راحتی با من دوست نمی شد...«


2- یکی دیگر از عوامل کنکاش در گذشته نوع رفتار خانواده ها با عروس خانم و آقا داماد می باشد به طوری که بعضی اوقات رفتارها و حرفهایشان باعث بدبینی زوجین نسبت به همدیگر می گردد مثل شمردن افرادی که خواستگار دخترشان بوده و یا اینکه فلان دختر آرزو داشت با پسر ما ازدواج کند ولی ما به خواستگاری نرفتیم... همه این مطالب ممکن است باعث رنجش خاطر زوجین و جستجو در گذشته گردد.


3-مورد آخر رفتارهای خود زوجین می باشد مثل تماسهای مشکوک، قفل گوشی، رفتارهای مشکوک می تواند زوجین را به شک بیاندازد و اگر چه زوجین افراد متشخصی باشند ولی ممکن است در معرض تهمت قرار بگیرند چرا که امیر مومنان علی ـ علیه السلام ـ فرمود: کسی که خود را در معرض تهمت قرار دهد، نباید کسی را که به او بد گمان می‌شود ملامت و نکوهش کند.


با همسر کنجکاو چه باید کرد

دلایلی که در بالا ذکر شد علت ناقصه این مسئله می باشند نه علت تامه چرا که در طبیعت بعضی افراد چنین خصلتی وجود دارد و ذاتا دوست دارند در مورد زوایای پنهان تحقیق و بررسی کنند و در نهایت نیزممکن است همان طور که ذکر شد به مطالبی دست پیدا کنند که خوشایند نیست. لذا همسران این اشخاص وظیفه سنگینی بر دوش دارند و باید با رفتارشناسی به موقع جلو مشکلات احتمالی را بگیرند. از جمله کارهایی که می توان در برابر چنین اشخاصی انجام داد عبارتند از:
1- قبل از هر چیز نباید شوهر کنجکاو را بیمار تلقی کنیم و نسبت به کارهای وی بدبین باشیم البته ممکن است بعضی افراد واقعا بیمار باشند اما باید دانست که هر کنجکاوی بیمار نیست.
2- اگر سوالی مطرح کرد شفاف پاسخ دهیم و از گفتن حرفهای دو پهلو خودداری کنیم.
3- از مراوده با افرادی که وی نسبت به آنها حساس می باشد خودداری کنیم.
4- نسبت به قول و قرارها حساس باشیدو تاخیر نکنید
5- موارد بالا برای کسانی کارایی دارد که ازدواج شان از طریق دوستی نبوده باشد چون اگر از طریق رابطه ازدواج کرده باشند باید خیلی مراقبت کنند و اگر شوهر به بدبینی مبتلا شود احتمال متزلزل شدن زندگی وجود خواهد داشت.

پی نوشت:

نهج البلاغه. صبحی صالح. ص 405 از نامه 31امتیاز شما به این مطلب کدام است؟