حریمی که مال من و شوهرم نیست

همه انسانها وقتی زوج می شود، نیاز دارند تا ساعاتی را بدون حضور دیگران در کنار هم باشند تا با مختصات و چارچوب ذهنی وفکری هم آشنا شوند. نیاز دارند ساعت هایی را در خلوت یکدیگر پرسه بزنند اما گاهی شرایط اجازه نمی دهد

حریمی که مال من و شوهرم نیست

همه انسانها وقتی زوج می شود، نیاز دارند تا ساعاتی را بدون حضور دیگران در کنار هم باشند تا با مختصات و چارچوب ذهنی وفکری هم آشنا شوند. نیاز دارند ساعت هایی را در خلوت یکدیگر پرسه بزنند اما گاهی شرایط اجازه نمی دهد...


زن و شوهر

من و همسرم ساکن و شاغل در مرکز استان هستیم. خانواده من و همسرم نیز در یکی از شهرستان های اطراف ما زندگی می کنند که چند ساعتی تا مرکز سکونت ما فاصله دارد. بعد از ازدواج من و همسرم، از آنجا که خواهرشوهر و برادرشوهرم در شهرستان محل سکونت شان نتوانستند کاری بیابند، به شهر محل سکونت ما آمده و در خانه ما ساکن شدند. خانه ما یک آپارتمان 50 متری با یک اتاق خواب است. من هم خانمی مقید هستم و هم خانگی با برادرشوهر برایم بسیار سخت است. از ارتباط با خانواده همسر، کراهت ندارم اما این هم خانگی که اکنون به دو سال رسیده تمام زندگی من و همسرم را تحت تأثیر خود قرار داده است. احساس می کنم با همسرم غریبه هستم. بعد از ظهرها که از سرکار می آییم من فقط باید به فکر تهیه شام و رسیدگی به امورات منزل باشم. همسرم هم مشغول خرید. هیچ خلوتی با هم نداریم. حتی فرصت یک گفتگوی راحت و خصوصی هم نداریم. بارها در مورد وضعیت زندگی مان با همسرم صحبت کرده ام اما او خجالت می کشد که مشکلش را با خانواده اش مطرح کند. مستأصل شده ام و احساس می کنم از این وضعیت رهایی ندارم.

لذتی که به دست نمی آید

وقتی زندگی مان خیلی شلوغ و پرهیاهو باشد، هنگامی که زن و مرد فرصت لازم برای پرداختن به نیازهای یکدیگر را نداشته باشند و حریم خصوصی معنای خود را از دست دهد، طبعاً ادامه رابطه موثر و لذت بخش نیز دشوار می شود. در این مواقع زوجین خسته و عصبی می شوند و از لحاظ روحی تحلیل می روند و هیچ راه حلی به ذهن شان خطور نمی کند.

به طور قطع گفتگوی خوب و موثر بسیار لذت بخش است و صمیمیتی که ارتباط خوب باعث ایجاد و بروز آن می شود، همچنان لذت بخش تر است

لذا ناامیدی، بی حوصله و بدون هدف می شوند. در این شرایط هیچ علاقه ای به بررسی رابطه خود ندارند و انرژی و توانی برای شاد بودن یا حتی برقراری رابطه جنسی باقی نمی ماند. زوجین در این شرایط چیزی که واقعاً نیاز دارند، همان آرامش و استراحت است و کمی تنها بودن با یکدیگر. همانطور که یک زمین کشاورزی به طور متناوب نیاز به آیش و زیر کشت نرفتن دارد، زوجین نیز به تجدید قوا و انرژی نیاز دارند.
شما دوست گرامی اول از همه باید به فکر حریم خصوصی زندگی تان باشید. خواهر و برادر همسرتان باید هر چه زودتر زندگی مستقلانه ای را تشکیل دهند و خانه شما را ترک کنند.
برای اینکه این اتفاق به طور طبیعی و به دور از هر نوع تنش اتفاق بیفتد از واسطه کمک بگیرید. این واسطه باید فردی امین از اقوام نزدیک باشد. حتی سایر خواهر یا برادرهای همسرتان، در صورت قابل اعتماد بودن می توانند نقش واسطه را ایفا کرده و با مهمانان منزل شما صحبت کنند تا چاره ای برای شرایط خود بیندیشند. در هر حال صحبت یک عمر زندگی است. شما و همسرتان حق دارید زندگی مستقلانه ای داشته باشید و برادر و خواهر همسرتان هم با توجه به اشتغال شان دور از خانواده، باید فکر ایجاد یک موقعیت تثبیت یافته باشند نه اینکه در خانه دیگری (هر چند که برادرشان باشد) مستقر شوند. قطعاً با اقدام به موقع و حساب شده همسرتان این وضعیت زودتر سر و سامان می یابد. بعد از اینکه استقلال زندگی تان را مجدداً کسب کردید باید به فکر اصلاح ارتباطات خود باشید.

گفت و گویی برای ادامه حیات زندگی

در زندگی زناشویی موفق، یک مهارت اصلی و مهم وجود دارد و آن گفتگوی همسران با یکدیگر است.
این مهارت تنها روشی آگاهانه و تنظیم شده برای ایجاد ارتباط است و به مثال تنه درختی به شمار می رود که از آن تمامی مهارت های دیگر شاخه می گیرد و منشعب می شود و روشی اساسی برای حفظ ارتباط و کار روی مسائل و مشکلات است. این مهارت ساده، بسیار موثر و مهم است و پتانسیل دگرگون کردن و بهبود روابط تان را در بردارد.

ترمیم روابط

در زندگی زناشویی موفق، یک مهارت اصلی و مهم وجود دارد و آن گفتگوی همسران با یکدیگر است. این مهارت تنها روشی آگاهانه و تنظیم شده برای ایجاد ارتباط است و به مثال تنه درختی به شمار می رود که از آن تمامی مهارت های دیگر شاخه می گیرد و منشعب می شود

از آنجا که شما و همسرتان به نظر هنوز فرصت نکرده اید به اندازه کافی به زندگی خصوصی خود رسیدگی کنید، لذا بعد از عزیمت خواهر و برادر شوهرتان از منزل تان، لازم است که به ترمیم تمام روابط از دست رفته بپردازید.
برای این منظور فهرستی از موضوعات و مسائل کنونی زندگی تان تهیه کنید که تا به حال نتوانسته اید به آن بپردازید، مورد قصور قرار گرفته و یا انجامش را نادیده گرفته اید. طرح و برنامه ها، اسرار، دلتنگی ها و حتی شکایات، جزییات کم اهمیت و کلا مطالب یا موضوعاتی که فکر می کنید تا الان فرصت نکرده اید به آنها رسیدگی کنید را در این فهرست بگنجانید.
با شروع این کار، ممکن است از مشاهده طولانی شدن فهرست تان متعجب شوید اما نگران نباشید قطعاً این کار به صلاح زندگی تان است.

جبران روزهای از دست رفته

پس بهتر است جبران همه روزهای از دست رفته را بکنید و وقت را مغتنم دانسته و تلاش خود را برای حفظ مهارت گفتگو با همسرتان به کار گیرید.
فراموش نکنید که:
هیچ چیز سر و سامان نمی گیرد مگر اینکه به درستی و به طور اصولی با آن برخورد کنید. در یک ازدواج موفق، مسیری برای یک طرف نیست، بلکه برای هر دو طرف است، مسیری که هر چند همراه با مشکلات، پستی و بلندی ها، دست اندازها و ابهامات زیاد است، اما همواره دو طرفه و متقابل است.امتیاز شما به این مطلب کدام است؟