سوال: سلام من دختری 28 ساله هستم که

سوال:
سلام من دختری 28 ساله هستم که خواستگار ندارم دارم دق میکنم تورو خدا کمکم کنید .


پاسخ:
باسلام
نگرانی شما خیلی بیجا و بی مورد است که در سن 28 سالگی احساس جاماندن از قافله ازدواج کرده اند . و بجای این نگرانی های غلط و جاهلانه لازم است به مدیریت خویش و ارتقاء ارزشهای وجودی و مهارت های روحی خود مشغول باشند که چون نعمت ازدواج سررسید نخورد به یک دختر خانم افسرده و ملتهب و زودرنج و ... !!!
در ضمن به نکات زیر هم توجه داشته باشید:
1-اولاً به طور جدی توکل‎تان به خدا باشد و مطلقاً نگران نباشید. مسائلی مانند افزایش سن ، ازدواج ناموفق قبلی و حرف‎هایی از این قبیل شما را نگران و کم امید نکند. اگر خدا بخواهد کار ازدواج‎تان اصلاح شود هیچ‎کدام از اینها مانعی نیست.
2-دو صفت را بسیار مراقب باشید که زندگی کنید: امیدواری و حسن ظن به لطف پروردگار و از دو صفت به شدت پرهیز کنید: ناامیدی و سوءظن به لطف خداوند
3-بسیار مراقب باشید که در این زمان به خطا نیفتید.گاهی این نیازهای عاطفی و غریزی ، زمینه‎ای برای نفوذ و وسوسه شیطان می‎شود که در ارتباط با نامحرم دچار لغزش شویم.مطمئن باشید با هررفتاری که از شما در ارتباط با نامحرم سربزند که معقول و مشروع نیست ، ازدواج‎تان به تأخیر می‎افتد و عقوبت دارد.
4-بسیار به پدر و مادر ، خصوصاً مادر خود محبت و احترام کنید. مهم‎ترین قدم برای حل مسئله و گشایش کارتان ، این است که به مادرتان نیکی کنید و البته اسباب رنجش ، اذیت و ناراحتی ایشان را فراهم نکنید.اطاعت از مادرتان را عین اطاعت از خدا بدانید مگر آنکه چیزی برخلاف خواست خدا از شما بخواهند.
5-خودتان خوب باشید. نیکی ، جذب نیکی می‎کند.هرآنچه دوست دارید در همسر آینده‎تان باشد، خودتان زندگی کنید. وفاداری ، مهربانی،حق‎پذیری، تعهد و ...
6-مراقب باشید سخت‎گیری و پرتوقعی نداشته باشید.در ازدواج هرگز نباید به دنبال فرد ممتازی باشید. همین که شخص قبول باشد و مردود نباشد کفایت می‎کند.این مشکلی ندارد که از خدا 20 بخواهید ولی اگر فردی با نمره 14 هم به خواستگاری شما آمد ، قبول است .
7-روحیه‎تان تسلیم و رضایت باشد.به شدن یا نشدن، تأخیر یا تسریع آن راضی باشید.حال تسلیم و رضای شما، به اجابت دعای شما کمک می‎کند و مطمئن باشید در صحنه‎های امتحان، همه چیز خیراست.شدن یا نشدن ، تأخیر یا تسریع
8-به افراد معتمد، امین، دلسوز و خیرخواه خود را معرفی کنید و آمادگی ازدواج‎تان را اعلام کنید. بگویید که علاقه و تمایل به ازدواج دارید و آماده آن هستید. این افراد می‎توانند در مجالس مذهبی خانم‎ها، معتمدین فامیل و یا دوستان دلسوز باشند.
9-یکی از راههای افزایش روزی ، استغفار است.از آنجا که ممکن است تأخیر در اجابت و گشایش ریشه در خطاهایمان باشد، زیاد استغفار کنید.خصوصاً اگر از سرغفلت، خواستگار خوبی را پاسخ منفی داده‎اید و یا در گذشته ارتباط نادرستی تدارک دیده‎اید فراوان استغفار کنید.
10-بسیار بسیار دعا کنید.اصل ازدواج را مدام از خداوند مهربان درخواست و تقاضا کنید. اجابت در میان همین دعاها و توسل‎هاست.
11-برای ازدواج دیگران (دخترها، پسرهای دیگر) بسیار دعا کنید و عین خواسته خودتان ، برای آنها دعا کنید.دعا برای دیگران زمینه‎ساز اجابت دعای ماست.
12-برای کمک به دیگران، خیرخواهی تلاش کنید. گره‎گشایی از کار دیگران، کمک به رفع مشکل دیگران و شادکردن دل آنها، برای اجابت دعا بسیار موثر است. در واقع یکی از راهکارهای خوشبختی ، تلاش برای خوشبختی دیگران است.


ممنون از اینکه با نظرتان به کیفیت مطالب ما کمک کردید!