نکاتی برای داشتن رابطه سالم در زندگی مشترک

رابطه سالم دقیقا از جایی شروع می شود که وقتی از سر كار به خانه برمی گردید، احساس آرامش داشته می کنید. این به معنای آن نیست كه شما دعوا نمی كنید و اختلاف نظر ندارید! بلکه شما وقتی اوضاع در زندگی تان سخت شود می توانید با شریك زندگی تان حرف بزنید و مسائل را با او در میان بگذارید

نکاتی برای داشتن رابطه سالم در زندگی مشترک

 رابطه و ازدواج

رابطه زمانی پیشرفت می كند كه شما بتوانید با شریك تان به صورت آزادانه و صادقانه حرف بزنید. برای هیچ موضوعی خط قرمز وجود ندارد و هر دو نفر احساس می كنند كه حرفهایشان شنیده می شود. این ارتباط دو طرفه یكی از پایه های اساسی برای پیشرفت یك رابطه است.

- کلیدهای رابطه سالم

علاقه داشتن

افراد در روابط سالم به یکدیگر علاقه مند هستند. این مورد به طرق مختلفی از افرادیکه به یکدیگر علاقه مند بودند پرسیده شده است (و نه فقط از طریق یک مکالمه کوتاه با فردی که در حال عبور از خیابان است) از آنها دعوت شد تا کارهای مربوطه را انجام دهند و سوالهای عمیق تری از آنها در رابطه با تجربه ای که از این مورد داشتند پرسیده شد ، فراتر از اینکه فقط چه کارهایی انجام دادند.

پذیرش و احترام

كسی همه تصمیم ها را یك طرفه نمی گیرد. نه شما نه زوج تان! از اینكه چه فیلمی را ببینید تا اینكه چند بچه داشته باشید شما با هم تصمیم می گیرید و به حرفهای یكدیگر گوش می كنید

پذیرش یعنی درک مثبتی از شخص داشته باشیم با تمام شناختی که از ایراد های او داریم و همینطور طرف مقابل در برابر ایراد ها و ویژگی های ما پذیرش داشته باشد.این یک تمرین ضروری در روابط سالم است. علاوه بر آن افرادیکه در شادترین روابط هستند در موقعیتهای اجتماعی به شکل مطلوبی با یکدیگر مکالمه می کنند و تلاش میکنند که حق تقدم را رعایت کنند، یا به اولویتهایی که دیگری دارد احترام بگذارد.

رابطه شما متعادل است

زمانی همسر یا نامزد شما مجبور است تا دیر وقت سر كار بماند. موقعی هم شما مجبور هستید از پدر و مادرتان نگهداری كنید. این از خصوصیات زندگی است. مسئله اصلی این است كه در بلند مدت شما احساس كنید كه زندگی متعادلی دارید.

به یكدیگر اطمینان دارید

یك رابطه سالم بر اساس اطمینان و اعتماد است. رابطه شما باید خالی از راز و رمز باشد. در صورتی كه نمی توانید به شریك تان اطمینان كنید همیشه در ذهن تان شك و تردید وجود دارد باید خودتان و رفتارهای او را با یك مشاور بررسی كنید.

در مرحله اول منفی برداشت نمی کنند

افرادی که در روابط سالم هستند گرایش به این سمت دارند که کارهای منفی و اشتباهی که طرف مقابلشان انجام داده است را به عنوان اشتباهاتی صادقانه که معلول شرایط محیطی دشوار است ببیند و چیزهای مثبت را فقط به عنوان نتیجه اینکه طرف مقابل شخص خوبی بوده است نسبت میدهند و یا آن را علت سخت کوشی و یا سایر ویژگیهای شخصیتی مثبت فرد میبیند. آنها هر رفتاری را در مرحله اول منفی برداشت نمی کنند و در وهله اول اوضاع را به صورت مثبت بررسی می کنند.

