سیر نمی شوم ز تو، به خاطر دعای تو

آیا می دانید دعا کردن برای همسر، در تداوم شیرین زندگی مشترک تأثیر دارد؟

سیر نمی شوم ز تو، به خاطر دعای تو

آیا می دانید دعا کردن برای همسر، در تداوم شیرین زندگی مشترک تأثیر دارد؟

زن و شوهر

چندی پیش از دوستان و آشنایان درخواست کردم برای همسرشان دعایی بکنند، آنها گفتند و من نوشتم و حاصلش شد این چند خط دعایی که از منظر نظر گرامی تان می گذرد.
خدایا:
« هر روز به سلامتی و آرامش شوهر من اضافه کن«
«به زن من کمک کن تا بتونه به سلامت از عهده مسئولیتهای مختلفش تو خونه و کار و تربیت بچه ها بر بیاد«
«برای تهیه روزی طاهر و وافر، بهترین راهها را پیش روی شوهرم قرار بده«
«ظرفیت زن من در تحمل بار زندگی بالاست، تو بیشترش کن تا کمتر اذیت بشه«
«... «
شما برای همسرتان چه دعاهایی می کنید؟ اصلاً چه قدر برای او دعا می کنید؟ هر روز؟ یک دقیقه در روز؟ هر وقت که مشکلی برای او )یعنی برای زندگی تان( پیش بیاید؟ هر وقت یادتان بیاید؟ شاید هم بگویید که دعای شما همیشه همراه همسرتان است حتی اگر آن را به زبان نیاورید یا نسبت به آن آگاه نباشید. خب این هم نظری است دیگر!
در چند سال اخیر، دانشمندانی که در زمینه روانشناسی و روابط همسران تحقیق می کنند آستینها را بالا زده اند تا درباره تأثیر دعا برای همسر بر کم و کیف زندگی مشترک اطلاعات بیشتری به دست بیاورند. نتایج این تحقیقات جذاب و جالب نشان داد که دعا کردن منظم برای همسر به طوری که بر قلب و زبان جاری شود می تواند به غنای طول و عرض زندگی زناشویی کمک کند. حتماً می پرسید چگونه؟


اول- دعا کردن برای همسر قدرت ایثار و گذشت را افزایش می دهد:
کسانی که برای همسرشان دعا می کنند حاضرند در زندگی بیشتر از خودگذشتگی نشان دهند و جالب تر اینکه این افراد از این از خودگذشتگی احساس رضایت بیشتری می کنند. در توضیح چند و چون این یافته می توان چنین گفت که وقتی ما برای همسرمان دعا می کنیم در واقع هدفی را هم برای خودمان تعیین می کنیم، هدفی بلند مدت که در جهت محافظت و تعالی بخشیدن به زندگی مشترکمان است. در نتیجه خود را درگیر کارهای کم ارزش مثل برنده شدن در جر و بحثهای بی مورد نمی کنیم بلکه به جای آن انرژی مان را صرف پذیرفتن مسئولیت زندگی و گذشت و فداکاری برای نیل به آن مقصود می نماییم (برای مثال اگر برای موفقیت همسر دعا می کنیم این هدف را هم برای خود قائل می شویم که محیط مناسبی را برای او فراهم نماییم و برای تأمین این هدف با رضایت خاطر از برخی مهمانیها و تفریحات شخصی مان می گذریم).
به علاوه دعا کردن برای همسر، دیدگاه ما را وسعت می دهد و باعث می شود که به غیر از خودمان به فردی دیگر – خواسته ها، نیازها و دغدغه های او- فکر کنیم و به او توجه نماییم. همین مسئله کمک می کند از خودخواهی ما کم شود و قدرت درک همسر، همدلی کردن با او و در نتیجه گذشت کردن در ما افزایش پیدا کند.

دعا سازوکاری مقدس برای رسیدن به خواسته هاست که به خواسته ها نیز رنگ تقدس می بخشد. وقتی برای همسر دعا می کنیم، حفظ و رشد رابطه زن و شوهری که غایت خواسته های ماست نیز رنگ تقدس به خود می گیرد. در نتیجه حاضر نمی شویم که این رابطه مقدس را با هیچ لذت زودگذر دیگری عوض کنیم

دوم- دعا کردن برای همسر، قدرت مدیریت تعارضهای زناشویی را افزایش می دهد
کسانی که به طور منظم برای همسرشان دعا می کنند، به دلیل قدرت همدلی و گذشتی که پیدا می کنند، می توانند از ایجاد تنشهای بی مورد در زندگی مشترک پیشگیری نمایند، وقتی تنشی بینشان در می گیرد آسانتر از آن می گذرند، در طی تنش خشم خود را بهتر کنترل می کنند و بهتر می توانند خودشان را آرام کرده و در مورد مسائل مورد اختلاف با همسرشان گفتگو کنند.


سوم- دعا کردن برای همسر، تعهد نسبت به زندگی مشترک را بیشتر می کند
کسانی که برای همسرشان دعا می کنند نسبت به زندگی زناشویی خود احساس تعهد بیشتری می نمایند و کمتر مرتکب خیانت می شوند. این یافته را به دو طریق می توان توجیه کرد: اول اینکه حضور مقدس خداوند در رأس مثلث دعا ( دو رأس دیگر عبارت است از ما به عنوان دعا کننده و همسر به عنوان دعا شونده) افکار و رفتارهای بعدی ما را تحت تأثیر قرار می دهد و آنها را از خطا حفظ می کند. گذشته از این دعا سازوکاری مقدس برای رسیدن به خواسته هاست که به خواسته ها نیز رنگ تقدس می بخشد. وقتی برای همسر دعا می کنیم، حفظ و رشد رابطه زن و شوهری که غایت خواسته های ماست نیز رنگ تقدس به خود می گیرد. در نتیجه حاضر نمی شویم که این رابطه مقدس را با هیچ لذت زودگذر دیگری عوض کنیم.
دوم اینکه دعا کردن برای چیزی یا کسی، ذهن ما را بر روی آن چیز یا کس متمرکز کرده و از پراکندگی دور می کند. دعا برای همسر باعث می شود که افکار شیطنت آمیز و غیر متعهدانه از ذهن ما دور شود و تمایل نسبت به فریب همسر تا حد ممکن کاهش یابد.


چهارم- دعای منظم و متقابل همسران برای هم، کیفیت زندگی مشترک را بهبود می بخشد
اگر دعا کردن برای همسر علاوه بر منظم و مداوم بودن، به صورت دو نفره و متقابل هم باشد (طوری که زن و شوهر برای دعا کردن در حق همدیگر دقایقی را اختصاص بدهند و با صدای بلند برای هم دعا کنند) کیفیت رابطه بسیار بهتر شده و عشق و احترام جایگزین انرژیهای منفی ناشی از مشکلات و اختلافات می شود.

پس اگر می خواهید تا آخر عمر نه همسرتان از شما سیر شود و نه شما از او، هر روز دست کم یک دقیقه با هم و برای هم دعا کنید. ماه رمضان بهترین فرصت است برای دعا به خصوص دعا برای همسر!امتیاز شما به این مطلب کدام است؟