یک معشوق بد اخلاق!

می توانید کسی را عاشقانه دوست داشته باشید که همیشه غر می زند و زود عصبانی می شود؟

یک معشوق بد اخلاق!

می توانید کسی را عاشقانه دوست داشته باشید که همیشه غر می زند و زود عصبانی می شود؟

دعوای زن و شوهر

_از در وارد شد ، بدون اینکه نگاهی به من یا بچه ها بکند ، مشغول حرف زدن با تلفن همراهش بود و وارد اطاق شد.از مضامین حرف هایش اینگونه فهمیدم که گویا در شرکت به مشکل جدیدی بر خورد کرده اند البته این اتفاق هفته ای چند بار می افتد. نگاهی به بچه ها کردم و با اشاره به آن ها فهماندم که بهتر است امشب هم مثل خیلی از شب ها سکوت را رعایت کنند و هر کدام به اطاق شان بروند چون پدرشان حوصله ی انها و حرف های شان را ندارد.


_هر وقت به خانه می آیم، انتظار رفتار خوبی را از همسرم ندارم. او هم شاغل است اما چند ساعت قبل از من به خانه بر می گردد. زن خوبی است اما خیلی زود عصبانی می شود و عادت دارد که غر بزند. گاهی موقع برگشت به خانه دوست دارم دیر تر برسم و یا اضافه کاری می کنم و همیشه برای ماموریت های بین شهری داوطلب هستم. محیط خانه با اخلاق نامناسب همسرم قابل تحمل نیست.

***************

اگر از شما بپرسند زیر سقف خانه تان ، چه چیزی بیشتری تاثیر را در آرامش و احساس خوشبختی تان دارد چه پاسخی می دهید؟ بگذارید سوالم را جور دیگری بپرسم .همسر شما چه ویژگی دارد که احساس می کنید زندگی کنار او زیباست و تاثیر مستقیم در حس خوب خوشبختی در خانه تان دارد؟
اینکه او در فلان رشته درس خوانده است و یا فلان هنر را خوب می داند ؟ اینکه درآمدش برای رفاه خانواده کافیست؟ اینکه خوش قول است و منظم؟ ویا...... ده ها و صدها ویژگی است که می تواند باعث شود زندگی در کنار یک فرد خوب و خوش باشد اما همه ی این ویژگی های مثبت اگر بر یک مدار استوار نباشند ، بی فایده خواهند بود و آنهم مدار خوش خلقی است.

امروز روز مبعث پیامبر مهربانی هاست .پیامبری که دلیل بعثت را اینگونه می گویند: إنَّما بُعِثتُ لاُتَمِّمَ مَكارِمَ الخلاقِ؛ براستى كه من براى به كمال رساندن مكارم اخلاق مبعوث شده ام. (كنزالعمال،ج13، ص151، ح36472)
اینکه مکارم اخلاق چیست موضوع بحث ما در این مقاله نخواهد بود اما چیزی که می خواهیم به بهانه ی مبعث پیامبری که اسوه ی اخلاق حسنه بودند ، به آن بپردازیم ، تاثیر خوش خلقی در خوشبختی زندگی خانوادگی است. انسانی که خوش اخلاق است زندگی فردی بهتری دارد. دوستان بیشتری پیدا خواهد کرد و در کار و ارتباطاتش موفق تر می شود .

در ارتباطی مثل ارتباط زناشویی که دو نفر شریک تمام لحظات هم هستند ، اگر یکی از آنها خوش خلق نباشد چه اتفاقی خواهد افتاد.زندگی زیر یک سقف با کسی که اخلاق بدی دارد مانند جهنمی است که شعله هایش فرزندان راهم بی نصیب نمی گذارد

حضرت آیت الله امینی در کتاب همسر داری می گویند:
«کسی که خوش اخلاق باشد، با مردم خوش‌رفتاری کند، با چهره‌ای خندان سخن بگوید و در برابر حوادث و مشکلات بردبار باشد، محبوب همه است، دوستانش بسیارند، همه از معاشرت و رفت و آمد با او لذت می‌برند، عزیز و محترم است، به‌ضعف اعصاب و بیماری‌های روانی مبتلا نمی‌شود، بر مشکلات و دشواری‌های زندگی پیروز می‌گردد، از زندگی لذت می‌برد، و بر اطرافیانش زندگی خوش می‌گذرد.
امام صادق علیه السلام می‌فرماید:
هیچ زندگانی ای گواراتر از خوش اخلاقی نیست. بحارالأنوار، ج 71، ص 389 .اما کسی که بد اخلاق باشد، با صورت درهم کشیده با مردم ملاقات کند، در برابر حوادث و ناملایمات بی‌تابی کند و تند خو و بدزبان باشد، زندگی تلخ و ناگواری خواهد داشت، همواره خودش ناراحت و اطرافیانش در عذابند، مردم از او متنفر و از معاشرتش گریزانند، خواب و خوراک درستی ندارد و برای انواع بیماری‌ها، به ویژه بیماری های روانی آمادگی کامل دارد.
دوستانش اندکند و محبوب کسی نیست.
پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله می‌فرماید:
انسان بد اخلاق، نفس خود را در رنج و عذاب دایم قرار می‌دهد. بحار الانوار، ج 73، ص 298). «

اینکه اخلاق خوش در زندگی فردی و اجتماعی تاثیر دارد به جای خود اما شما فکر کنید در ارتباطی مثل ارتباط زناشویی که دو نفر شریک تمام لحظات هم هستند ، اگر یکی از آنها خوش خلق نباشد چه اتفاقی خواهد افتاد.زندگی زیر یک سقف با کسی که اخلاق بدی دارد مانند جهنمی است که شعله هایش فرزندان راهم بی نصیب نمی گذارد.

اما چگونه می توانیم یک همسر خوش اخلاق باشیم؟ تا هم خودمان از زندگی مان لذت ببریم و هم همسرمان از بودن با ما احساس خوشبختی کند و هم فرزندانمان با داشتن یک الگوی خوب ، روش خوبی برای زندگی داشته باشند.
برای این کار نگاهی به اطرافتان بیاندازید ، به افرادی که شما و دیگران آنها را خوش اخلاق می دانید با دقت نگاه کنید. آنها ویژگی های زیادی دارند اما مهم تریش صبر و گذشت در مواقع بحرانی ،دیدن دیگران و دوری از خود خواهی و داشتن زبانی خوش و مهربانی در رفتاراست .البته عوامل بیشتری در خوش اخلاقی یک فرد دخیل هستند که به مرور زمان می توانید در خود ایجاد کنید. این چیزی است که به راحتی و با تمرین می توانید به آن برسید و یک همسر خوش اخلاق شوید. همسری که چاره ای جز عاشقانه دوستش داشتن ، باقی نمی ماند.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