تخریب و اصلاح

یک اصلاح و بازسازی خوب معمولا با پوزش و عذرخواهی شروع میشود و در مسیر سودمندی آن را رشد میدهد. افراد در روابط سالم می دانند تخریب ها باید با تلاش آنها، پذیرش اشتباهشان و متهم نکردن طرف مقابل اصلاح و ترمیم شود.

شما دعوا می كنید!

اختلاف نظر طبیعی است و اگر در رابطه ای هستید كه هیچ وقت هیچ اختلاف نظر حتی جزئی هم نداشته اید احتمالا یك جای كار می لنگد. اما این را هم در نظر داشته باشید كه كسانی كه در رابطه ای سالم هستند دعواهایشان هم سازنده و عادلانه است. یعنی خبری از برچسب زدن و تحقیر طرف مقابل نیست. در دعوا و اختلاف نظر هم هدف اصلی فهمیدن نظرات طرف مقابل برای بهبود رابطه است نه گرفتن امتیاز از یكدیگر! وقتی هر طرف هم فهمید كه اشتباه كرده است راه مشخص است: عذرخواهی می كند!

خودتان را هم دوست دارید

شما علاوه اینكه به نامزد یا زوج تان علاقه دارید خودتان را هم دوست دارید. پس رابطه تان را بر اساس یك رویا بنا نمی كنید. شما می دانید كه نه خودتان و نه نامزدتان كامل نیستید و هر كدام نقص های خاص خودتان را دارید. بنابراین یكدیگر را بر اساس ارزش ها و معیارهایی كه اكنون وجود دارد باید بپذیرید نه چیزهایی كه در آینده ممكن است یك نفر تبدیل به آن شود.

با هم تصمیم می گیرید

افراد در روابط سالم می دانند تخریب ها باید با تلاش آنها، پذیرش اشتباهشان و متهم نکردن طرف مقابل اصلاح و ترمیم شود

كسی همه تصمیم ها را یك طرفه نمی گیرد. نه شما نه زوج تان! از اینكه چه فیلمی را ببینید تا اینكه چند بچه داشته باشید شما با هم تصمیم می گیرید و به حرفهای یكدیگر گوش می كنید. پس از اگر یكبار برای فیلم مورد علاقه یكی به سینما رفتید بار بعد نوبت دیگری است كه فیلم خودش را انتخاب كند!

نکات کوچک برای مهمترین رابطه زندگی

نکته هایی که درباره همسرتان می دانید و چیزهایی که در رابطه با او دوست دارید، می تواند خیلی مسائل را برایتان روشن کند. اگر بتوانید به اکثر این گزینه ها پاسخ مثبت بدهید، به احتمال زیاد در رابطه ای سالم به سر می برید:
1- اسم بهترین دوست همسرتان را می دانید و می تواند چند خصوصیت مثبت او را به خاطر بیاورید.
2- در کنار یکدیگر بازیگوش و سرزنده هستید.
3- حتی در مواقعی که با او مخالفید، قبول دارید که به نکته های خوبی اشاره می کند.
4- وقتی کنار هم نیستید نیز به یکدیگر فکر می کنید.
5- صبح با مهربانی و عطوفت از هم جدا می شوید و هنگام خداحافظی به یکدیگر توجه کامل دارید.
6- به ندرت به همسرتان توهین کرده و دیوانه خطابش کرده اید یا هرگز این کار را نکرده اید.
7- می توانید به چند خصوصیت مثبت او اشاره کنید که از پدر و مادرش به ارث برده است.
8- آشنایان و بستگان مورد علاقه همسرتان را می شناسید.
9- وقتی ناراحت و افسرده هستید، به جای اینکه از همسرتان دوری کنید و مشکلات را به تنهایی حل کنید، برای آرامش به او پناه می برید.
10- می دانید غذای مورد علاقه اش چیست.


امتیاز شما به این مطلب کدام است؟